UA / RU
Підтримати ZN.ua

ТЕРОРИЗМ ЖИВИЙ!

Відомий під назвою «острів богів» Балі знаходиться біля східного краю острова Ява. Місце це унікальне...

Автор: Михайло Соколовський

Відомий під назвою «острів богів» Балі знаходиться біля східного краю острова Ява. Місце це унікальне. Тут, у серці Індонезії, найнаселенішій мусульманській країні світу, цвіте осередок індуїстської культури. Досі його не зачіпали кровопролитні міжетнічні та релігійні конфлікти, що збурюють інші провінції архіпелагу від часу падіння 1998 року режиму президента Сухарто. Уряд країни завжди наполягав на тому, що Балі безпечний, і 2001 року через міжнародний аеропорт острова пройшло близько півтора мільйона туристів — не лише іноземних, а й індонезійських. Приїжджаючих сюди на відпочинок приваблюють зелені ліси острова та чисті пляжі білого піску. Туризм довгий час був головною складовою місцевої економіки. Минулої суботи він бути таким перестав.

Славу «раю на землі» в острова забрав вибух у нічному клубі в місті Кута, у результаті якого загинуло більше ста вісімдесяти і поранено більше трьох сотень чоловік. Третина всіх загиблих — іноземці, котрі відпочивали в цьому мальовничому курортному місті. Майже одночасно з вибухом у Куті стався ще один — біля американського посольства в Денпасарі, найбільшому місті Балі. На щастя, тут ніхто не постраждав.

Відразу стало ясно, що світ зіткнувся з черговою масштабною скоординованою терористичною акцією. Міркуйте самі. Переважна більшість убитих і поранених були громадянами Австралії, Нової Зеландії, Німеччини, Великобританії, Франції та Бельгії. Цілком очевидно, що ідеологи теракту явно мітили в людей із Заходу. Вибух не випадково стався на єдиному в мусульманській Індонезії острові, населеному в основному індусами. Легко зрозуміти логіку зловмисників — якби бомба вибухнула в тій же Джакарті, вона забрала б життя сили-силенної мусульман, а коли зробити це на Балі, то з місцевих жителів її жертвами стали б лише індуси.

Найбільш постраждалою країною в результаті теракту виявилася Австралія — переважаюче число жертв склали громадяни цієї країни. А Австралія ж — це один із найвірніших союзників США в боротьбі проти тероризму. Сьогодні в Афганістані перебувають 150 австралійських солдат.

Експерти ФБР, котрі разом зі своїми британськими колегами зі Скотланд-Ярду беруть участь у розслідуванні трагедії, відзначили ту обставину, що теракт на Балі стався в другу річницю вибуху американського есмінця «Коул» на аденському рейді. Диверсія, яку вчинили двоє терористів, які підпливли до корабля на човні з бомбою, забрала життя сімнадцяти американських моряків. Індонезія часто згадується у зв’язку з цим вибухом. І недаремно. Як стало відомо, терористи використовували на Балі різновид пластикової вибухівки, що в основному використовується у військових цілях. Саме цей вид пластиту вже застосовувався в попередніх нападах у Індонезії, а також у теракті на «Коулі».

Нарешті, трагедія на Балі стала черговою ланкою в ланцюзі аналогічних подій останнього часу. Трохи раніше стався вибух у Джакарті неподалік американського посольства, біля узбережжя Ємену терористи-смертники серйозно пошкодили французький танкер, а в Кувейті вбили американського морського піхотинця. Минулого тижня було отримано нові попередження про можливі напади.

Індонезія — найбільша за чисельністю населення мусульманська країна світу. США і лідери сусідніх із ними держав неодноразово вказували, що індонезійський уряд занадто мляво реагує на загрозу терористичних актів і не бажає помічати, що останнім часом перетворюється на базу «Аль-Каїди», яка дедалі активніше налагоджує зв’язки з місцевими терористами, зокрема, з організацією «Джемаа ісламія», котру характеризують як азіатський варіант «Аль-Каїди». Вважається, що саме це угруповання планувало минулої зими низки вибухів біля американського, британського й австралійського посольств у Сінгапурі.

До того ж спецслужби США вважають одним з організаторів пам’ятного нападу 2000 року на «Коул» Рідуана Ісамуддіна — члена вищого керівництва «Джемаа ісламія». Після вибуху есмінця Ісамуддін втік із Малайзії в Індонезію. Американці допомогли індонезійській владі вийти на нього, але та не лише не затримала його, а й, як підозрюють, попередила про небезпеку, і він устиг сховатися за кордоном. Наскільки відомо, зараз він перебуває в Пакистані.

