UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Я впевнений, що чернігівці вийшли б на вулиці" — в.о. мера Чернігова Олександр Ломако про реакцію на відсторонення Атрошенка

Ломако переконаний, що відсторонення міського голови Чернігова є політично вмотивованим кроком.

В.о. міського голови Чернігова Олександр Ломако переконаний, що відсторонення Владислава Атрошенка від виконання обов’язків міського голови є політичним кроком, а справу вважає «надуманою». Про це він розповів у інтерв’ю Ірині Латиш для ZN.UA «В.о. мера Чернігова Олександр Ломако: «політичний тиск на Чернігів містяни сприймають як плювок в обличчя місту, яке не пустило ворога в серце країни».

«Усунення від управління міста голови — однозначно, політично мотивований крок. Коли рік тому ворога відігнали від міста з північного кордону, почалися нападки на Чернігів із центру. У надуманій справі Владислава Атрошенка відсторонили. У статті, за якою НАЗК складало протокол, немає такого виду покарання як відсторонення від займаної посади, міг бути тільки штраф. Це розправа і всі розуміють, що суд приймав рішення не сам», — зазначив Ломако.

Окрім тиску з боку ворога, каже він, створювалися штучні перепони та ігнорування з боку центральної влади. Не дозволяли виїхати на міжнародні офіційні заходи, нас не запрошують, коли приїжджають прем'єр-міністр, президент або чиновники ОП, закордонні посли, бізнесмени: ніде на цих зустрічах не було Атрошенка та представників міської ради. Крім того, додав виконуючий обов’язки міського голови, почався тиск на керівників комунальних підприємств. Робилося все можливе, аби паралізувати роботу міста.

«Простий приклад. Влітку, щоб увійти у складний опалювальний сезон, місто придбало для ТЕЦ потужний трансформатор, бо попередній був знищений російськими бомбардуваннями. Та й сама ТЕЦ дуже сильно постраждала. Ми вже тоді розуміли, що будуть кримінальні справи. І справді, СБУ відкрила провадження за статтями «Державна зрада» та «Диверсія». У цій справі зараз відбуваються регулярні допити депутатів. Однак ми чітко розуміли, що місто буде або зі світлом та теплом, але водночас і з кримінальними справами, або замерзатиме в темряві. Люди важливіші, тому ми прийняли саме таке рішення. Завдяки роботі, попри жахливі руйнування, місто вчасно увійшло в опалювальний сезон, відкрилися навчальні заклади: в нас понад 14,5 тисячі дітей навчаються очно, працюють 28 шкіл та 35 дитячих навчальних закладів; працює громадський транспорт і надаються всі послуги. Важко було це уявити у квітні 2022 року», — додав в.о. очільника міста.

Розповідаючи про реакцію чернігівської громади на відсторонення керманича міста, Ломако висловив переконання, що люди вийшли б на вулиці міста, але нова влада свідомо не підбурювала місцевих через воєнний стан.

«Мер, на відміну від багатьох силовиків та чиновників, які втекли, з першого дня вторгнення був у місті, і місто почало відновлюватися швидше, ніж усі очікували. Атрошенко отримав орден «За мужність», уся Україна відзначила Чернігів. І та ж таки соціологія показує понад 80 відсотків підтримки місцевої влади людьми, попри те, що на виборах за Атрошенка проголосувало 77,5%. Якби звинувачення були обґрунтовані, люди зреагували б інакше. В цій справі усім, навіть опонентам міського голови, зрозуміло, що це брудна політика», — підкреслив Ломако.

За його словами, центральна влада показала, що на думку чернігівців ніхто не зважає, рішення вже ухвалені і оскарженню не підлягають.

Виконуючий обов’язки мера переконаний, що конфлікт назрівав ще раніше і це може бути дзвіночком для інших політиків та мерів, сигналом, що їх може очікувати така ж розправа, якщо вони будуть відверто висловлювати свою позицію, яка йтиме врозріз із позицією чиновників вищого ешелону влади, котрі є призначенцями, а не обранцями народу.

Читайте також: Дорожники відновили пряме автомобільне сполучення між Києвом і Черніговом

«Це насамперед реакція на політичне об'єднання партії Атрошенка «Рідний дім» з УДАРом Віталія Кличка, і це сигнал іншим, що так не треба й не можна робити. Атрошенко ніколи не мовчав, висловлював свою думку з тих питань, які стосувалися місцевого самоврядування, але після 24 лютого не було жодної політичної заяви, в якій би він критикував президента або владу, і підстав для конфлікту точно не було. Це означає, що, як тільки ворога відігнали, повернулася політика в найгіршому прояві, в якому вона була доти», — додав Ломако.

На питання, чи стало рішення апеляційного суду про відсторонення неочікуваним, він відповів, що усі розуміли дуже високу ймовірність такого рішення, але все ж надія залишалася, бо звинувачення були абсурдні. Ломако також не виключав, що Атрошенку випишуть штраф, а також що в будь-який момент може бути інша справа і тоді вже точно відсторонять. Але «ніхто не міг подумати, що рішення суду буде таким абсурдним».

Після рішення суду, додав виконуючий обов’язки мера Чернігова, насамперед треба було швидко дати сигнал місту, що, попри наявність судового рішення, влада продовжує працювати і люди не постраждають. Атрошенко скликав колектив, попросив усіх залишитися й працювати, наголосив, що підтримкою для нього буде, якщо команда трудитиметься злагоджено, відповідально та ще старанніше.

«Ми прийняли низку програм. На підтримку людей, які втратили житло під час війни; торік було ідентичне щодо приватного сектора, цьогоріч — щодо квартир, знищених або істотно пошкоджених внаслідок російської агресії. Також ми компенсуємо витрати на комунальні послуги за рік. На останній сесії прийнято програму про матеріальну підтримку наших героїв тилу — працівників бюджетної сфери, лікарів, комунальників. На це виділили 42 мільйони», — розповів він.

Читайте також: В Чернігові депутатів міськради масово викликали в суди та військомати, аби зірвати сесію

Напередодні речниця Чернігівського прикордонного загону Галина Шеховцова заявляла, що російські окупаційні війська обстріляли дві прикордонні громади в Чернігівській області. Зафіксовано 16 вибухів.