UA / RU
Підтримати ZN.ua

Захід протестує проти політики президента Росії

«Нинішнє російське керівництво пориває з основними демократичними цінностями євро-атлантичної с...

«Нинішнє російське керівництво пориває з основними демократичними цінностями євро-атлантичної спільноти», — так група західних політиків і експертів у галузі зовнішньої політики оцінила путінські реформи в листі, адресованому главам держав і урядів країн — членів НАТО та ЄС. Серед 115 підписантів — колишній чеський президент Вацлав Гавел, екс-прем’єр-міністр Швеції Карл Білдт, американський сенатор Джон Маккейн, а також Річард Голбрук. У листі, витриманому в різких тонах, висловлюється зростаюча занепокоєність у зв’язку з тим, що Путін знищує результати 14 років здійснення демократичних реформ, які розпочалися після розвалу Радянського Союзу.

Особи, які підписали послання, стурбовані тим, що російський президент використовував боротьбу проти тероризму та теракт у бесланській школі, який позбавив життя сотні дітей і дорослих, як привід для посилення власного контролю над політичним життям у країні. «Ми глибоко стурбовані тим, що ці трагічні події використовуються для подальшої руйнації демократії у Росії — російські демократичні інституції і без того завжди були слабкими й уразливими. З моменту приходу до влади 2000 року Володимир Путін іще більше послабив їх», говориться в листі, цитати з якого опублікували Financial Times Deutschland і The Washington Post.

Підписанти бачать прямування путінської Росії до авторитарного режиму: «Він систематично урізував свободу та незалежність преси, руйнував механізми взаємного контролю у федеральній системі Росії, самовільно ув’язнював реальних і уявних суперників, викреслював легітимних кандидатів із виборчих бюлетенів, залякував і заарештовував лідерів неурядових організацій і послаблював політичні партії у Росії».

Автори також критикують агресивну, на їхню думку, поведінку Росії щодо інших країн: «Зовнішню політику президента Путіна все більше характеризує загрозливий тон стосовно сусідів Росії і з приводу енергетичної безпеки Європи, повернення мілітаристської й імперіалістичної риторики та відмова виконувати міжнародні договірні зобов’язання, які взяла на себе Росія».

Підписанти закликали адміністрацію президента Буша й уряди інших країн до визнання того, що зусилля цих держав із підтримки демократичних перетворень у Росії зазнають поразки. Політики та експерти, котрі одночасно підписали лист, поставили під сумнів політику країн НАТО та ЄС, які, незважаючи на авторитарні рішення Путіна, роблять ставку на стратегічне партнерство з Москвою. Лист закликає західні держави зайняти недвозначну позицію і стати на бік демократичних сил Росії: «Останніми роками Захід занадто часто мовчав із цього приводу, сподіваючись, що кроки президента Путіна в хибному напрямку мають тимчасовий характер. Західні політики мають усвідомити, що наша нинішня стратегія щодо Росії зазнає поразки».