UA / RU
Підтримати ZN.ua

Президентське завдання Барака Обами

Є багато способів реформувати систему здоров’я таким чином, аби вона працювала для народу, а не проти народу...

Автор: Віктор Каспрук

Є багато способів реформувати систему здоров’я таким чином, аби вона працювала для народу, а не проти народу. Схвалення Конгресом США реформи охорони здоров’я, запропонованої президентом Бараком Обамою, і стало свідченням того, що політика сорок четвертого президента Америки має підтримку в країні. Не вдаючись у деталі та нюанси реформування системи охорони здоров’я у США, зупинимося на внутрішньополітичних аспектах реформи. Адже ще рано вітати президента Барака Обаму з остаточною перемогою в цьому питанні. Республіканська партія планує на всій території Сполучених Штатів оскаржити законопроект із охорони здоров’я, у якому міститься вимога забезпечити кожну людину медичною страховкою, наголошуючи, що він — неконституційний.

Так, губернатор штату Міннесота республіканець Тім Пауленті (якого вважають одним із претендентів на посаду президента) заявив під час телепередачі Good Morning America, що вже надіслав лист генеральному прокурору Міннесоти, вважаючи рішення президента неконституційним. На цій самій підставі прокурори дванадцяти штатів, які всі є республіканцями, вже подали позови, аби заблокувати законопроект Барака Обами з охорони здоров’я. А законодавчі органи чотирьох штатів ухвалили закони, які блокують цей законопроект.

Схоже, що, попри велику історичну перемогу президента Барака Обами у Конгресі, боротьба за реформу охорони здоров’я у США далека від завершення. Так, навіть колишній кандидат у президенти республіканець Мітт Ромні, який допомагав проходити аналогічному законопроекту, коли сам був губернатором штату Массачусетс, також виступив із закликом скасувати законопроект.

По суті, проект створення системи майже повного медичного страхування є кульмінацією роботи кількох поколінь демократів при владі. Ініціатива президента Барака Обами має забезпечити медичне страхування для 32 мільйонів громадян Америки. На загал, це найбільша реформа системи охорони здоров’я в Америці з 1965 року, з часу впровадження програми Medicare з медичного страхування населення старшого віку (людей, котрим понад 65 років) та пенсіонерів.

І тут криється політичний аспект, що буде неодмінно розіграний республіканцями на майбутніх виборах до Конгресу. Для фінансування проекту Обами необхідні дуже великі кошти. Як уже підрахували експерти, ініціатива президента США потягне на 940 млрд. дол. Компенсувати ці кошти передбачається саме за рахунок зменшення витрат за програмою Medicare. І, крім того, з нових податків на інвестиційні доходи та збори, які стягуватимуть із компаній і організацій медичної галузі. Це, очевидно, врешті-решт ляже на пересічних представників американського середнього класу.

Так складається історично, що ініціатива президента Барака Обами з реформування охорони здоров’я в перспективі здатна перетворитися на «поле бою», на якому республіканці прагнутимуть «підірвати» позиції Демократичної партії. До того ж питання реформи не лише може стати вирішальним під час виборів до Конгресу в листопаді 2010 року. Воно здатне залишатися ключовим і тоді, коли президент Обама балотуватиметься на другий термін у 2012 році.

Реформа охорони здоров’я Барака Обами сьогодні вселяє в республіканців упевненість у перемозі. Вони відчувають «вітер у спину». Провідні республіканські експерти не сумніваються, що Обама відбуде лише один президентській термін і що в листопаді вони «захоплять» Конгрес. Зрозуміло, прогнозуючи свій майбутній успіх, політики-республіканці хочуть згуртувати партійні ряди і прихильників Республіканської партії. Хоча для республіканців дуже необачно було б припустити, що нинішні політичні умови залишатимуться незмінними ще невизначений час.

За останнім опитуванням, яке провела на замовлення впливової газети USA Today американська служба соціологічних опитувань Gallup Organization, більшість респондентів прихильно поставилися до реформи охорони здоров’я. Так, 49% опитаних заявили — «добре», що Конгрес США прийняв цей законопроект. Половина опитаних описала свою реакцію в позитивному сенсі — як «захоплення» та «задоволення». І лише кожен четвертий із десяти опитаних дав негативну відповідь, зазначивши, що він «розчарований» або «розгніваний». Численна група респондентів — 48% — вважає, що це законодавство є «хорошим першим кроком», який має супроводжуватися діями. 4% респондентів оцінюють законопроект як такий, що несе найбільші зміни, необхідні для системи охорони здоров’я країни. Водночас, майже третина опитаних, 31%, заявила, що законопроект утверджує неправильний тип змін, а на думку 8% — система охорони здоров’я не потребує реформування.

Як свідчать опитування громадської думки, у Сполучених Штатах немає одностайності з приводу реформи. В Америці не всі вірять, що вдалося знайти баланс між розширенням кола тих, кому тепер може бути доступне страхування, обмеженням витрат та регулюванням діяльності страхових компаній. Схоже, що реформа охорони здоров’я стає основним президентським завданням Барака Обами на його перший термін. І в президента США залишається лише сім місяців до виборів у Конгрес, аби спробувати переконати американський народ у своїй правоті.