Минулого тижня заступник голови українського зовнішньополітичного відомства та спеціальний представник України з питань придністровського врегулювання Андрій Веселовський повідомив журналістам дві новини. По-перше, є підстави стверджувати, що робота місії Європейського Союзу з надання допомоги прикордонній службі Молдови та України на придністровській ділянці українсько-молдовського кордону кардинально змінила ситуацію. І, по-друге, для закріплення успіху, за погодженням української і молдовської сторін, діяльність місії розширюватиметься.
Керівник представництва Європейської комісії в Україні Ієн Боуг пояснив: необхідність розширити місію пов’язана зі значними обсягами контрабандної діяльності злочинних нелегальних угруповань. Додаткові пости місії, за його словами, буде організовано в портах Одеси та Іллічівська. Ще один пост передбачається створити в Кишиневі у зв’язку з наявністю певних проблем на внутрішньому кордоні між Молдовою та Придністров’ям. Фактично кордон між ПМР і Молдовою є, як і раніше, адміністративним, що означає цілковиту прозорість при перетинанні його людьми й вантажами.
У найближчих планах місії — збільшити її чисельність на 44 особи, після чого загальний склад «загону європейського реагування» становитиме 96 осіб. Днями нові члени місії вже розпочали двотижневий курс навчання.
Співробітники представництва Єврокомісії в Україні пояснюють необхідність збільшити чисельність групи моніторингу кількома причинами. По-перше, після прибуття на місце уявлення про характер діяльності і коло завдань довелося трохи відкоригувати. Головним чином тому, що «європейський десант» було перекинуто на українсько-молдовський кордон у гранично стислі строки. Нагадаємо, запрошення до співпраці відповідно до листа президентів України і Молдови надійшло до Брюсселя 2 червня 2005 року. А вже 1 грудня місія розпочала роботу.
Сфери діяльності членів місії регулювалися Меморандумом про порозуміння, підписаним 7 жовтня 2005 року. Практика, як відомо, — критерій істини, тому згодом ставало дедалі очевидніше, що для виконання деяких завдань явно бракує фахівців. Нині сторони уточнюють завдання і сфери діяльності, зазначені в меморандумі. Так, передбачається створити моніторингові групи і на деяких ділянках адміністративного кордону між Молдовою та Придністров’ям.
Допомога надається виключно на рівні вирішення питань, ініційованих з Києва чи Кишинева, які ставлять собі за мету зробити прикордонні переходи відповідними рівню європейських стандартів. Це, за словами представника Єврокомісії, передбачає максимальне зменшення й оптимізацію прикордонних процедур. Ідеться, зокрема, про можливість організації спільних пунктів прикордонного й митного огляду.
Другий європейський акцент — оптимізація процесу аналізу ризиків. Він включає в себе взаємний обмін інформацією для окреслення найбільш «контрабандно небезпечних» напрямків та ділянок з тим, щоб диференційовано організовувати виконання обов’язкових процедур на переходах. На практиці це означатиме, що члени місії отримають змогу в будь-який час безперешкодно потрапляти на об’єкти та безпосередньо спостерігати за процедурою оформлення перетинання кордону людьми й вантажами.
Діяльність місії Європейського Союзу дала можливість набагато краще проаналізувати та зрозуміти, як і в який спосіб протидіяти тому, щоб українсько-придністровська ділянка кордону справді не була «чорною дірою» та каналом контрабанди. Нині підготовлено звіт і рекомендації, реалізація яких, безумовно, посприяє цьому.
Представники прикордонслужби поділяють думку українських і європейських дипломатів про те, що робота місії дала позитивні результати. «Тенденція зменшення контрабандного потоку очевидна, вона не лише збережеться в майбутньому, а й ще більше посилиться. Бодай тому, що й українська сторона і європейські партнери поклали на це багато сил і коштів. Звісно, наївно казати, що контрабандисти відмовляться від своєї діяльності, але те, що їм доведеться переглянути і підходи, і маршрути, — цілком очевидно», — прокоментували «ДТ» діяльність місії Європейського Союзу в прес-службі Державної прикордонної служби України.