UA / RU
Підтримати ZN.ua

Візія податкової політики кандидатів у президенти США

Які зміни американської податкової політики обіцяють сьогоднішні кандидати в президенти США Дональд Трамп і Джо Байден.

Автор: В’ячеслав Черкашин

Ступінь впливу американської податкової політики на світові процеси досить серйозно продемонструвала податкова реформа Трампа 2017 року (Закон про скорочення податків і створення нових робочих місць, Tax Cuts and Jobs Act), яка запустила тектонічні зміни ландшафту світових інвестиційних потоків і викликала новий виток глобальної податкової конкуренції. Тому податковий прядок денний найбільш імовірних переможців президентських перегонів у США підлягають якнайретельнішому вивченню й оцінці. 

Джо Байден поки що не випустив жодної офіційної передвиборної програми в сфері оподаткування, але він запропонував чимало податкових змін, пов'язаних із фінансуванням зміни клімату, сфер інфраструктури, охорони здоров'я, освіти, інновацій etc. Більшість із цих пропозицій призводять до зростання видатків бюджету, їх пропонується компенсувати підвищенням прямих податків. Для платників податків, за попередніми даними, вартість ініціатив становитиме близько 380 млрд дол. на рік. Частина пропонованих кроків є прямим скасуванням податкової реформи Трампа. Таким чином, суть нової податкової політики Джо Байдена можна охарактеризувати як посилення податкового тиску за рахунок вищих податків для багатих і корпорацій у комбінації з податковим стимулюванням деяких соціальних програм для людей старшого віку, людей з низькими доходами, родин із дітьми й домашніх господарств. 

Чинний президент США йде на вибори під гаслом «Борюся за вас!». 23 серпня оприлюднено набір пріоритетів Дональда Трампа на другий президентський термін. Усі податкові ініціативи умовно розділено лише на дві категорії — «робочі місця» і «припинення залежності від Китаю». І хоча ступінь деталізації ініціатив значно менший, ніж у його опонента, тільки один із пріоритетів передбачає збільшення податків — для компаній, що імпортують товари з Китаю. На сьогодні суть податкової програми Трампа можна охарактеризувати як комбінацію зі зниження податків для середнього класу й компаній — національних виробників укупі з дерегуляцією, яку буде оплачено економічним зростанням і торговельною війною з Китаєм. 

Як і 2016 року, спостерігаємо майже класичне зіткнення «лівого» й «правого» ідеологічних порядків денних. Перший хоче ощасливити бідну частину населення за рахунок підвищення прогресивності оподаткування, другий — знижує податковий тиск у надії на зростання зайнятості, інвестицій і економіки загалом. 

Слово за американським народом.

Усі статті В'ячеслава Черкашина читайте тут.