UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Зверніть на нас увагу!"

Чому в Бельгії відбуваються підліткові протести.

Автор: Ольга Головіна

Кожен четвер тижня - вільний від навчання день.

Від початку січня десятки тисяч школярів Бельгії регулярно виходять на протести саме посеред тижня. Обіцяють пропускати школу аж до місцевих виборів, що, як і вибори до Європейського парламенту, відбудуться в травні цього року. В руках у підлітків саморобні плакати, здебільшого написані на картоні заклики: "Політики, час діяти!", "У нас немає планети Б", "Це ви, хто вирішив… це ми, хто страждає". Вимога до політиків одна - посилити заходи проти кліматичних змін. У різних інтерв'ю, репортажах, статтях молодь говорить правильні речі.

"Це наша планета. Попередні покоління нічого не робили, щоб урятувати Землю. Через 20-30 років ми всі станемо мігрантами, бо доведеться тікати з планети". На підтримку старшокласників і студентів, які виходять протестувати, виступили бельгійські вчені. 3400 науковців, серед яких ректори п'яти фламандських університетів, оприлюднили відкритого листа. Мовляв, мітингувати підлітки виходять не для того, щоб пропускати заняття в класах. Проблема надто серйозна.

Уперше бельгійські школярі гучно заявили про себе 2 грудня торік. Тоді в Брюсселі відбулася масова демонстрація на захист клімату. На вулиці бельгійської столиці вийшло 65 тисяч учасників. Їх активно підтримав король Бельгії Філіп.

Act For Climate Justice / Facebook

Позаминулого тижня у Брюсселі, Льєжі, Левені на вулиці вийшло понад 30 тисяч учнів. У столиці Бельгії на демонстрації можна було побачити навіть школярів молодшої і середньої школи. Більшість ішла разом зі своїми бабусями й дідусями. У Бельгії є аж чотири міністри довкілля - по одному на кожен регіон. Організаторка перших протестів Ануна Де Вевер каже, що попри таку кількість чиновників, у Бельгії й досі немає національної стратегії, як обмежити потепління.

Щоправда, один бельгійський міністр 5 лютого вже подала у відставку: це міністр довкілля і сільського господарства Фландрії Жок Шовліге. Причина - шквал критики як із боку суспільства, так і колег-політиків. Шовліге каже, що за останні дні отримала тисячі гнівних повідомлень. У виступі перед фермерськими профспілками міністр заявила, що багатотисячні акції протесту в Брюсселі й інших містах Бельгії - це не прояв громадянської позиції, а результат маніпуляцій, які застосовують до підлітків екологічні організації, переслідуючи власні політичні цілі. І додала, що "про це мені сказала державна безпека". Секретні служби відразу спростували слова чиновниці, і їй довелося вибачатися. Активісти-демонстранти кажуть, що це чергова брехня від політиків.

Act For Climate Justice / Facebook

На Facebook є сторінка Act for Climate Justice. Тут розклади минулих і запланованих протестів. А ще ця організація оприлюднила номери мобільних телефонів усіх чотирьох бельгійських міністрів довкілля, закликаючи співгромадян телефонувати і писати чиновникам. Десятки тисяч дзвінків і смс-повідомлень. Важко уявити. Хоча речник групи Арно Кампинк уточнив, що оприлюднено лише номери робочих телефонів, а не особистих.

До того ж оглядачі не поспішають ставити хрест на кар'єрі відставного міністра. Жок Шовліге залишилася в списку партії Фламандських християнських демократів, що йде на вибори до Європарламенту в травні 2019 року.

Крім Бельгії, проблеми кліматичних змін непокоять школярів багатьох країн. Акції протесту під хештегом #FridaysForFuture відбулися також у містах Німеччини і Швейцарії.

7 лютого голландські підлітки провели акцію протесту в Гаазі. 350 науковців Нідерландів оприлюднили відкритого листа на знак підтримки маршу. Мовляв, саме зараз як ніколи проблема загострилася і настав час зменшити парникові викиди.

