В Україні пропонують відновити загальний нагляд щодо рішень органів місцевого самоврядування. Це одна з частин змін до законодавства, який пропонує ухвалити голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Верховної Ради Віталій Безгін. Очільник підкомітету наголосив у коментарі, що мова про законопроект №4298, який наразі може бути ухвалений у оновленій редакції.
“На найближчому засіданні Комітет держвлади, місцсамоврядування, регрозвитку та містобудування повторно розгляне цей законопроект, щоби привести його до вигляду, узгодженого у трьох раундах консультацій за модерації Ради Європи (Страсбург, Львів та Київ)”, – уточнив Віталій Безгін.
Щодо змін, які пропонується ухвалити, то мова йде про створення системи нагляду за законністю органів місцевого самоврядування. Наразі така норма як контроль рішень органів місцевого самоврядування була лише у прокуратури. Під час реформування органів прокуратури, функцію загального нагляду вилучили з переліку компетенцій прокуратури.
В проєкті змін до Конституції щодо децентралізації передбачено передачу функції загального нагляду префектам, які виконуватимуть наглядову функцію держави. Проте відповідний проєкт не має статусу закону та не включено на сьогодні у склад чинної конституції, внаслідок численних дебатів щодо необхідності такого реформування.
Проєкт алгоритму призначення на посаду голови МДА
За новим проєктом передбачається призначення голів місцевих адміністрацій у декілька етапів:
- оголошується конкурс і працює Єдина Комісія – для голів ОДА, в комісії присутні представники асоціацій ОМС;
- комісія направляє інформацію про переможців конкурсу;
- формується список кандидатів та виноситься на Кабінет Міністрів;
- КМУ передає список президенту;
- президент призначає голову МДА або запускає нову процедуру.
Граничний строк перебування голови МДА в одній адміністративно-територіальній одиниці - 3 роки, з впровадженням ротації.
Алгоритм дій із забезпечення законності та контролю рішень органу місцевого самоврядування
Після ідентифікації правопорушення місцевою державною адміністрацію в рішеннях чи діях ОМС, надсилається вимога про усунення порушення.
Вимога про усунення правопорушення є обов'язковою для розгляду, а граничний строк розгляду – 30 днів. Звернення до суду у разі неусунення порушення.
Що ще пропонуватимуть змінити?
Окрім змін щодо контрольних функцій, законопроект №4298 передбачатиме надання головам місцевих державних адміністрацій та їхнім заступникам статусу державних службовців. Також планується реорганізувати систему кадрового резерву державної служби на відповідних рівнях, прокоментував перспективне рішення Верховної Ради голова підкомітету.
У резолюції Європейського парламенту «Стала відбудова та інтеграція України в євроатлантичне співтовариство» є заклик до вищого керівництва України продовжувати зміцнювати місцеве самоврядування, яке є важливою складовою майбутньої реконструкції, відбудови та відновлення. Зокрема в пункті 15 Резолюції Європарламент закликає український уряд продовжувати зміцнювати місцеве самоврядування та звернув увагу на Асоціацію міст України та Європейський альянс міст і регіонів для відновлення України, як важливі складові майбутньої реконструкції, відбудови та відновлення.