У Вашингтоні скаржаться, що це не єдиний випадок, коли Джакарта практично не допомогла західним борцям із тероризмом, побоюючись масових заворушень. Іноземні експерти гадають, що страхи перебільшені, і зараз ця теза, можливо, буде перевірена на практиці: не виключено, що вибух на Балі — найбільший теракт у світі після вересневих подій у Нью-Йорку і Вашингтоні — стане переломним моментом, переповнивши чашу терпіння індонезійської влади. Вже найближчим часом у Індонезії набере сили закон, який надає поліції небачені досі повноваження. Очікується, що правоохоронні органи отримають право затримувати підозрюваних у терористичній діяльності навіть у тому разі, коли прямих доказів їхньої провини немає.

Проте для усього світу ключове запитання на сьогодні звучить так — виконавці акції на Балі є членами місцевої організації чи їх готували і фінансували зовнішні сили? Інакше кажучи, переслідують вони власні цілі місцевого рівня чи їх можна розцінювати як новий удар, завданий «Аль-Каїдою» у глобальній кампанії проти західного світу?

Швидше за все, істина лежить десь посередині. Річ у тім, що уряди держав Південно-Східної Азії вже протягом декількох місяців висловлюють стурбованість намірами ісламістських угруповань утворити в регіоні таку собі «мусульманську супердержаву». Легко припустити, що така ідея припала б до душі і представникам «Аль-Каїди». У багатьох країнах Південно-Східної Азії в зв’язку з цим вживаються активні заходи для приборкання воєнізованих угруповань. Проте Індонезія довгий час вважалася «слабкою ланкою» у кампанії по боротьбі з тероризмом, розгорнутій в регіоні. Як уже згадувалося, попри тиск із боку США й інших держав, уряд Індонезії до останнього часу не приділяв належної уваги боротьбі з екстремістськими угрупованнями. І зараз настав момент розплати за цю бездіяльність.

Терористи ж, скориставшись сформованими в Індонезії сприятливими умовами для своєї діяльності, цілком могли переслідувати дві мети — утвердитися в Південно-Східній Азії і нагадати Заходу, що тероризм усе ще живий і має масу можливостей для прояву. Програвши Заходу битву за Афганістан, «Аль-Каїда» та її посібники, побоюючись падіння свого авторитету і репутації серед прибічників, відчувають зараз гостру необхідність здійснювати нові теракти.

Таким чином, останні кілька тижнів показали, що ісламські екстремісти, як і раніше, здатні завдавати удари, спрямовані проти США й інших західних країн. Більше того, у війни, яку терористи ведуть проти усього світу, з’явився новий вимір — тепер вибухи можуть стрясти будь-яке місце в будь-якій країні світу.

Але це ще не все. Останні події підтверджують появу неприємної тенденції в діяльності міжнародних терористів. У минулому теракти були спрямовані проти символів міцності західного світу і його фінансових інтересів. Вибух же на Балі і напад на французький танкер біля берегів Ємену свідчать про зміну стратегії «Аль-Каїди». Відтепер вона спрямована на підрив економічних інтересів Заходу. Судячи з усього, терористи сподіваються за допомогою терактів викликати нову глобальну економічну кризу. Вибух на «острові богів» служить саме цій меті, оскільки туристичний сектор міжнародної економіки ще більш вразливий, аніж фінансові ринки.

Однак попри те, що основна увага аналітиків прикута до індонезійської трагедії, знищення французького нафтового танкера може виявитися знаком ще більш небезпечної тенденції для Заходу. Масові напади на нафтові танкери можуть мати найдраматичніші наслідки для світової економічної системи. Це буде влучним ударом у самісіньку її основу і в одне з найслабших її місць.

І хоча «Аль-Каїда» уже не в змозі використовувати Афганістан як свою базу, ісламські терористи легко можуть знайти для себе новий полігон — ним цілком може стати не лише Індонезія, а й Пакистан, де минулого тижня небувалого успіху домоглися на загальних виборах ісламські радикальні партії, що співчували Талібану.

До того ж сьогодні можна зі скорботою констатувати, що з часу торішнього нападу на США підтримка «Аль-Каїди» у мусульманському світі не лише не ослабла, а й зросла. Не останню роль у цьому зіграло завзяття, із яким Вашингтон намагається змінити силовим способом політичний режим в Іраку. Проте мусульмани в усьому світі вважають, що Саддаму Хусейну американці відводять набагато більше значення і покладають на нього більшу провину, аніж він має насправді. І це примножує число прибічників «Аль-Каїди».

А з іншого боку, зростання впливу та небезпеки ісламських фундаменталістів по всьому світі лише зміцнюють позиції того табору усередині Сполучених Штатів, який гадає, що мир і безпека на землі можуть бути досягнуті лише за допомогою застосування військової сили. Коло замикається.