Україна може опинитися серед країн «глибокого застою і навіть культурного відчуження», якщо найближчим часом не переорієнтує промисловість на високі технології.
Така думка директора Інституту економічного прогнозування НАН України Валерія Геєця.
На сьогодні, за словами вченого, 75% інвестицій вкладаються в підприємства третього технічного рівня, до яких належать виробництво будівельних матеріалів, чорна металургія, метало- і деревообробка, судно- і верстатобудування. Ще 20% інвестицій скеровується в підприємства вищого, четвертого технологічного рівня, і лише 4,5% — найвищого, п’ятого рівня.
Тим часом економічно розвинені країни інвестують насамперед аерокосмічну галузь, електроніку, комп’ютерну, фармацевтичну, хімічну й автомобільну промисловість, а також виробництво інструментів.
Так, за словами В.Геєця, сьогодні у США основним пріоритетом є розвиток біотехнологій у галузі фармацевтичної промисловості, охорони здоров’я та сільського господарства. У цю сферу США вкладають коштів більше, ніж в оборонну та космічну промисловості.
Вчений також зазначив, що сьогодні в Україні частка ввезених імпортних товарів низької технології становить 49%, середньої — 27%, високої — 11%. «Таким чином, Україна консервується, у тому числі за рахунок мотлоху, який нам скидають розвинені країни, отримуючи при цьому додаткові ресурси», — наголосив він.
Водночас В.Геєць зазначив, що в усьому світі зараз склалася тенденція «об’єднання науки та виробництва», оскільки наукові дослідження в основному проводяться за рахунок корпорацій, малих і середніх підприємств. В Україні поки що немає такої системи, і «в цьому головне протиріччя», оскільки реалізація пріоритетів у науково-технічному розвитку можлива лише за умови їх інтеграції в економіку.