UA / RU
Підтримати ZN.ua

П'ять аргументів, які вказують на те, що з фермерством в Україні буде покінчено, якщо влада не зупиниться

Почесний президент АФЗУ навів докази, що влада знищує фермерство на догоду агрохолдингам.

Передчасне та непідготовлене відкриття ринку землі в Україні під час війни обернулося тим, що фермерство в Україні може просто не вижити. Про це в інтерв'ю ZN.UA розповів почесний президент Асоціації фермерів та приватних землевласників (АФЗУ) України Микола Стрижак.

За словами Стрижака, про це свідчить і призначення міністром аграрної політики Миколи Сольського, який є частиною великого агробізнесу в Україні (Сольський є засновником семи та беніфіціаром 10 підприємств, що займаються агробізнесом, - ред.).

"І він, зараз працюючи в уряді України, — а це довірила йому влада! — представляє інтереси транснаціональних корпорацій",  - наголосив президент АФЗУ. 

Крім того, за словами Стрижака, про це свідчить фактично кожен крок влади. 

"Він же — співзасновник "Українського аграрного холдингу", який зараз дуже зручно всівся у кріслі міністра аграрної політики. І який, до речі, опікується "розвитком" фермерства, жодного разу не зустрівшись із президентом АФЗУ. Адвокацією цього законопроєкту займався відомий Михайло Соколов, він же — заступник голови Всеукраїнської аграрної ради. А навіщо представникам більшого бізнесу якісь там об’єднані малі та середні фермери? Тому вони в законі про кооперацію порушили основний принцип кооперації: один член — один голос. Усе красиво, але, як мовиться, не все так однозначно", - наголосив Стрижак.

"От пан Гетманцев казав, що ця новація — для виведення паливно-мастильних матеріалів із тіні. І що, друже? Скільки літрів паливно-мастильних матеріалів вивели з тіні? Жодного! А скільки фермерів знищили? Сотнями! І продовжують знищувати. Ми просили: скасуйте! — бо війна. Фермер купив солярку, щоб заправити свій трактор на посівну, а заправив БТР, який їхав на війну. А його за те, що не за призначенням пішло пальне, і звинуватили: "Куди ти їдеш? Ти продав! Плати штраф!" Так і йдуть дуже відповідальні податківці, екологи, прокурори та навіть СБУ до фермерів наводити "порядок" у паливно-мастильних матеріалах", - зазначив Стрижак.

"А вона в нас уся стандарту радянського періоду — 4,20. Навіщо писати закон, який неможливо виконати? Так патрульній поліції за щось треба добре жити! У нас розпочинаються жнива — і в них жнива. Ще комбайн не доїхав до поля, а поліцейські вже на полі турбуються, аби фермер, не дай Боже, не порушив правил дорожнього руху", - наголосив очільник АФЗУ.

Мета одна — перереєстрація. Але ж не факт, що вам вдасться легко перереєструватися, зважаючи на десятки нових умов. Звісно, ми з Бахматюком, у якого штат юристів, економістів та бухгалтерів, не можемо тягатися. Фермеру, який сам працює на землі, не потрібне нагромадження документації. Це краде дорогоцінний час і б’є по виробництву. Але ж на те й розрахунок! Ми вже звернулися до президента й уряду з цього питання", - наголошує Микола Стрижак.

"Ще одна потуга пана Гетманцева нібито вивести з тіньового обігу зерно. Якщо ще торік ми легко вигравали суди, відмітаючи претензії податкової, то тепер держава не збирається виконувати рішення судів. Тому фермер старається продати зерно тільки за формою 2 — за гроші. "А навіщо мені ваше ПДВ, якщо його однак заблокують, а потім ще й оштрафують? А так продав зерно, маю гроші. Хай і менше, та без проблем". Тому зараз іде масовий продаж зерна в тіньовому обігу. Ось чого, мабуть, і хотів досягти Гетманцев", - підгреслив почесний президент АФЗУ.

Про проблеми, до яких призвело непідготовлене відкриття ринку землі в Україні, детальніше читайте в інтерв'ю Інни Ведерникової з почесним президентом Асоціації фермерів та приватних землевласників (АФЗУ) України Миколою Стрижаком - ""Війна і крадіжка". Хто й чому захоплює сільськогосподарські землі України?".