Глобальний кредитний імпульс - друга похідна глобального зростання кредитування та важливий двигун економічної активності - знову падає й нині перебуває на рівні 3,5% ВВП проти 5,9% у попередньому кварталі.
На сьогодні половина країн у нашій вибірці, що представляють 69,4% світового ВВП, зазнають уповільнення кредитного імпульсу.
В основному йдеться про економіки розвинених країн і переважно через нормалізацію монетарної політики. Цей процес означає, що економічне зростання і внутрішній попит скорочуватимуться, якщо тільки найбільші економіки світу не вживатимуть у 2019 р. масштабних та узгоджених заходів.
За деякими важливими винятками (наприклад США, Японія та Велика Британія), зниження кредитного імпульсу спостерігається саме на розвинених ринках, тоді як у країнах, що розвиваються, потік нових кредитів помітно зростає. Вищий кредитний імпульс у країнах, що розвиваються, можна вважати прямим наслідком заходів підтримки економічної активності перед обличчям труднощів (зниження ліквідності, підвищення витрат на фінансування в доларі та загальне погіршення фінансових умов).
А от негативний тренд у розвинених країнах більше пов'язаний із нормалізацією монетарної політики. У єврозоні кредитний імпульс усе ще слабкий і близький до нуля, показуючи, що нині розпочався новий кредитний цикл, який несе більше обмежень. Висновок, що випливає зі стану глобального кредитного імпульсу, загалом полягає в тому, що сильно пов'язані з ним економічне зростання і внутрішній попит приречені на зниження, якщо найбільші економіки світу не вживатимуть 2019-го масштабних та узгоджених стимулюючих заходів (див. рис.).
Китай як двигун світового кредитування
Як і в попередньому кварталі, головний позитивний внесок у глобальний кредитний імпульс робить Китай. Якщо виключити його з розрахунку глобального кредитного імпульсу, то останній виявиться близьким до нуля. Внесок КНР становить 34% глобального економічного зростання, що еквівалентно сукупному внеску США і єврозони та приблизно 70% зростання виробництва в країнах Азії, що розвиваються. Оцінку кредитного імпульсу Китаю в попередньому кварталі було підвищено до 7,4% ВВП (максимальний рівень із 2013 р.), а нині знижено до 6,6% ВВП.
Ми очікуємо, що в майбутні квартали кредитний імпульс залишиться сильним, тому що політика Пекіна зміщається до більшої економічної підтримки для компенсації наслідків торговельної війни. Великомасштабне фіскальне та монетарне стимулювання малоймовірне, з огляду на занепокоєння керівництва країни щодо усталеності юаня. Однак у першому кварталі 2019-го високою є ймовірність нових заходів з лібералізації ринку, включаючи зниження мит і скорочення резервних вимог для банків.
Ризики спаду для Великої Британії залишаються високими
Кредитний імпульс Сполученого королівства останнім часом був одним із найнижчих серед розвинених країн, але нещодавно він повернувся на позитивну територію. Але ця зміна дуже слабка й сталася надто пізно, щоб викликати оптимізм із приводу британської економіки у 2019 р. Очікується, що зростання знижуватиметься і надалі, хоча й залишиться вищим за потенційний рівень. Усі інші випереджальні індикатори також указують на ризики спаду на тлі накопичення проблем із Brexit.
Випереджальний індикатор ОЕСР по Великій Британії, призначений для прогнозування поворотних точок в економіці на 6–9 місяців наперед, упав у жовтні, і це був 15-й поспіль місяць зниження. Річна ставка на початку 2018 р. була на рівні мінус 0,6%, а тепер становить мінус 1,34%, - чималий стрибок за десять місяців! До того ж темпи реєстрації нових автомобілів, які вважаються випереджальним показником загального стану британської економіки, знижуються з 2016 р. через падіння споживчої впевненості. За цей час вони зменшилися з 2,7 млн до 2,3 млн, тобто аж на 15% лише за 20 місяців. Останніми місяцями у зв'язку з підвищенням імовірності Brexit без угоди тренд на зниження прискорився.
