UA / RU
Підтримати ZN.ua

Контроль міжнародних позик України

Де брати дані про кредити України на проєкти розвитку

Автор: Ігор Пліса

Днями прес-служба Міністерства фінансів України повідомила про перегляд портфеля проєктів, які реалізовуються за кредитної підтримки Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР). У релізі повідомляється, що сторони обговорили два проєкти, які було реалізовано 2020 року:

— «Розвиток транс’європейської транспортної мережі (Україна — дорожні коридори)» загальним обсягом кредиту 450 млн євро (кошти спрямовуються на будівництво Північної об’їзної автомагістралі Львова та капітальний ремонт швидкісного шосе М-05 Київ—Одеса в Одеській, Кіровоградській, Миколаївській і Черкаській областях);

— «Проєкт розвитку АТ «Укрпошта» (Логістична мережа та Сільське відділення)» загальним обсягом кредиту 63 млн євро, а також проєкт «Електрифікація залізничного напрямку Долинська—Миколаїв—Колосівка», на реалізацію якого залучено 150 млн євро на початку цього року.

Загалом кредитний ресурс ЄБРР дає можливість Україні фінансувати важливі інфраструктурні проєкти. Сьогодні ЄБРР є одним із найбільших кредиторів нашої країни серед міжнародних фінансових організацій (МФО), які надають пільгові позики саме на фінансування інвестиційних проєктів (див. рис. 1).

Хто ще позичає гроші на фінансування проєктів соціального та економічного розвитку? Скільки? Чому і на яких умовах? Відповіді на ці запитання українці можуть знайти на порталі IFIs projects.

З огляду на важливість інформації про використання коштів на фінансування проєктів соціального та економічного розвитку за рахунок кредитів МФО Міністерство фінансів оприлюднює повну інформацію про такі проєкти на порталі відкритих даних IFIs projects.

За офіційними даними порталу IFIs projects (реєстр проєктів МФО), станом на 5 травня 2021 року поточний портфель МФО (у тому числі KfW та Euratom) складається із 41 проєкту загальною вартістю 4,2 млрд дол і 9,8 млрд євро, зокрема це:

Обсяг доступної на порталі інформації дає змогу дізнатися не лише про наявні проєкти та їх реалізацію, а й про виконавців і навіть про можливу затримку у фінансуванні. Крім того, на порталі IFIs projects представлені динаміка використання коштів по роках, структура фінансування проєктів за галуззю реалізації, за кредиторами та за відповідальними виконавцями.

Так, найбільшим кредитором у фінансуванні проєктів соціального та економічного розвитку в Україні є МБРР (див. рис. 2). Його частка становить 32,8% усіх таких позичок. За роки співпраці Світовий банк затвердив для України 59 позик загальним обсягом 12,93 млрд дол, з яких отримано вже 9,7 млрд. Другим міжнародним банком за обсягами кредитування проєктів соціального та економічного розвитку в Україні є Європейський банк реконструкції та розвитку. Щорічно ЄБРР спрямовує в Україну від 600 млн до 1 млрд євро. Станом на початок квітня 2021 року сукупний обсяг виділеного Україні банком фінансування становить 14,6 млрд євро в рамках 488 проєктів.

«Укравтодор» є найбільшим відповідальним виконавцем, оскільки існує низка проєктів саме з будівництва та оновлення автомобільних доріг (див. рис. 3). «Укравтодор» отримав майже третину коштів (22,68%), виділених на проєкти розвитку, які реалізовуються за підтримки МФО. Найменшим відповідальним виконавцем є Держкомзем (0,01%). Отже, МФО суттєво підтримують виконання програми «Великого будівництва».

У структурі фінансування проєктів за галуззю реалізації переважають дві сфери — транспорт (33,7%) та енергопостачання (37,97%) (див. рис. 4).

Дані щодо характеристики проєктів, включно з текстами угод, подані у машиночитному форматі та можуть бути вивантажені з допомогою публічного АРІ.

Інформація на порталі оновлюється департаментом міжнародних фінансових проєктів Міністерства фінансів. Адміністратором порталу є ДУ «Відкриті публічні фінанси».

Матеріал створено в рамках проєкту «Ефективне управління державними фінансами ІІІ», що реалізовується федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням уряду Німеччини.