15 червня у Женеві завершилося 16-е засідання Робочої групи з розгляду заявки України щодо вступу до Світової організації торгівлі. Підписано двосторонній протокол з доступу до ринків товарів та послуг з Колумбією, а трохи раніше — з Єгиптом та Австралією. У підсумку завершено переговори з 49 країнами — членами СОТ. Оскільки з Киргизією ще не оформлено двосторонніх відносин в рамках СОТівського протоколу, а звіт Робочої групи ще не затверджено, доведеться провести ще одне засідання Робочої групи, заплановане на вересень. Чи стане воно останнім, вочевидь, залежатиме від нового уряду та парламенту. Останньому у будь-якому разі доведеться прийняти відповідні закони.
Та сьогодні українська еліта переймається іншими проблемами. При цьому дехто з переможців виборів взагалі погрожує переглянути результати переговорного процесу, аби поліпшити умови для України. Проте сподіватися на такі «чудеса» не варто. Так, у травні комісар Єврокомісії з питань торгівлі Пітер Мандельсон в інтерв’ю «Независимой газете» чутки стосовно перегляду двостороннього протоколу між Росією та ЄС назвав безпідставними (очевидно, що умови покращити хотіла Росія. — Ю.М.).
Що ж до нинішньої української влади, то вона ніяк не може перебороти звичок влади старої вимагати виконання поставлених завдань ще вчора. Так, цільовим планом Україна—НАТО на 2006 рік в рамках відповідного плану дій, затвердженого Указом Президента № 295 від 7 квітня 2006 року (тобто у другому кварталі!), передбачено протягом першого кварталу ц.р. завершити підготовку звіту Робочої групи з розгляду заявки України про вступ до Світової організації торгівлі. Зрозуміло, що у кращому разі цей пункт буде виконано у третьому кварталі. Натомість на третій квартал цим же цільовим планом передбачається внесення на розгляд Верховної Ради України та сприяння прийняттю проекту закону про ратифікацію Протоколу про приєднання України до СОТ та пакета законопроектів відповідно до взятих нашою державою зобов’язань.
Таких законопроектів у третьому пункті постанови Кабінету Міністрів України «Про підсумки соціально-економічного розвитку України у першому кварталі 2006 року» № 733 від 25 травня аж сімнадцять. При цьому уряд зобов’язує центральні органи виконавчої влади сприяти прийняттю законів України, не подавши їх на розгляд Верховної Ради України п’ятого скликання...
По суті, вже новий уряд мусить довести переговори до фінального кінця — затвердження звіту Робочою групою з розгляду заявки щодо вступу України до СОТ. Це й будуть остаточні зобов’язання України, за які у нас спитає кожна зі 149 держав–учасниць торговельного клубу. Отже, головним завданням для уряду у процесі ратифікації документів, пов’язаних зі вступом до СОТ, стане роз’яснення депутатам тої простої істини, що жодну правку вже не можна внести до текстів, які ратифікуються. Можливо, саме з цією метою, у парламенті зареєстровано проект постанови № 1038 народного депутата Ксенії Ляпіної «Про створення Спільної парламентсько-урядової комісії з інтеграції України до Світової організації торгівлі».
Преференції від членства в СОТ Україна отримає лише на 30-й день після отримання Секретаріатом СОТ ратифікованих документів. А до того... Лише зобов’язання — зафіксовані як у проектах звіту Робочої групи, так і в законопроектах, які ще належить прийняти.