UA / RU
Підтримати ZN.ua

ХТО ПІДСТАВИВ «ЛЕТЮЧОГО РОЛАНДАСА»?

Коли член збірної команди СРСР з акробатичного пілотажу Роландас Паксас несподівано став президентом Литви, у Вільнюсі жартували: готуйтеся до п’ятирічного польоту...

Автор: Альона Гетьманчук

Коли член збірної команди СРСР з акробатичного пілотажу Роландас Паксас несподівано став президентом Литви, у Вільнюсі жартували: готуйтеся до п’ятирічного польоту. І в чомусь мали рацію. З дня виборів не минуло й десяти місяців, а «летючого Роландаса» (старе студентське прізвисько) раз у раз кидає з однієї «зони турбулентності» в іншу. Причому в першу «повітряну яму» Паксас потрапив, щойно ставши президентом. На церемонії інавгурації прискіпливі телекамери зафіксували теплі обійми новообраного глави держави з літньою пані. Зв’язок між грузинською цілителькою Оленою Лолішвілі й лідером католицької Литви — другої за «готовністю» серед країн-кандидатів на вступ у ЄС (після Словенії) — конкуренти розкрутили до вселенських масштабів. Проте далі Вільнюса скандал не вихлюпнувся.

Нічого не скажеш: підозри президента у зв’язках із міжнародною мафією, напевне, мали б ефект навіть в Україні, що пережила свій Вотергейт. З тією лише різницею, що в нас допити вищих посадових осіб (у Литві їх проводить спеціально створена парламентська комісія) навряд чи транслювало б національне телебачення й радіо. Та й самого президента, очевидно, ніхто не посмів би понад три години мучити запитаннями в прокуратурі, як це сталося цього тижня з Паксасом.

Із записами телефонних розмов — своєрідним детонатором скандалу — литовські глядачі мали змогу також ознайомитися безпосередньо з екрана вітчизняного ТБ. Правда, у литовському варіанті. Російська версія (вона ж оригінал) містила вибухонебезпечну масу нецензурних слів. Нагадаємо, що в ролі головних дійових осіб розбірок по телефону виступили: спонсор виборчої кампанії Паксаса російський бізнесмен із литовським паспортом (до речі, отриманим після виборів) Юрій Борисов, одна з активісток передвиборної команди президента Рената Смайліте й Анзорі Аксентьєв-Кікалішвілі — керівник асоціації «XXI століття» й нібито один із лідерів російського злочинного світу. З одержаних спецслужбами розмов випливало, що до виборів Паксас узяв перед особами, які його субсидували, певні зобов’язання (у телефонних діалогах навіть згадується закріплений на папері договір), але виконувати їх не поспішав. А коли терпіння в директора каунаського холдингу Avia Baltica Борисова луснуло, бізнесмен, мабуть, вирішив нагадати про себе й колег по «лиху» у формі телефонного шантажу. Серед об’єктів цього «нагадування» опинилися також радник президента з національної безпеки Ремігіус Ачас і керівник фірми Restako, яка раніше належала Паксасу, Альгірдас Дракшас.

Спеціальна парламентська комісія до першого грудня має з’ясувати: чи знав президент про зв’язки своїх радників (усіх їх Паксас звільнив минулого тижня. — О.Г.) із представниками злочинного світу. Якщо так, то чи повинен нести за це відповідальність? Чи існує насправді таємний договір між Паксасом і Борисовим, згаданий у записах? Якщо так, то наскільки це небезпечно для республіки. І, нарешті, чи пов’язані спонсори Паксаса з російським брудним капіталом?

Поки що президентська лінія оборони помітно кульгає. Навіть в ефектному кроці масової відставки всіх президентських радників литовські експерти запідозрили щось недобре: адже, втративши державні посади, колишні чиновники отримали право не давати публічних свідчень спеціальній парламентській комісії.

