UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ми маємо боротися з піратством разом

Не варто боятися ригоризму в засудженні піратства. Воно є порушенням більшості фундаментальних засад сучасної цивілізації.

Автор: Лене Єсперсен

Не варто боятися ригоризму в засудженні піратства. Воно є порушенням більшості фундаментальних засад сучасної цивілізації. На морських територіях вздовж Сомалійського півострова, що постраждали найбільше, жоден корабель - чи то торгівельне судно, чи яхта, - не може бути в безпеці.

Сьогодні сомалійськими піратами захоплено понад 600 членів екіпажів, у тому числі декілька громадян України. Всі вони - невинні жертви безпринципних бандитів, які займаються грабунком поряд із Сомалійським півостровом та в Індійському океані. Сім’ї заручників бояться, що вже ніколи не побачать своїх рідних.

Піратство неприпустиме не тільки з погляду гуманності, безпеки та юридичних стандартів. Крім цього, існують економічні наслідки піратства для світової торгівлі та транспорту. Хоча це й важко підрахувати, але експерти оцінюють загальну шкоду, заподіяної піратством у 2010 році, приблизно в 16 млрд. дол. США.

Із 2007 по 2010 рік кількість нападів грабіжників на морі збільшилася вчетверо. Українська влада також повідомляє, що піратство дедалі більше й серйозніше загрожує безпеці її екіпажів та торгових флотів.

Попри те, що дедалі більша кількість атак піратів сконцентрована на морських територіях вздовж півострова Сомалі та в Індійському океані, вони мають глобальні наслідки, з якими необхідно боротися. Жодна країна світу не мусить і не може тягнути цю «ношу» самостійно. Ми всі повинні нести відповідальність. Як міністр закордонних справ Данії, я заохочую всі уряди й партії взяти участь у боротьбі з піратством.

На сьогодні багато країн світу, так само, як і міжнародні та регіональні організації - ООН, НАТО, ЄС та ММО, - беруть участь у подоланні цієї загрози. Хоча - будьмо відвертими - є багато шляхів до вдосконалення спільних зусиль. Необхідно зробити більше, - і це слід зробити з допомогою всебічних, впевнених міжнародних дій.

Секретар ООН Пан Гі Мун промовисто висловився, що «піратство - це не хвороба, яка передається водним шляхом. Це симптом умов на суші». Я погоджуюся з тим, що потрібно знайти довготермінові рішення для Сомалі, поклавши край двадцятилітньому конфлікту. Данія - переконаний прихильник довгострокового наземного врегулювання ситуації в Сомалі. Раніше в нинішньому році мій уряд підготував амбітний і широкий пакет заходів підтримки в Сомалі, який охоплює широке коло питань, у тому числі дипломатичні ініціативи, безпеку, управління, економічне зростання й зайнятість, а також - поліпшені засоби існування.

Поряд із нашими партнерами, Данія відіграє чільну роль у міжнародній діяльності, яка стосується боротьби з піратст­вом. Останнім часом данський уряд представив всеосяжну стратегію боротьби з піратством, що охоплює політичні, військові, правові заходи та можливості їх реалізації.

У короткостроковій і довгостроковій перспективі життє­здатні рішення вимагають зміцнення національних механізмів для кримінального переслідування та позбавлення волі затриманих піратів.

Данія очолює міжнародну робочу групу у складі Контактної групи по боротьбі з піратством біля берегів Сомалі, працюючи над вирішенням цих надзвичайно важливих правових питань. Група, яка складається з представників 55 країн і організацій, зустрілася вже увосьме в Копенгагені 20- 21 червня 2011 року.

На цей час добрих результатів досягнуто в галузі права. Робоча група зробила значний внесок у розвиток співробітництва між державами в питання правових аспектів піратства. Ця співпраця охоплює, зокрема, загальні правові стандарти у різних галузях, пов’язаних із військовими зусиллями та судовим переслідуванням підозрюваних у піратстві. Крім того, на восьмій зустрічі обговорювалися питання правової бази з повідомленням суду угод про передачу і правові аспекти використання приватних озброєних охоронців.

У рамках юридичної робочої групи Данія і Україна провели дуже плідну спів­працю. Я з нетерпінням чекаю продовження діалогу між нашими двома країнами.

На доповнення до правових зусиль, Данія продовжує робити свій внесок у військово-морські операції НАТО біля узбережжя Сомалі та в Індійському океані. Наша підтримка - корабель із екіпажем та гелікоптером. Крім того, Данія розгорне морську патрульну авіацію для періодичної підтримки військово-морської операції.

У довгостроковій перспективі дійові рішення вимагають створення сильного потенціалу на місцевому рівні. Нам потрібно створити берегову охорону в регіо­ні, а також поліцію та місце утримання зло­чинців у Сомалі, щоб сомалійські піра­ти могли відбувати покарання в сомалійських в’язницях. Це також елементи данської стратегії, які фінансуватимуться за кошти Данського стабілізаційного фонду.

Боротьба з піратством - складне зав­дання. Ми мусимо використовувати всі доступні інструменти. Нам необхідна участь багатьох країн у всьому світі. Я з нетерпінням чекаю продовження співпраці між Україною та моєю країною, Данією.