UA / RU
Підтримати ZN.ua

З Міжнародного суду — за стіл переговорів

За день до початку саміту ГУУАМ президенти України та Румунії Віктор Ющенко і Траян Бесеску спробували в Бухаресті розібрати завали, що накопичилися у відносинах двох країн...

За день до початку саміту ГУУАМ президенти України та Румунії Віктор Ющенко і Траян Бесеску спробували в Бухаресті розібрати завали, що накопичилися у відносинах двох країн. На думку Бориса Тарасюка, якою він поділився з «ДТ», «той факт, що в обидві наші країни прийшла нова влада, дає можливість уже найближчим часом вирішити проблеми, які існували роками». Схоже, що цієї мети, хай і не в повному обсязі, та все ж таки вдалося досягти. Принаймні Віктор Ющенко досить емоційно оцінив результати переговорів: «Я приїхав, щоб подати руку президенту Бесеску, румунській владі, румунським політичним силам. Тепер я можу засвідчити, що моя рука не зависла в повітрі».

Під час переговорів лідери України і Румунії ухвалили рішення створити на рівні президентів двосторонню комісію, що складатиметься з трьох підкомісій. Вони працюватимуть над проблемами судноплавного каналу Дунай—Чорне море, нацменшин, питаннями делімітації континентального шельфу і виняткових економічних зон у Чорному морі, а також урегулювання придністровського конфлікту. На думку Траяна Бесеску, це допоможе вирішити актуальні двосторонні проблеми без судових інстанцій.

На прес-конференції румунський президент зазначив, що під час переговорів із Віктором Ющенком було знайдено «новий вихід із цього питання, зокрема стосовно поновлення переговорів із питання делімітації континентального шельфу». «В будь-якому разі, це питання неможливо вирішити в міжнародному суді в Гаазі до кінця 2005 року. Вирішити всі питання ми плануємо до кінця 2005 року, — цитує Траяна Бесеску «Інтерфакс-Україна». — Створення комісії на рівні президентів із трьома підкомісіями саме й випробовує нашу здатність на рівні двох держав вирішити всі наявні спірні питання таким чином, а не в якихось міжнародних судових інстанціях».

Нагадаємо, що восени 2004 року румунська сторона виступила ініціатором звернення до Міжнародного суду ООН. На думку експертів, тодішнього прем’єр-міністра Адріана Нестасе прийняти таке рішення змусили грядущі президентські вибори, на яких він мав намір спекулювати темою делімітації континентального шельфу та виняткових економічних зон у Чорному морі, а також упевненість румунських дипломатів у тому, що вони зможуть у стислі терміни домогтися бажаного для них рішення. Сьогодні вже очевидно, що судовий розгляд затягнеться не на один рік. При тому, що Міжнародний суд ООН потребує серйозних фінансових витрат, немає також гарантій, що прийняте ним рішення буде однозначно на чиюсь користь. Напевно, ці міркування і стали причиною того, що Бухарест схилився до думки: проблему делімітації континентального шельфу все-таки краще вирішити на двосторонньому рівні.

Під час переговорів було також порушено тему судноплавного каналу Дунай—Чорне море. Як повідомив Віктор Ющенко, Україна і Румунія протягом кількох тижнів створять комітет на рівні міністрів транспорту, заступників міністрів закордонних справ, інших спеціалістів, які вирішуватимуть проблему судноплавного каналу. За його словами, «професіонали мають сісти за стіл переговорів, вийти на механізм урегулювання цієї проблеми і за кілька днів запропонувати свої ініціативи президентам».