Хоча ризик рецесії у 2019 р. обмежено, наша думка про перспективи економіки Великої Британії негативна, тому що будь-який сценарій наслідків Brexit гірший за перспективи країни в Євросоюзі.
Економіка США готується до сповільнення
Як зазначено вище, кредитний імпульс США за попередній квартал відскочив із мінус 1,1% ВВП до 0,7% ВВП. Це прискорення можна частково пояснити високим попитом на комерційні та промислові кредити й позики з початку 2018 р., а також упевненістю в економіці, вираженою в інтенсивному приватному інвестуванні та пов'язаною з податковою реформою Дональда Трампа.
Однак ці фактори довго не протримаються, і слід очікувати зниження і кредитного імпульсу, і зростання ВВП. Наш прогноз по ВВП США на цей рік нижчий від загальноприйнятого і становить 1,9%. Прискорення спаду на ринку житла, що є надійним барометром загального стану економіки, і нахил кривої дохідності вказують, що економіка не в такому хорошому стані, як вважає американська адміністрація.
Якщо заглибитися в дані, то виходить, що одне з головних побоювань серед американських домогосподарств - це підвищення відсоткових ставок. Хоча це поки що не проявляється в споживанні, - споживча впевненість висока, але рано чи пізно це справить негативний ефект на роздрібні продажі й потоки кредитування. Уже стає видно слабкі ланки, наприклад, падіння виручки ресторанів із минулого року, що означає, що споживачі в США не настільки добре почуваються, як може здаватися. В американській економіці накопичуються ознаки "ведмежої" тенденції, які зрештою змусять ФРС призупинити посилення монетарної політики як мінімум на перший квартал 2019-го або навіть довше, якщо ведена Китаєм динаміка світової економіки не покращиться.
Австралія під прицілом
Кредитний імпульс Австралії продовжує скорочуватися ще з третього кварталу 2016 р. і становить мінус 1,9% ВВП. Вона швидше за інші розвинені країни подолала світову фінансову кризу, оскільки швидкими темпами акумулювала державний борг і борги домогосподарств, а також тому, що кредитне стискання там виявилося меншим, ніж у США, і змінилося періодом сильного розширення кредитування, коли кредитний імпульс досягнув максимуму в 6,8% докризового ВВП.
Однак зростання, підживлене боргами, не може тривати вічно, і час розплати настав. 2019-й для Австралії буде сповнений небезпек. Їй загрожують відгомони спаду в Китаї, а також посилення умов кредитування після звіту королівської комісії (планується 1 лютого 2019 р.), який може підвищити ціновий тиск на розгул ринку нерухомості в країні.
У багатьох містах, у тому числі в Сіднеї та Мельбурні, іпотечні виплати перевищують межу ризику - 30% середнього заробітку. Будь-яке прискорення спаду цін на нерухомість може створити труднощі багатьом австралійським домогосподарствам і змусити Резервний банк Австралії втрутитися, щоб підняти ці ціни, так чи інакше запустивши кількісне пом'якшення.
Японія рухається до спаду
Кредитний імпульс Японії перебував у негативній зоні з кінця 2017 р. і нині повернувся тільки до слабкого розширення та становить лише 0,07% ВВП. Це падіння виникло після двох років впевненого зростання кредитування, що розпочалося 2016-го і підтримувало економіку (через приватні інвестиції та споживання) дотепер.
За минулі роки, в умовах сильної єни, Японія стала менше залежати від зовнішнього попиту, що має допомогти впоратися з впливом торговельної війни, яку ведуть США. Але нині, коли потік нових кредитів вичерпується, слід очікувати зниження зростання на 2019-й і 2020 р. Уповільнення зростання посилиться й запланованим у жовтні 2019-го підняттям споживчих податків. Але, як і з попередніми такими підняттями, ризик для зростання буде невеликий і стане помітний в основному в третьому кварталі нинішнього року. І, нарешті, ще один важливий момент: від Банку Японії цього року не слід очікувати великої активності, тому що рефляція в недалекій перспективі не планується.