Президенту Бразилії оголошено імпічмент.
В останній день літа Сенат визнав Ділму Русеф винною у протиправних махінаціях із бюджетними коштами. За таке рішення проголосував 61 сенатор із 81-го. Якщо врахувати, що в Сенаті було всього 11 прибічників Д.Русеф, результат голосування був передбачуваний. Тепер президентські повноваження переходять до віце-президента Мішела Темера, який їх виконуватиме до 31 грудня 2018 р.
Нинішні події в країні Ділма Русеф назвала "загибеллю демократії" і, заявивши, що оскаржить рішення Сенату у Верховному суді країни, закликала своїх прибічників боротися до кінця. При цьому вона цитувала Володимира Маяковського: "Нам не с чего радоваться, но нечего грустить. Бурна вода истории".
29 серпня Д.Русеф мала останній шанс звернутися до сенаторів. У своєму виступі вона відкинула будь-які обвинувачення в тому, що йшла на компроміс із законом. "Можливо, я помилялася, але я не скоювала злочинів", - стверджувала вона. За її словами, все, що відбувається в країні, - це переворот, організований політиками, котрі самі причетні до корупційних скандалів, однак виявилися досвідченішими в політичних інтригах.
Захист Д.Русеф уже підготував відразу дві апеляції. Ці документи будуть подані у Федеральний верховний суд південноамериканської республіки. В одній з апеляцій захист вказує на процесуальні порушення, в іншій - наполягає на відсутності підстав для імпічменту.
Внутрішньополітична криза, яка паралізувала країну, не закінчиться з відставкою Русеф. Найімовірніше, вже найближчим часом розпочнеться серія судових процесів, які мають розкрити схеми корупції в найбільшій нафтовій компанії країни - Petrobras. Вони торкнуться не тільки політиків із правлячої Робітничої партії, а також і її партнерів по коаліції - Прогресивної партії та Партії бразильського демократичного руху (ПБДР) Мішела Темера.
Уже сьогодні відомо, що приблизно 3% сум від усіх контрактів Petrobras перетікали в партійні каси, цементуючи таким чином правлячу коаліцію. Після оприлюднення цієї інформації коаліція розвалилася. Примітно, але сама Русеф до цього скандалу не причетна. Навіть за визнанням політичних противників, вона - одна з небагатьох політиків, які не брали хабарів. Але під час судового розгляду у справі Petrobras її опоненти намагатимуться довести, що Русеф знала про існування схем і не зробила нічого для їх ліквідації.
Розпочавши процедуру імпічменту Русеф, її політичні противники прагнули вивести з-під вогню критики себе. У віце-президента Мішела Темера та колишнього спікера парламенту Едуарду Кунья мало шансів вийти сухими з води. І коли під час судового розслідування розкриються ці та інші факти, на порядок денний може бути винесене питання дострокових парламентських і президентських виборів.
Ось чому соціалісти й сама Русеф не вважають битву програною остаточно. Однак повернути Робітничій партії довіру виборців - завдання не з легких.
Адже справа Petrobras буде спрямована проти колишнього президента Луїса Інасіу Лули да Сілва, політичного наставника Русеф і одного з найвпливовіших членів Робітничої партії. Саме він - реальна мішень для тих, хто організував імпічмент Русеф. На думку ряду бразильських експертів, Лула не полишив надію спробувати свої сили на виборах президента 2018 р.
Лула да Сілва плакав, як мінімум, тричі під час дебатів у Сенаті. За його словами, на очах валиться будівля, яку він ретельно зводив останні 13 років. Однак сьогодні навіть затяті прибічники "бразильської моделі" не схильні захоплено оцінювати діяльність президента Лули. Усі його минулі успіхи поставлені під сумнів уже тим, що, швидше за все, він був творцем нинішньої системи влади, в якій корупція стала необхідним цементуючим елементом.
