UA / RU
Підтримати ZN.ua

Швейцарія заморозила 8,8 мільярда доларів російських активів. Не поспішайте радіти

Автор: Олександр Лємєнов

Ні для кого не секрет, що, крім традиційних офшорних юрисдикцій із мінімальними контролем і звітністю (різного роду островів на кшталт Британських Віргінських чи Багамських), у світі існують цілком респектабельні країни, де мільярдери десятиліттями зберігають свої статки, не хвилюючись за їхню долю. Наприклад, Швейцарія. Нещодавно ця країна відзвітувала про чергове замороження російських активів. Але ні, на жаль, це не перемога.

Ще у вересні 2023 року Bloomberg повідомляв, що чимало російських багатіїв спромоглися вивести близько 50 млрд дол. до Росії або інших, дружніх агресору, юрисдикцій. Уже після «масової втечі» Швейцарія похвалилася збільшенням суми заморожених активів росіян до 8,8 млрд дол. — лише на кілька сотень тисяч більше, якщо порівнювати із минулим роком.

Читайте також: Spiegel: Німеччина вперше може конфіскувати заморожені російські активи

При цьому збільшення заморожених активів пов'язане зі долученням 300 осіб і 100 компаній і організацій до списку санкцій за останній рік. До того ж оновлена сума включає й прибуток від грошових депозитів, облігацій, акцій, а також власності та розкішних автомобілів. І якщо зважити, що мова про сотні нових санкційованих, та ще й про інвестиційні прибутки, то швейцарська санкційна підтримка України загалом виглядає дуже скромно.

Ба більше, Державний секретаріат Швейцарії з економічних питань (SECO), який здійснює нагляд за санкціями, додав, що може бути і переоцінка суми коштів. Наразі попередні дані. Це пов’язано з процесом додаткових санкцій на росіян або зняття відповідних обмежень. Потім у SECO додали, що точнішу суму назвуть уже в другому кварталі 2024 року.

Хай там як, варто згадати про додаткові фінансові обмеження для росіян у Швейцарії. Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Швейцарія заборонила банкам брати понад 100 тис. швейцарських франків (у перерахунку — 106 тис. дол.) у росіян і заявила, що про всі існуючі депозити необхідно повідомити Державний секретаріат з економічних питань до початку червня. Загалом 123 російські громадянина чи організації повідомили орган про 7548 «ділових відносин» із активами на суму 46,1 млрд франків, зазначили в SECO. Також Берн заблокував переміщення активів в іноземній валюті на суму 7,4 млрд франків, що належать Банку Росії.

Хоча офіційного підтвердження від органів публічної влади Швейцарії і немає, але, згідно з попередніми оцінками швейцарських банкірів, фінустанови в цій країні тримають щонайменше 150 млрд франків у російських активах.

Тож очевидно, що заморожені активи на кілька мільярдів франків — це крапля в морі. Це ж підтвердив і керівник відділу двосторонніх економічних відносин SECO.

Читайте також: В ОП очікують отримати вп’ятеро більше доходів від заморожених активів РФ, ніж розрахували в ЄС

І будемо відвертими, Швейцарію справедливо критикують за м’яку поведінку щодо санкціонування росіян. Зокрема, в травні цього року було розморожено рахунки компанії з виробництва добрив EuroChem Group AG, заснованої мільярдером Андрєєм Мельніченком. Він вийшов із прав бенефіціара трасту, який тримає акції EuroChem через холдингову компанію, залишивши свою дружину його бенефіціаром.

Може, там комусь у Швейцарії окуляри купити або якось почне працювати посол України в цій країні Ірина Венедіктова?

Нагадую, що цей же олігарх Мельніченко порівнював санкції з ядерним ударом по Хіросімі і захищав Путіна. При цьому так цікаво, що тут же він подав до суду, оскаржуючи санкції Європейського Союзу, запроваджені проти нього в березні.

Лунали й заяви, що загальна сума грошей російських суб’єктів, фізичних і юридичних осіб, що зберігаються в швейцарських банках, становить близько 48,15 млрд дол. Про це зазначали в SECO. І тут же Асоціація банкірів Швейцарії підрахувала у березні 2022 року, що справжня цифра, ймовірно, значно вища і сягає аж 213 млрд дол.

Якою буде їхня доля? Судячи з темпів санкціонування, можете собі уявити. Навіть заблоковані наразі активи ніхто не поспішає передавати Україні.

Президент Швейцарії Ален Берсе пообіцяв посилити підтримку України під час візиту до нашої країни минулого місяця та навіть обговорив використання прибутків від заморожених російських активів для допомоги у відбудові України. Але чи дійде до дій?

Наразі, нагадаємо, Європейська комісія працює над пропозицією об’єднати частину прибутків, отриманих від заморожених державних активів Росії, для допомоги Україні та її повоєнного відновлення. Швейцарія навіть бере участь в обговоренні майбутнього механізму, але досі так і не вирішила, чи буде зрештою підтримувати цю пропозицію Єврокомісії.

Читайте також: G7 наближається до рішення конфіскувати російські заморожені кошти

Українська ініціатива у цьому процесі взагалі відсутня. Хоча ми як ніхто усвідомлюємо, що будь-яка сума коштів чи актив, заморожені через повномасштабну інтервенцію РФ в Україну, мають бути передані через спеціально розроблений механізм на відбудову нашої держави. Ми в Trap Aggressor на цьому неодноразово наголошували, однак невдовзі матимемо два роки війни, а віз і нині там.

І насамкінець. Євросоюз нарешті затвердив 12-й пакет санкцій, куди, крім іншого, вперше включили можливість конфіскувати фінансові активи російських юридичних чи фізичних осіб з метою подальших виплат компенсацій європейським компаніям, російська власність яких перейшла у власність держави чи російських компаній. Ще раз, не задля компенсації Україні, а щоб зарезервувати можливість сплатити європейським компаніям кошти, які вони могли втратити через «експропріацію» в РФ.

Непогано придумано, що додати. Мабуть, лише те, що за два роки війни європейці так і не спромоглися повноцінно покарати Росію за повномасштабне вторгнення. А чому? Відповідь проста. Євро — одна з вільно конвертованих валют, в якій також тримають резерви інші країни, включаючи держави-сателіти (прямі і непрямі) для путінського режиму. Як наслідок, кому хочеться зараз «втратити цей ринок» з формування резервів в євро. Не дай Боже, всі з авторитарних режимів перейдуть на резерви в китайських юанях, що вже зробили на Росії.