UA / RU
Підтримати ZN.ua

Підірваний Лондон

Не встиг дощ розмочити залишки святкових конфетті, розкиданих у середу після того, як британську столицю оголосили місцем проведення Олімпіади-2012, як на вулицях Лондона вранці у четвер пролилася кров...

Автор: Оксана Полюга

Не встиг дощ розмочити залишки святкових конфетті, розкиданих у середу після того, як британську столицю оголосили місцем проведення Олімпіади-2012, як на вулицях Лондона вранці у четвер пролилася кров. Повідомлення про вибухи в різних місцях північної частини центру міста надходили з 10—15-хвилинною регулярністю. Вранці в п’ятницю стало відомо, що кількість загиблих досягла 38 чоловік, а поранених — понад 700.

Перша версія — перебої в енергопостачанні і ймовірне зіткнення двох потягів. Реакція антиглобалістів на зустріч лідерів країн «великої вісімки» у шотландському Гленглісі була другою версією. Хтось традиційно, але ненадовго, подумав про Ірландську республіканську армію. Та в процесі надходження новин про чергові вибухи стало зрозуміло, що за ними стоять ісламські терористи з «Аль-Каїди».

Марновірні люди кажуть, що за хорошими новинами часто йдуть погані. У четвер ранкові британські газети майоріли оптимістичними заголовками й публікаціями про те, які транспортні магістралі та спортивні об’єкти будуватимуть у Лондоні протягом наступних семи років. Поряд із такими матеріалами зламана Ейфелева вежа символізувала радість лондонців, що Олімпіада-2012 не проводитиметься в Парижі. У редакційній статті Financial Times було сказано, що підготовка до Олімпіади принесе Лондону багато виграшів.

Ейфорія навколо олімпійського майбутнього Лондона затьмарила висвітлення саміту «великої вісімки», до відкриття якого саме готувалися в четвер у Шотландії. Преса навіть майже забула про проблеми Африки, нагадати про які мали концерти «Лайв-8» у Лондоні, Парижі, Москві, Римі, Нью-Йорку, Токіо, Торонто та Йоганнесбурзі. Забули про глобальне потеплішання. І на якийсь час, напевно, забули про Ірак, про все, що з ним пов’язано.

Проте о 8.49 лондонська транспортна поліція отримала інформацію про інцидент між станціями метро «Ліверпул Стрит» і «Олдгейт». Ці станції розташовані в східній частині лондонського Сіті. Там розміщені найбільші банки та фінансові інститути, що працюють у британській столиці. Наступний вибух стався через кілька хвилин у тунелі поруч зі станцією «Кінгс Крос». Це місце вважається одним із найбільших транспортних вузлів Лондона. Тут перетинаються п’ять ліній метрополітену й розташований залізничний вокзал, який є лондонською транспортною розв’язкою з північною частиною Великобританії. О 9.17 зафіксовано вибух на станції «Еджвар Роуд», що також досить насичена транспортом. Через півгодини на «Рассел Сквері» зірвало дах двоповерхового маршрутного автобуса.

Скоординованість вибухів, їхня послідовність, а також те, що вони відбулися без попереджень, переконують і британських політиків, і громадян у тому, що ті, хто стоять за терактами, явно планували їх заздалегідь.

Відповідальність за вибухи взяло на себе раніше невідоме угруповання за назвою «Секретна організація джихаду «Аль-Каїди» в Європі». Та цю заяву наразі розцінюють як неофіційну. На своєму сайті угруповання закликає «націю ісламу та націю арабів радіти настанню часу помсти британському сіоністському уряду хрестоносців за влаштовану ним різанину в Афганістані та Іраку». У зверненні до ісламського народу це угруповання підтверджує, що британський уряд неодноразово одержував попередження про можливі атаки.

«Ми виконали свою обіцянку, — йдеться в тексті, — і здійснили благословенний воєнний рейд на Британію після того, як наші моджахеди впродовж тривалого періоду часу докладали всіх можливих зусиль, щоб забезпечити успіх рейду».

Інформаційне агентство «Ассошіейтед Пресс» із посиланням на якусь ізраїльську офіційну особу повідомило, що за кілька хвилин до першого вибуху в Лондоні британська поліція повідомила посольство Ізраїлю про анонімні повідомлення про можливі теракти в місті. На четвер у Лондоні планувалася економічна конференція, що мала проходити неподалік від місць вибухів і на яку повинен був прибути ізраїльський міністр фінансів Біньямін Нетаньяху. Цей візит було відразу скасовано.

Аналітики та експерти вважають, що схожість лондонських вибухів і терактів у Мадриді-2004 слід шукати не лише у відсутності будь-яких попереджень. Як і в іспанській столиці, мішенню терористів стала транспортна система. Метрополітен — найуразливіша ланка Лондона. Кожний, хто хоч раз, опинившись у цьому місті, користувався лондонською підземкою, був свідком регулярних збоїв у його роботі. Проблеми тут з’являються не на голому місці: дощ може стати причиною проблем у передачі сигналів, двоміліметровий шар снігу — зупинити потяги, а через осіннє листя потяг може зійти з рейок. Мінімальні зміни погодних умов стають причиною хаосу в лондонському метро. Щодо ж вибухів годі й казати!