Слідчі, які ведуть справу Petrobras, вважають: саме Лула придумав і організував схему, яка почала працювати ще до його перемоги на президентських виборах 2003 р. За рахунок нафтової компанії, а також низки інших великих проектів Лула фінансував свою передвиборну кампанію і підкуповував політиків із малих партій. Ще одна справа стосується отримання екс-президентом винагороди від будівельних компаній. Ідеться про ремонт його квартири та заміського будинку, а також про "приховання майна й відмивання грошей".
Суд у кожній із цих справ може розпочатися вже найближчим часом. Центром антикорупційного діловодства є південне місто Курітіба. Федеральний суддя Серхіо Моро, який веде справу Petrobras, став для бразильців культовою особою. Його не зупиняють ні посади, ні звання "підопічних".
Завдяки його зусиллям на тривалі терміни засуджено кількох ключових політиків - членів Робітничої партії та найближчих соратників екс-президента Лули. Іде до того, що за ґратами можуть одночасно опинитися відразу кілька бразильських парламентаріїв із різних партій, а також міністрів. Ордер на арешт Лули да Сілва Серхіо Моро також може видати в будь-який момент. Тим більше що цей суддя часто використовує попередній висновок, аби прискорити перебіг процесу і добитися від обвинувачуваного потрібних показань.
Єдине, що поки що втримує його від такого кроку, - небажання ще більше розхитати ситуацію в країні: арешт Лули викличе масові виступи. Його популярність усе ще висока, особливо серед людей із низьким рівнем доходу. Так, минулого тижня, вже під час дебатів про імпічмент Ділми Русеф, відбулося кілька виступів прибічників Робітничої партії в різних містах країни. На акції в Сан-Паулу, де зібралося понад три тисячі осіб, відбулися сутички з поліцією.
Ситуація у Бразилії після імпічменту Русеф видається невизначеною. Темер має низький рейтинг, і зараз його завдання - не допустити поглиблення кризи. Найімовірніше, не залишиться осторонь і Ділма Русеф. Однак її шанси повернутися в політику експерти оцінюють як низькі.
Темер - досвідчений у політичних іграх. Цьому 75-річному політику вдавалося вибудовувати відносини з усіма президентами країни. Ще в часи президента Фернандо Енріке Кардозо (1995-2002) він очолював нижню палату парламенту і підтримував ліберальний курс реформ. У роки правління соціалістів - підтримував програму держінвестицій.
Мішел Темер завжди був "сірим кардиналом", але ніколи не був королем. Тепер він вирішив змінити це своє амплуа. Як президент Бразилії він має більшу підтримку законодавців, а в суспільстві може спертися на середній клас і багатих бразильців.
Фінансові ринки на імпічмент Русеф відреагували позитивно, очікуючи змін насамперед в економічній політиці країни та в управлінні. Однак ряд експертів зазначають, що, перебуваючи уже з травня на посаді в.о. глави держави, Темер не може похвалитися якимись значними досягненнями.
Про своє бачення майбутнього Темер сказав у своїй першій промові в Сенаті після офіційного вступу на посаду. За його словами, він насамперед займеться зменшенням державних витрат. Для цього знадобиться закон, який уріже запроваджені соціалістами пенсії, обмежить субсидії для незаможних. Із цих питань він уже найближчим часом почне переговори з партіями.
Темер також відніс до пріоритетів боротьбу з безробіттям: у країні 12 млн безробітних. При цьому тільки за останній рік роботу втратили 1,8 млн осіб. Тлом для цього виступу стали дані, які свідчать, що бразильська економіка продовжує знижуватися вже півтора року. Торік ВВП країни зменшився на 3,8%, у нинішньому очікуване падіння становить 3,5%.
У цих умовах Темер хоче залучити в країну нові інвестиції. Він повідомив, що відразу після вступу на посаду вирушить до Китаю на саміт "великої двадцятки" 4-5 вересня, де планує провести переговори з головою КНР Сі Цзіньпіном та іншими лідерами. Китай - один із ключових торгово-економічних партнерів Бразилії.
Він також підтвердив свій намір відвідати наступний саміт БРІКС в Індії 15-16 жовтня 2016 р. і висловив сподівання, що Бразилія зможе повернути собі роль країни, котра стала б моделлю для країн, що розвиваються.