Хоча парламентські вибори в Угорщині відбудуться тільки у квітні наступного року, всі основні політичні гравці вже почали готуватися до участі в них. І все свідчить про те, що для прем'єр-міністра Віктора Орбана, який намагається продовжити своє 12-літнє правління країною і обвинувачує Брюссель, Вашингтон та філантропа Джорджа Сороса у втручанні в політичне життя країни, вибори будуть найскладнішими.
Річ у тому, що правлячій партії «Фідес» протистоятиме об'єднана коаліція з шести опозиційних політичних сил. Проти чинного прем'єра об'єдналися соціалісти, «зелені», ліберали і навіть колишні союзники Орбана з раніше праворадикальної партії «Йоббік», що тепер виступає як правоцентристська сила.
Соціологічні опитування, проведені на початку жовтня, свідчать, що «Фідес» і об'єднана опозиція можуть розраховувати на підтримку приблизно однакової кількості виборців — 45–47%.
Задля більшої підтримки своєї партії Орбан оголосив, що його уряд прийняв рішення наступного року повернути угорцям частину раніше сплаченого ними прибуткового податку на суму, еквівалентну 2 млрд дол. США. Він також пообіцяв, що його уряд планує підвищити мінімальний рівень зарплат і пенсій. Перед тим очільник уряду заявив про збільшення кредитування на ремонт житла та мораторії на погашення заборгованості для незаможних громадян. І це попри те, що фінансування Угорщини з європейських фондів було заморожене або урізане. Однак Орбан вважає, що, зважаючи на очікуване зростання економіки поточного року — 5,5%, держвитрати можна збільшити.
Однак минулого тижня угорській опозиції вдалося домовитися про єдиного кандидата. На подив багатьох, головним опонентом Орбана став мер невеликого містечка Годмезевашаргей, правий консерватор і католик Петер Маркі-Зай. Батько сімох дітей, він обстоює ті ж традиційні цінності, що й Орбан, але при цьому говорить про необхідність боротьби з корупцією та демонтажу створеної лідером «Фідес» системи, яка покриває розкрадання.
Під час праймеріз (що вперше проводилися в Угорщині) Петер Маркі-Зай переміг популярного лідера соціал-демократів Клару Добрев, яка з 2019 року обіймає посаду віце-спікера Європейського парламенту. «Віднині я теж буду підтримувати його», — заявила Добрев, дізнавшись про результат голосування.
49-річний Петер Маркі-Зай — економіст і інженер, п'ять років жив у США й Канаді. Його першим політичним успіхом стало обрання мером міста Годмезевашаргей у 2018 році. Однак уже тоді на нього звернули увагу, оскільки це місто з населенням трохи більше 40 тисяч завжди вважалася оплотом «Фідес» і прибічників Орбана. Саме тоді угорська опозиція, об'єднавшись, уперше змогла досягти успіху. Очевидно, тепер вона спробує повторити цей успіх у загальнонаціональному масштабі й усунути «Фідес» та Орбана від влади.
«Найважливіша стратегічна інновація саме в тому, що я зміг перемогти в Годмезевашаргеї. Більшість моїх тамтешніх прибічників — ліві. Вони погодилися з тим, що коли ми зможемо висунути когось, хто запропонує прийнятну й варту довіри альтернативу правим і тим, хто раніше голосував за «Фідес», то з повною підтримкою правої і лівої опозиції зможемо перемогти «Фідес», — сказав Маркі-Зай в інтерв'ю EuroNews.
При цьому політик підкреслив, що й серед політиків «Фідес» є ті, хто готовий самовіддано трудитися, аби зробити Угорщину «новою, чистою й чесною». Втім, він також висловив побоювання, що побудована за роки перебування «Фідес» при владі система буде опиратися. Вже тепер Орбан і його соратники вживають заходів, аби навіть у разі програшу виборів наступного року зберегти контроль над судовою системою, розподілом державних ресурсів, ЗМІ тощо.
Не виключено також, що у випадку програшу «Фідес» на виборах радикально налаштовані прибічники Орбана вдадуться до силових акцій, намагаючись дестабілізувати ситуацію в країні. Маркі-Зай не думає, що ситуація буде розвиватися за гіршим сценарієм: за його словами, ніхто в Угорщині не миритиметься з незаконною владою. На думку Маркі-Зая, навіть якщо об'єднана опозиція отримає просту більшість місць у новому парламенті, то можна буде розпочати процес змін.
Лідер об'єднаної опозиції у своєму інтерв'ю для європейських ЗМІ також заявив, що для ЄС його перемога буде головним призом, і підкреслив: Угорщині потрібен лідер, який не зрадить ані ЄС, ані НАТО, зазначивши, що для Орбана відносини з Росією і Путіним цікаві можливостями для корупції. Маркі-Зай вважає, що з Росією можна розвивати «дружбу й братерство», торгові відносини, але не на шкоду Євросоюзові.
Опинившись у ситуації, коли опозиція об'єдналася й висунула в лідери перспективного молодого політика, угорський прем'єр та його команда, швидше за все, вдадуться до інструментарію, яким добре володіють.
По-перше, це може бути спроба розколоти опозиційний блок: розсварити політиків лівого і правого штибу, щоб на весну в стані опозиції не було єдності. По-друге — поширення «чорного піару» проти лідера об'єднаної опозиції через підконтрольні урядові ЗМІ. Мовляв, Маркі-Зай не так і суворо дотримується сімейних та традиційних цінностей, якщо критикує Орбана за політику стосовно ЛГБT-спільноти й мігрантів. А проєвропейську риторику опонента можуть використати для обвинувачення його в орієнтації на Брюссель або структури Сороса.
Саме ці прийоми Орбан використовував під час усіх попередніх виборчих кампаній. Чи спрацює тактика обвинувачень, брехні та маніпуляцій у 2022 році, поки що сказати важко. Врешті-решт, вирішуватиме угорський виборець, у якого було вдосталь часу, аби розібратися, що собою являє нинішній прем'єр-міністр Угорщини та чи є підстави дати йому мандат ще на чотири роки.
Більше статей Олексія Коваля читайте за посиланням.