UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Російська партія" в Естонії втратила голоси

На парламентських виборах реформатори потіснили центристів.

Автор: Олексій Коваль

Вибори парламенту Естонії, що відбулися минулої неділі, завершилися перемогою ліберальної проєвропейської Партії реформ.

У жорсткій боротьбі вона обігнала правлячу Центристську партію, отримавши 28,8% голосів виборців, тоді як їхні основні опоненти - 23%. У парламенті Естонії (Рійгікогу), що складається зі 101 депутата, представники найбільших партій матимуть 34 і 26 місць, відповідно.

Усе йде до того, що лідер реформістів і колишній депутат Європарламенту Кая Каллас стане першою в історії сучасної Естонії жінкою прем'єр-міністром. У зв'язку з цим згадаємо, що вже два роки президентом країни є Керсті Кальюлайд, яка дотримується ліберально-консервативних поглядів. На відміну від глави уряду, в Естонії президент має обмежені повноваження. Однак на шляху до прем'єрського крісла Каллас чекають непрості коаліційні переговори з представниками інших партій, котрі пройшли в парламент.

Вибори, що відбулися, змінили політичний ландшафт Естонії. Величезної поразки на виборах 3 березня зазнали соціал-демократи, які втратили п'ять із 15 місць у Рійгікогу. Четвертою партією, що ввійшла в парламент, стала партія "Вітчизна" (Isamaa) з 12 мандатами.

А ось праворадикальна Консервативна народна партія Естонії (EKRE) істотно наростила свій електорат і заручалася підтримкою 17,8% голосів, переважно виборців із сільських районів. Таким чином, EKRE отримає в парламенті 19 місць (у попередньому складі вона мала тільки сім). Партія виступає з гаслами про вихід Естонії з Євросоюзу. Її успіх пов'язують із нерівномірністю регіонального розвитку країни та розривом у доходах між міським і сільським населенням.

41-річна правник Кая Каллас - донька колишнього прем'єр-міністра країни, а нині єврокомісара з питань транспорту Сііма Калласа. Вона очолила Партію реформ лише рік тому і впевнено вела її до перемоги. Зазначимо, що напередодні виборів соціологічні опитування віддавали перевагу правлячій партії центристів.

Інновацією нинішніх виборів стало те, що з 881 тисячі естонців, які мають право голосу, цього разу майже чверть виборців голосувала через електронну систему голосування. Врешті-решт саме ці голоси забезпечили перемогу Партії реформ.

Раніше на виборах результат часто залежав від підсумків голосування в Таллінні та в регіоні Іда-Вірумаа (північно-східний регіон Естонії, населений переважно росіянами), де зазвичай підтримували Центристську партію. Цього року активність російських виборців у цьому регіоні виявилася навіть нижчою, ніж загалом по країні: 41,6 проти 62,8%.

Вважають, що це був своєрідний протест через невиконання центристами обіцянок стосовно російських громадян Естонії і чвари між окремими членами партії на національному й регіональному рівнях. Таким чином, під час нинішніх виборів Центристська партія втратила підтримку відразу 13 тисяч виборців, порівняно з виборами 2015 р.

Ще однією з причин поразки називають те, що лідери центристів говорили про співпрацю з НАТО й підтримку санкцій проти Росії. І хоча, за підсумками виборів у парламенті, їхнє представництво зменшилося тільки на один мандат, функціонери Центристської партії змушені визнати, що вони розчарували свій електорат і не змогли його мобілізувати.

"Зрозуміло, що в нас був потенціал, ми не змогли цього разу його використати достатньою мірою... Це факт, із яким нам доведеться жити. Але ми порозумнішаємо, піднімемося, Центристська партія піде далі", - заявив лідер центристів Юрі Ратас.

Маленькій країні з населенням 1,3 млн людей сьогодні "необхідне розумніше управління", сказала Кая Каллас після оголошення результатів голосування. "Ми відкриті до будь-яких пропозицій про коаліцію", - підкреслила вона. Але відразу ж заявила, що не співпрацюватиме з EKRE і спробує провести переговори про коаліцію з іншими партіями, які пройшли в парламент, включно з основними опонентами на виборах. Реформісти й центристи разом могли б сформувати більшість із 60 депутатів. У минулому така коаліція вже була.

Глава Центристської партії і колишній прем'єр Юрі Ратас уже назвав майбутні коаліційні переговори цікавими й складними. Центристи розходяться з реформістами і в питанні про реформу оподаткування, і в питаннях громадянства та освіти російською мовою в Естонії.

Росіяни становлять найбільшу з національних меншин - близько чверті від усього населення країни, або понад 300 тисяч людей. Також важливо зазначити, що на 1 січня 2019 р. 76 тисяч осіб мають статус "негромадяни". Тобто це ті люди, котрі прибули в Естонію після її окупації СРСР у 1940 р. і за роки свого життя відмовилися опанувати естонську мову, вивчити конституцію країни та довести свою лояльність новій Батьківщині.

При цьому Естонія за останні 10 років кілька разів спрощувала умови іспитів для отримання громадянства негромадянами, вік яких зазвичай коливається між 40 і за 65 років. У 2016 р. почала діяти поправка до закону про громадянство, згідно з якою діти негромадян отримуватимуть естонське громадянство з моменту народження в порядку натуралізації. При цьому в батьків є право відмовитися від естонського громадянства для дитини.

Для того, щоб створити коаліцію з центристами, Партії реформ доведеться йти на великі поступки, вважають аналітики. Так, у передвиборній програмі реформістів записано, що вони виступають за зниження податків, урізання соціальних допомог безробітним і стимулювання створення нових робочих місць. Крім того, реформісти виступають за ліквідацію російськомовної освіти в країні.

Своєю чергою, одним із найважливіших пунктів у передвиборній програмі партії Ратаса були питання громадянства та освіти російською мовою в Естонії. А після перших консультацій із реформістами 4 березня Ратас завив, що виступає проти "нерівної системи податків" залежно від доходів, спробує зберегти солідарну систему охорони здоров'я, безплатний громадський транспорт і допомогу сільському господарству. "Ми також виступаємо за позачергове підвищення пенсій", - сказав лідер центристів.

Якщо переговори двох найбільших партій не приведуть до компромісів, то в Каї Каллас є другий варіант - домовлятися з партією "Вітчизна" і соціал-демократами. У такому складі (три партії разом матимуть 56 голосів) всередині коаліції буде набагато менше тертя, ніж у союзі реформістів із центристами. Однак і тиск опозиції в особі Центристської партії та EKRE буде значнішим.

Своєю чергою, лідер EKRE Март Хельме вже запропонував свій варіант коаліції, яка б дозволила нівелювати перемогу реформаторів, - союз консерваторів із центристами та партією Вітчизна" (разом вони мають 57 голосів). Він стверджує, що вибори в Естонії підтвердили загальноєвропейську тенденцію, "де є істотний запит громадськості на політичні сили, які виступають проти глобалізму і зростання перетікання влади від окремих країн ЄС у Брюссель".

За словами Хельме, консерватори й далі працюватимуть над тим, щоб зірвати плани реформістів перетворити Естонію на своєрідну європровінцію, де суверенності, практично, не залишилося. "Де буде все більше й більше іммігрантів не тільки з України, а передусім з Африки та Близького Сходу", - заявив лідер консерваторів.

Утім, такий варіант "консервативної коаліції" видається вкрай малоймовірним. На цей момент від переговорів із EKRE відмовилися всі партії, які пройшли в естонський парламент.