UA / RU
Підтримати ZN.ua

ПАРТІЯ — ЇХНІЙ СТЕРНОВИЙ

Двопартійна політична система, яка історично склалася в Америці, колись сприяла певній поляризації суспільства, декларуючи різноманітні ідеали...

Автор: Оксана Приходько
Двопартійна політична система, яка історично склалася в Америці, колись сприяла певній поляризації суспільства, декларуючи різноманітні ідеали. Однак за останні десятиліття позиції республіканців і демократів настільки зблизилися, що люди знаючі з набагато більшим ентузіазмом відшукували розбіжності в особистих якостях кандидатів від протиборчих партій, стомившись від марних пошуків відмінностей ідеологічних. Проте, як показало недавнє соціологічне опитування, рядові американці все ще оцінюють здатність політиків розв’язувати ті або інші завдання залежно від приналежності до республіканської або демократичної партії.

У телефонному опитуванні, проведеному New York Times/CBS News, пропонувалося, абстрагувавшися від особистостей конкретних політичних лідерів, визначити, вирішення яких завдань під силу республіканцям, а яких — демократам. Результати виявилися несподіваними: понад 70 відсотків опитаних, як і раніше, бачать корінні відмінності в підходах цих двох партій до різноманітних блоків проблем. Більш того, половина опитаних вважає, що ці відмінності важливіші, ніж особисті якості претендентів.

Зокрема, 57 відсотків опитаних охоче довірили б питання піднесення обороноздатності країни саме республіканській партії, тоді як на демократів у цьому питанні готовий покластися лише 21 відсоток опитаних. Лідирують республіканці й у питаннях збереження сімейних цінностей — 50 відсотків проти 27. Трохи більше довіри вони також здобули й щодо створення умов для подальшого процвітання американської економіки — відповідно 43 відсотки проти 39. Цікава ситуація склалася з реформуванням системи оподатковування: 44 відсотки опитаних вважають, що податки знизять швидше республіканці (на демократів у цьому питанні сподіваються лише 25 відсотків опитаних). Але при цьому тільки 34 відсотки вважають, що республіканцям вдасться забезпечити справедливе оподаткування. У змозі ж демократів домогтися справедливості в цьому питанні не сумніваються 42 відсотки. Великою довірою демократи користуються й у вирішенні питань соціальної безпеки — 42 відсотки проти 37, підвищення рівня освіти — 45 проти 33, й удосконалювання системи охорони здоров’я — 52 відсотки проти 22. Зокрема, 58 відсотків опитаних вважають, що доступною для усіх охорону здоров’я можуть зробити саме демократи, а республіканцям у цьому питанні ризикнули віддати перевагу лише 36 відсотків. Найбільший розрив в оцінках на користь демократичної партії виявився в питанні захисту навколишнього середовища — тут на демократів покладають надії 54 відсотки опитаних, тоді як на республіканців —лише 22.

Але найцікавіше запитання містилося в пропозиції оцінити, представники якої партії здатні більше піклуватися про суспільні інтереси, ніж про свої власні. Виявилося, демократичної. Хоча й з невеликим відривом — 42 відсотки проти 36.

Здавалося б, результати опитування переконливо показують, що демократи користуються великою довірою за більшістю найважливіших питань — шість із дев’яти. Істотний виняток становлять лише питання обороноздатності й збереження сімейних цінностей. Проте, якби вибори відбувалися сьогодні (за умови збереження двопартійної системи), то за Буша проголосували б 46 відсотків опитаних, тоді як за Гора — тільки 40 відсотків. У разі участі у виборах кандидатів від партії зелених і від партії реформ, голоси розподілилися б таким чином: за Буша — 44 відсотки, за Гора — 38, за Найдера — 5 і за Бьюкенена — 3. Правда, політологи твердять, що третина виборців визначатиме свої симпатії безпосередньо в день виборів. І саме тоді стане зрозумілим, які проблеми більше непокоять американське суспільство — зміцнення обороноздатності країни, збереження сімейних цінностей чи питання соціальної справедливості, підвищення якості освіти й охорони здоров’я та охорони навколишнього середовища.

Оксана ПРИХОДЬКО за матеріалами International Herald Tribune