Для жодного не секрет, що засоби безпеки, які наявні в транспортній системі міста, далеко не ідеальні. Насправді, нічого не варто занести вибухівку в сумці чи валізі. Головне, не залишати «багаж» без нагляду, оскільки камери безпеки відразу звернуть на нього увагу поліції.

На відміну від Нью-Йорка-2001 і Мадрида-2004, Лондон готувався до таких подій. Наскільки місто було готове — це вже питання інше. Після 11 вересня 2001 року в британській столиці побоювалися, що вона може стати наступною мішенню. Відтоді керівники британських спецслужб повідомляли про можливість схожих терактів. Із початком іракської кампанії і, особливо після трагедії в Мадриді, повідомлення про відвернені теракти в метрополітені та аеропортах, зокрема й у вигляді газових атак, часто з’являлися в місцевих мас-медіа. У поштові скриньки лондонців регулярно кидали брошури з інформацією, як поводитись у разі терактів, а також, які запаси продуктів обов’язково потрібно мати вдома на випадок надзвичайної ситуації в місті. Можливо, морально багато лондонців і були готові до таких атак. І все одно 7 липня стало шоком для британського суспільства.

Сьогодні британці, а слідом за ними і преса, активно обговорюють питання про недостатню ефективність британських розвідки і служб безпеки. Так, Financial Times вважає, що скоординовані вибухи в столичному транспорті «схоже, були спрямовані проти слабкої ланки розвідки й фатального розслаблення служб у забезпеченні безпеки». А Guardian і Times нагадують: центр при міністерстві внутрішніх справ Британії минулого місяця навіть знизив на один ступінь рівень ймовірної загрози. При цьому влада виходила з того, що «Аль-Каїда» нібито неспроможна до скоординованих дій у Великобританії. Times підкреслює, що розвідслужби не попереджали про можливість терористичних атак...

Як показав досвід четверга, властива британцям урівноваженість дала себе знати. На вулицях центрального Лондона сильної паніки не було. Вразила швидка мобілізація охорони та медиків. Також — взаємодопомога лондонців. Поліція готова була тисячу разів відповідати на одні й ті самі запитання, а перехожим роздавали їжу і воду. Люди начебто відмовилися піддаватися паніці та шоку: у п’ятницю почався звичайний трудовий день. Лондонці сіли в громадський транспорт, яким зазвичай добиралися до роботи.

Як відомо, британська столиця є фінансовим серцем Європи. Тут розташовані офіси найбільших банків, компаній і міжнародних корпорацій. Через це місто щодня проходять досить великі грошові потоки. Тому фінансові втрати підраховували ще в четвер увечері, коли курс англійського фунта впав на кілька пунктів і знизилися ціни на світових фондових біржах. Немає сумнівів, що потік туристів до Британії цього року піде на спад. Туристичний бізнес у Лондоні саме нормалізувався після подій вересня 2001 року.

Як пишуть британські газети, вибухи в Лондоні можуть стати ще однією проблемою для відновлення економіки Великобританії та всієї Західної Європи, а також повернути назад ралі на європейському фондовому ринку. «Теракти можуть прямо впливати на настрій європейських споживачів, які ймовірно почнуть більш обережно ставитися до своїх витрат», — цитує The Wall Street Journal аналітика ING Investment Management Шива Мехта.

Водночас інші експерти зазначають, що і споживачі, й інвестори в Європі спроможні невдовзі подолати наслідки терактів. Багато хто вказує на те, наскільки швидко відновився фондовий ринок Іспанії після терактів торік. Понад те, до кінця торгової сесії в четвер більшість європейських індексів подолали майже половину раніше зафіксованого падіння. Акції європейських компаній цього року показують відмінні результати. Так, індекс Dow Jones Stoxx 50, який об’єднує найбільші компанії регіону, виріс із початку року на 9,4% порівняно з 4,5% зниженням американського Dow Jones. Водночас негативний ефект від терактів не можна виключати. На думку Ш.Мехти, найбільше можуть постраждати британські компанії туристичного сектора та авіакомпанії.

Що ж до Сполучених Штатів, то, на думку аналітиків, їх фондовий ринок може подолати ці негативні наслідки, як сталося в четвер, коли індекси в США зросли, попри загальне падіння індикаторів у Європі. Аналітики зв’язують це з більш сталим і швидким темпом зростання американської економіки порівняно з європейською. Багато інвесторів у США зазначають, що справді довгостроковий негативний вплив на ринок акцій США міг справити більш масштабний теракт чи теракт із застосуванням біологічної або хімічної зброї.

«Світ уже ніколи не буде таким, як раніше», — казали після подій у Нью-Йорку у вересні 2001-го. Справді, він став іншим. Чого чекати від дня завтрашнього? Судячи з заяв деяких британських політиків, більш жорсткої позиції Лондона щодо ісламських радикалів. Водночас, світ із жахом думає, яка столиця може виявитися наступною жертвою терористів.