UA / RU
Підтримати ZN.ua

ПІДСОЛОДИЛИ

Дуже доречним для Президента Кучми цього тижня був візит у Литву й участь у міжнародній конференції під егідою ЮНЕСКО «Діалог між цивілізаціями»...

Автор: Інна Безгинська
{Фото УНІАН}

Дуже доречним для Президента Кучми цього тижня був візит у Литву й участь у міжнародній конференції під егідою ЮНЕСКО «Діалог між цивілізаціями». Вперше за останні місяці «зовнішньої» критики та звинувачень Президент отримав можливість виступити перед авторитетною міжнародною аудиторією. Цей виступ мав бути таким, який змусив би Захід замислитися: «А чи правильно ми, Захід, оцінюємо ситуацію в Україні? А чи потрібно нам, Заходу, зараз щось рекомендувати й ухвалювати різні резолюції?» Присутність поруч перевірених співрозмовників — президентів Литви й Польщі — гарантувала від зайвих запитань і непередбачених реакцій.

Міжнародна промова Леоніда Даниловича була хороша. Після грунтовно-нудного генерального директора ЮНЕСКО Мацуури й офіційного Квасьнєвського український Президент бадьорив і освіжав. Сам Квасьнєвський слухав його промову, повернувшись усім корпусом, дуже уважно. Кучма зірвав жваві оплески. (Поздоровлення спічрайтерам.)

Спільним у виступах українського й польського лідерів було те, що Захід не має нав’язувати молодим демократіям свої цінності, треба враховувати ситуацію всередині держав. Але якщо Квасьнєвський натякнув, то Кучма мотивував.

Український Президент заявив, що сьогодні у світі «в жодному разі не можна проводити розмежувальної лінії між цивілізаціями». Ключ до повноцінного діалогу між цивілізаціями лежить не в прагненні нав’язати свій світогляд, а в урахуванні національних особливостей держав. «Чи доцільно запроваджувати штучний ліміт розширення Європейського союзу й зупиняти його на західному кордоні України? Якими будуть моральна основа й наслідки такого рішення? І хто в такому разі візьме на себе роль верховного судді та тлумача істини перед європейським народом?» — запитав у присутніх Кучма.

Л.Кучма нагадав слова колишнього президента США Рейгана про те, що «розмежувальні лінії проходять не на картах, а в головах людей». «Пострадянські європейські країни, — сказав український лідер, — потребують дбайливої допомоги західного світу, підтримки й розуміння складності їхнього шляху в Європу».

У Вільнюсі підтвердження складності такого шляху — на кожному кроці. Їдеш містом — і око вихоплює цінники демократії. Бетонні брили біля стін сейму — меморіал подіям 1990 року. Телевежа, та сама. Особливо гарна на світанку, коли проколює хмари і в утворений просвіток пробивається сонце. Ще в одному символі — будинку Литовського телебачення — Кучма відповідав на запитання підступного ведучого популярної програми «Прес-клуб». Ведучий був політінформований — про Ющенка запитував, про опозицію, про ситуацію зі ЗМІ, про Росію. Президент хвилювався й багато говорив про європейський вибір.

Ні, Литва — правильна і потрібна, як не глянь, країна. З одного боку, майже свої люди, з другого — імідж цілком європейської і, що особливо важливо, демократичної держави. З третього (і не останнього) — вигідний економічний партнер. Торік Україна збільшила товарооборот із Литвою на 41%, причому ввозила набагато більше, ніж вивозила (у грошовому вираженні).

Судячи з повідомлень прес-служб, президенти обговорили питання двостороннього співробітництва з ухилом у торгово-економічну сферу. Обидві сторони дуже цікавила можливість підключення до транспортних коридорів, хід пенсійної реформи та студентські обміни. Говорили про відносини з сусідами, Росією та Білоруссю. Кучма запросив литовського президента на початку червня взяти участь в українсько-польському форумі бізнесменів у Дніпропетровську. Київському університету треба готуватися до напливу литовських студентів.

Резюме приватних зустрічей лідерів (уже не від прес-служб): інформацію про ситуацію в Україні зустріли з розумінням усієї складності президентських буднів.

Квасьнєвський в інтерв’ю журналістам заявив, що він і президент Литви закликали Леоніда Кучму до негайного діалогу з усіма сторонами конфлікту. «Діалог, діалог і ще раз діалог», — сказав польський лідер і знову запропонував скористатися історичним круглим столом із його резиденції. Навіть висловив готовність особисто доставити його в призначений день і час. А польські журналісти чомусь усе розпитували свого президента про Ющенка...