А тут ще й план дестабілізації політичної ситуації в Литві «Стрекоза», знайдений під час обшуку в будинку Борисова. До того ж, авторство приписують близькому до спецслужб РФ російському піар-агентству «Алмакс». Ідеться про серію інспірованих скандалів, націлених проти нинішньої парламентської більшості — соціал-демократів і соціал-лібералів. Завдання-максимум просте: домогтися перемоги пропрезидентської ліберал-демократичної партії на виборах до сейму восени 2004 року. Не тішать хорошими новинами й соціологи. За результатами опитування компанії Vilmorus, протягом місяця рейтинг президента впав із 23,5 до 12,7%. Правда, результати іншого дослідження (агентство «Балтік Ньюссервіс») свідчать, що 56% опитаних, як і раніше, виступають проти відставки литовського лідера.

Очевидно, прибічники відставки Паксаса розраховують на досить специфічне ставлення «летючого Роландаса» до слова «відставка». Хтось із метких литовських експертів встиг підрахувати, що Паксас «ішов» зі своїх посад 17 (!) разів. Найгучніший його демарш стався чотири роки тому: політик залишив прем’єрське крісло на знак протесту проти передачі Мажейкяйського нафтопереробного заводу (головного стратегічного об’єкта республіки) американському концерну «Вільямс».

Можливо, Паксасгейт розвивався б трохи інакше, якби литовські політики не мали надчутливої реакції на все, до чого можна приклеїти ярлик «Made in Russia». А в тому, що до скандалу можуть бути причетні російські спецслужби, у Вільнюсі заговорили вже вголос. За твердженням литовських експертів, багатьом кремлівським стратегам давно не до душі бурхлива дипломатична діяльність, яку розгорнув Вільнюс після приходу до влади команди Паксаса. Якщо зусилля попереднього президента були цілком поглинуті вступом Литви в НАТО і ЄС, то нинішній президент зробив упор на ключову роль Литви у формуванні так званого східного виміру Євросоюзу. Це Паксас запропонував створити в рамках ЄС спеціальну робочу групу, яка розробляла б східну політику розширеного Євросоюзу. Це йому належить ідея зустрічі президентів Польщі, Литви й України з тим, щоб «обговорити загальні практичні кроки для досягнення Києвом стратегічної мети — членства в ЄС»: адже, за задумом Паксаса, саме Вільнюс і Варшава повинні бути головними адвокатами Києва в Європейському Союзі й особливо в НАТО (литовський президент у кабінетах Держдепу встиг набути слави як «дуже відповідальний друг Сполучених Штатів, якого американці шанують і цінують»). Деякі фахівці пов’язують зацікавленість Литви в дружбі з Україною з розчаруванням, яке сьогодні домінує в литовсько-білоруських відносинах.

Ще одна фішка литовської зовнішньої політики — так звана ініціатива «3+3», практичне втілення якої Роландас Паксас розпочав під час вересневого візиту в Грузію, Азербайджан та Вірменію, — також не залишилася непоміченою в Білокам’яній. Ідеться про тісне співробітництво трьох балтійських республік із трьома закавказькими. Так, під час зустрічей із кавказькими колегами багато говорилося про створення транспортного коридору, який з’єднав би Балтію, Україну й Закавказзя. Як і про те, що саме Литва могла б стати мостом між ЄС і НАТО, з одного боку, та державами Південного Кавказу — з другого. Примітно, що аналогічну кавказьку ініціативу (тільки у форматі «1+3») свого часу виношували й росіяни. Вільнюс, по суті, намагається перехопити ідею.

Не слід забувати й того, що вступ Латвії та Естонії в Євросоюз ніколи не викликав особливого роздратування в Кремля (в економічному плані навіть інколи заохочувався). Але щойно заходило про Литву, кількість запитань із боку російських переговірників зростала в геометричній прогресії: постійно спливала тема Калінінграда й військового транзиту через територію Литви, щодо якого росіяни планують підписати з Вільнюсом довгостроковий договір (раніше документ продовжувався щорічно).

Утім, може виявитися, що за литовським Вотергейтом стоїть банальна боротьба за приватизацію ключових галузей економіки, що загострилася напередодні парламентських виборів. А російські спецслужби просто надають їй гостроти.