UA / RU
Підтримати ZN.ua

УКРАЇНІ ДЕСЯТЬ — СВЯТО І ЗАВДАННЯ

Десята річниця відновленої незалежності України — це подія також для її друзів, до яких із гордістю зараховують себе і Сполучені Штати...

Автор: Кондоліза Райс

Десята річниця відновленої незалежності України - це подія також для її друзів, до яких із гордістю зараховують себе і Сполучені Штати. Час оцінити досягнуте і поміркувати над майбутніми викликами долі, яким Україна та Америка можуть протистояти разом.

Я відвідала Україну в липні і повернулася додому упевненою у здатності цієї держави бути партнером Сполучених Штатів у розбудові у ХХІ столітті того, що Президент Буш назвав Домом Свободи: волелюбного союзу, який поєднає Європу та Америку і грунтуватиметься на спільних цінностях, безпеці, економічній та політичній свободі. Європа - об’єднана, вільна і мирна - досяжна; жодне попереднє покоління американців чи європейців не мало такої нагоди. Як сказав президент Буш у своїй промові 15 червня у Варшаві: «У Європі, яку ми будуємо, повинна бути й Україна».

Хоча завдання поставлені досить значні, я впевнена, що наші країни до них готові. Мабуть найбільше мене в цьому переконала зустріч із деякими найвідомішими українськими журналістами та громадськими діячами. На проблеми, що чатують попереду, вони дивляться тверезо, але без страху, висловлюючи твердий намір домагатися успіху. Ці люди сповнені рішучості забити останні цвяхи у труну «совєтської» спадщини страху і готові розвивати досягнуте Україною за минулі десять років та подолати всі труднощі наступних десяти.

Україна досягла чималих успіхів. Десять років тому українці обрали шлях суверенітету і оголосили про своє бажання інтегруватися у Європу. Цей перехід нелегкий, не такий швидкий і рівний, як дехто сподівався. Але песимістичні прогнози про економічний та соціальний колапс і політичне фіаско не справдилися. Ми повинні згадати про ці досягнення на ювілеї.

Україна мирно співіснує із сусідами. У відносинах із Польщею вона зуміла подолати напругу, що склалася історично, налагодити міцні дружні стосунки. Ваша держава сприяє стабільності у регіоні. Україна прийняла історичне рішення відмовитися від ядерної зброї і виконала це зобов’язання. Після стількох років життя у закритому суспільстві українці тепер можуть вільно подорожувати і отримувати інформацію з різних джерел, знайомитися з різними точками зору на будь-які події.

Українці розуміють суть завдань, які постануть перед ними в майбутньому. Керівники держави повинні вирішити, якою бути державі. Сподіваюся, їх вибір буде на користь вільних і чесних виборів, вільної і незалежної преси та вільного ринку. Необхідно довести до завершення справи журналістів Ґонґадзе та Александрова. Чи буде Україна у двадцять років сильнішою, заможнішою, демократичнішою, ніж Україна у десять років? Так, тому що я впевнена: українці зроблять правильний вибір.

Якою стане Європа через десять років? Це буде, як сказав президент Буш, Європа свободи і процвітання, що охоплює все більше країн на сході; Європа, у якій мир пануватиме в усіх нових демократіях; Європа, у якій не залишиться жодної диктатури, не буде більше екстремістів та розпалювачів національної ворожнечі. Україна може і повинна бути її частиною. За президента Буша Сполучені Штати зобов’язалися зробити свій внесок у побудову такої Європи. Про це я повідомила керівництво України минулого місяця.

Українсько-американське партнерство грунтується на спільному баченні величезного потенціалу сьогодення. Наші країни мають працювати разом для зміцнення безпеки Європи, як співпрацюють наші солдати на Балканах. Уряди держав і окремі підприємці можуть об’єднати зусилля, щоб розвинути торгівлю та інвестування за законами вільного ринку, покращуючи таким чином добробут населення. Народи повинні розвивати інституції демократії. А мета урядовців - спільними зусиллями усувати перешкоди на шляху до цілей.

Президент Буш виклав власне бачення об’єднаної Європи та плідного українсько-американського партнерства. Українці мають знати, що на святкуванні цієї великої річниці Сполучені Штати поруч із ними, і ми разом намагатимемося досягти спільної мети у ХХІ столітті.