15 лютого на масовий протест Youth Strike 4 Climate вийшли британські школярі в 30-ти містах країни. А на 15 березня заплановано Global Strike for Future - акцію протесту глобального масштабу. На своїй сторінці у Facebook активісти закликають приєднуватися до загального страйку і вимагати від своєї влади чітких дій, які б мінімізували масштаби глобального потепління. Організатори мітингів закликають світових лідерів чимшвидше почати виконувати всі положення Паризької угоди щодо клімату, ухваленої ще 2015 року.

Грета Танберг
World Economic Forum / Flickr

Збурювачкою останніх молодіжних протестів називають 16-річну шведську ученицю Грету Танберг. Улітку минулого року дівчина відмовилася ходити до школи доти, доки Швеція не скоротить шкідливих викидів в атмосферу. Спочатку пікетувала будівлю парламенту щодня, поки її однолітки сиділи за партами. Потім щоп'ятниці. На одиночний протест шведки відгукнулися в цілому світі. У 270 містах різних континентів і в різний час відбулися акції протесту із закликами берегти довкілля. Свій протест Грета озвучила і на цьогорічному економічному форумі в Давосі, куди їхала потягами 32 години.

Підліткові протести мало хто готовий сприймати серйозно: мовляв, юнацький максималізм, якому притаманні войовничі настрої; гормони, відсутність знань, досвіду. Реакція світу дорослих однозначна - хтось стоїть за організованими мітингами дітей. Коли журналіст запитав у Грети Танберг, хто ж грав у ту дудку, під яку вона танцювала, а потім тисячі підлітків у Європі, дівчина відповіла: "Дехто вважає, що це мої батьки промивають мені мозок. Насправді все навпаки. Я промиваю мозок своїм батькам. Я переконала їх відмовитися від польотів і не їсти м'яса".

На що колишній державний секретар з питань міграції Бельгії Тео Франкен на своїй сторінці у Twitter відповів жартом: "Тату, де мій мобільний? - Я його викинув. - Коли ми поїдемо на лижі? - Ніколи. - Де ми будемо відпочивати цього літа? - Дома. - Чому в квартирі так холодно? - Вдягни светр. - Ти мене підвезеш на футбол? - Їдь велосипедом. - Тату, чого ти так говориш? - Сорі, дитино. Ти переконала мене, що тепер усе має бути інакше".

Дорослі, ті, що підтримують шкільні протести, кажуть, що йдеться не лише про відмову від м'яса чи польотів. Коли дітям радять повертатися за парти, бо кожен має робити свою справу на своєму місці, то виникає логічне запитання: чому ж ми, дорослі, такі серйозні й відповідальні люди, так мало робимо, щоб зменшити парникові викиди, перейти на альтернативні джерела енергії, менше споживати, переробляти сміття…

Katy Milner / Twitter

Цікаво, що вірусом "брюссельського протесту" захворіли лише розвинені країни, де права дітей - не порожній звук. До речі, у Великій Британії тинейджери можуть приєднуватися до політичних сил, не очікуючи повноліття. У Шотландії 16-річні вже мають право голосу в деяких питаннях. Шотландський комісар з прав дітей Брюс Адамсон часто наголошує на подвійних стандартах. Чому відповідальність за скоєння злочинів у підлітків є, а права голосу на виборах немає?

Якщо говорити про пострадянський простір, то участь підлітків у протестах ніколи не була виокремленою. Молодь України активно підтримала Помаранчеву революцію, а згодом Революцію Гідності. Підлітки Білорусі теж виходили на демонстрації в одних лавах з дорослими із закликами провести чесні вибори. У Росії і 2017-го, і 2018-го марші протестів проти корупції закінчилися масовими затриманнями підлітків. Їх підбурив Навальний - стверджували російські мас-медіа. Але про всяк випадок Держдума торік у листопаді ухвалила в першому читанні поправки до кодексу про адміністративні правопорушення, що передбачають штрафи й арешти за втягнення неповнолітніх у несанкціоновані мітинги.

В Україні не менше, а то й більше проблем із довкіллям. Сміттєва криза у Львові, відсутність сміттєпереробних заводів, Маріуполь - чи не найбрудніше місто світу, країна задихається від кількості вживаного одягу і магазинів second-hand. Але що ми знаємо про положення Паризької декларації, і хто з кандидатів у президенти України має стратегію і бачення того, як розв'язати ці проблеми?