UA / RU
Підтримати ZN.ua

Воронін готується ускладнити життя придністровцям

У рамках київського форуму з питань безпеки і конференції щодо «заморожених конфліктів», яка відбулася під його егідою, 14—15 листопада ц.р...

У рамках київського форуму з питань безпеки і конференції щодо «заморожених конфліктів», яка відбулася під його егідою, 14—15 листопада ц.р. із вуст одного високопоставленого українського дипломата пролунала теза про те, що після тривалої паузи вдалося принаймні на неофіційному рівні відновити консультації у форматі «5+2» з придністровського врегулювання.

Проте є побоювання, що спроба посадити за стіл переговорів Кишинів і Тирасполь може виявитися невдалою — внаслідок певних кроків з боку молдавської влади. На початку листопада було оголошено про ухвалення урядом Молдови рішення, відповідно до якого всі придністровські автотранспортні засоби зобов’язані пройти реєстрацію в Кишиневі (сплатити мито, одержати молдавські техпаспорти і номерні знаки). Повідомляється, що з 1 січня 2008 року автотранспортні засоби з придністровськими номерами нібито не зможуть в’їжджати в Україну, а з 1.01.09 — пересуватися по території Молдови.

Ситуацію щодо реєстрації придністровських автомобільних номерів на прохання «ДТ» прокоментував директор Центру дослідження проблем громадянського суспільства Віталій КУЛИК:

— Суть питання полягає в тому, що Кишинів послідовно реалізує курс на заміщення невигідних йому домовленостей переговорного процесу своїми внутрішніми нормативно-правовими актами, апелюючи до принципу верховенства норм молдавського законодавства, зокрема на території Придністровського регіону. При цьому Кишинів, на жаль, в односторонньому порядку приймає рішення, що порушують права простих громадян, які живуть у Придністров’ї, а механізм реалізації таких норм як завжди відпрацьовується «заднім числом», що не можна назвати транспарентним процесом.

Зазначена ініціатива Киши­нева може призвести до чергової ескалації напруженості в регіоні, а також буде використана адміністрацією Придністров’я для подальшого відтягування переговор­ного процесу у форматі «5+2».

Крім того, реалізація Кишиневом такого кроку ставить під сумнів щирість недавніх заяв президента Володимира Вороніна щодо готовності разом із Тирасполем зміцнювати заходи довіри і безпеки. Виникає цілком логічне запитання: чи виконуватиме Кишинів знову підписані домовленості з Тирасполем, чи відмовиться від них так само, як відмовився у ситуації з автомобільними номерами?

Особливо насторожує той факт, що негативні наслідки такого кроку насамперед торкнуться сотень тисяч звичайних жителів Придністров’я, а Україна може отримати повторення сценарію «самоблокади» регіону й активну антиукраїнську піар-кампанію.

У зв’язку з цим важливо підкреслити, що Україна завжди з розумінням ставилася до проблем, на які наражається Молдова внаслідок неврегульованості придністровської проблеми, проте Київ не може підтримати односторонні кроки з подолання зазначених труднощів. Важко знайти аргументи для підтримки дій, які ускладнюють життя простих людей.