Україна стала жертвою кредитної експансії з боку світової фінансової системи, вважає академік НАН України, директор Інституту економіки та прогнозування Валерій Геєць.
За його словами, світова фінансова система ще з 70-х років ХХ століття напрацювала низку механізмів, які давали їй змогу скористатися зростанням доходів усередині кожної країни.
«Світова фінансова система продукувала грошей стільки, скільки їй потрібно для отримання прибутків. Цей процес розпочався з 70-х років, коли піднялися ціни на нафту, і гроші за неофіційною домовленістю лягали в банки США. Механізм запрацював і почав охоплювати інші країни. Тобто ми стали черговою «жертвою» кредитної експансії на території України, яка наклалася на наші внутрішні проблеми», — пояснив науковець.
Він відзначив, що така експансія могла тривати ще рік чи два, якби в світовій фінансовій системі не сталася криза й трильйони доларів не згоріли, почавши формувати світовий процес скорочення попиту.
«Ми і далі реструктуризовували б свої зобов’язання, запозичували б додаткові кошти. Майте на увазі — це вже працювала не держава! У держави в 2008 році було десь близько 12% боргу від ВВП — десятки країн мають набагато більше! Вся економічна система, весь корпоративний, банківський бізнес долучилися до того, що спровокувала держава, розпочавши в 2004-му розкручувати в країні спіраль доходів», — зауважив він.
При цьому науковець наголосив, що вже у 2006 році держава далеко не повністю контролювала ситуацію.
«І було зрозуміло, що споживче кредитування треба обмежити, але спробуй це зробити, коли всі хочуть: одні — заробляти на кредитах, інші — швидко отримати ці кредити», — зазначив він.
Детальніше читайте в інтерв’ю Наталії Яценко з Валерієм Геєцем у свіжому номері «ДТ».