Замість дружнього квінтету — самотній дует. Замість сценарію — суцільні редакторські правки. Саміт ГУУАМ у Ялті планувався як повноцінна зустріч у верхах — перша після затяжної реанімації. Але конкретні досягнення останнього року ледь не залишилися за кадром: урізаний формат саміту ніяк не відповідав інтеграційному пожвавленню п’ятірки.
Адже одна справа, коли на зустріч не приїжджає Гейдар Алієв, чий стан здоров’я сам собою відводить будь-які «чому». Гаразд, ще Іслам Каримов — останніми роками в узбецького лідера з’явилися ознаки певної інтеграційної чи то алергії, чи то втоми — хай то буде хоч ГУУАМ, хоч Шанхайська організація співробітництва. І навіть якщо припустити, що бажання активізувати відносини з гууамівцями все-таки наявне в узбецькій столиці, досі воно не знайшло офіційного підтвердження з вуст президента. Отже, «офіційно» узбецьким дипломатам доводиться рівнятися на заяву Каримова дворічної давнини, а колегам з інших столиць — спостерігати дивні метаморфози узбецької інтеграції. Спочатку в Ташкенті твердили, що не зацікавлені в ГУУАМ узагалі. Потім — що готові до участі в окремих проектах. Ну а невдовзі з’ясувалося, що узбеків насправді вельми цікавлять всі інтеграційні задуми «п’ятірки».
Й цілком інша — коли відмова надходить від президента Молдови. Тим паче що саме його країна, відповідно до гууамівських правил ротації, має прийняти стерно влади в ГУУАМ на найближчий рік.
Ще в лютому в Києві помітили, що плани молдовських чиновників щодо ГУУАМ почали коригуватися залежно від візитів у Кишинів їхніх російських колег. І хоча цього разу партнери за ГУУАМ як «пояснювальну» одержали стислий месидж про хворобу Вороніна (нібито в президента запалення легенів), злі язики стверджують інше: якимось дивом недуга президента збіглася із завершенням триденного візиту в Кишинів заступника міністра закордонних справ РФ Трубнікова.
Більше того, є інформація, що задовго до саміту посла України в РМ попередили: українська сторона повинна з розумінням поставитися до ситуації, у якій опинилося тамтешнє керівництво. А ситуація знайома до болю: через слабку молдавську ланку росіяни заміряються розхитати весь ГУУАМ. Благо, важелів у Білокамінної не бракує. Як і принад. Минулої суботи, приміром (за тиждень до саміту
ГУУАМ), Кишинів і Москва домовилися поетапно анулювати вилучення з режиму вільної торгівлі. А вже з п’ятого липня (оце оперативність!) спеціальна робоча група провадитиме уточнення розміру заборгованості Молдови за російські енергоресурси. У Кремлі тим часом обіцяють вивчити можливість зниження ціни на газ і визначити свою участь у приватизації деяких молдовських підприємств. Ну а щоб між партнерами було порозуміння, Росія навіть готова терміново замінити посла в Кишиневі. За деякими даними, замість лояльного (із погляду Москви) у питаннях придністровського врегулювання Павла Петровського дипломатичну місію Росії представить нинішній посол РФ у Литві Юрій Зубаков, котрий зарекомендував себе у Вільнюсі як жорсткий захисник інтересів не тільки російського, а й російськомовного населення.
Стало відомо й інше: Москва сьогодні щосили тисне на Кишинів, схиляючи його підписати якийсь документ про військово-гарантійну операцію Росії в Придністров’ї. Йдеться, по суті, про легалізацію військової присутності росіян на лівому березі Дністра — неприйнятний сценарій для США та Євросоюзу.
Утім, є і позитивний бік медалі. Якщо кремлівські «підкилимовики» так заворушилися, отже, щось у ГУУАМі таки відбувається. І справді: «п’ятірка» оформилася організаційно — від найвищого органу об’єднання (щорічної зустрічі президентів) і Ради міністрів закордонних справ до Комітету національних координаторів та Інформаційного центру ГУУАМ. Діють сім робочих груп. На підході створення Парламентської асамблеї. Договірний «фонд» гууамівців на саміті поповнився ще сімома новими документами. Деякі з них (як, приміром, Угода про створення Віртуального центру ГУУАМ із боротьби з тероризмом, організованою злочинністю, розповсюдженням наркотиків й іншими небезпечними видами злочинів і Меморандум про взаєморозуміння держав–учасниць ГУУАМ у сприянні торгівлі й транспортуванню) прямо пов’язані з реалізацією проектів Рамкової програми
ГУУАМ—США. (До речі, на підписання аналогічного меморандуму в рамках проекту торгівлі й транспортування в Південно-Східній Європі пішло майже чотири роки.) Координаційна група ГУУАМ—США створюється в американському держдепартаменті.
Як справи в торговельно-економічному співробітництві? Товарообіг між Україною і Грузією майже подвоївся. З рештою — «позитивна динаміка». Втім, для здійснення проекту сприяння торгівлі й транспортуванню (СТТ) особливого значення це не має: він більше орієнтований на реалізацію транзитного потенціалу «п’ятірки». У Ялті відбулися установчі збори нового органу, Ради представників президентів країн ГУУАМ із питань розвитку нафтотранспортних коридорів, — своєрідний внесок ГУУАМ у «фонд» підтримки Одеса—Броди—Плоцьк. У міжнародних організаціях — єдність усім на заздрість. У Відні гууамівським послам навіть довелося створити щось на кшталт консультативної ради — тільки завдяки постійній координації дій гууамівцям удається відбивати підступи північно-західного сусіди в ОБСЄ, які помітно почастішали.
Ще одна цікава деталь. На торішній саміт президентів запрошення надсилалися Києвом на власний розсуд. Цього разу ініціативу виказали й гості: організаторам форуму раз у раз доводилося вносити корективи до списку запрошених. У результаті на саміт прибули гості з 19 країн і десяти міжнародних організацій (торік у Ялті їх було відповідно п’ять і десять).
Проте головна інтрига все-таки в іншому. Ні для кого не таємниця, що лінія гууамівської діаграми розвитку різко пішла вгору після активного залучення до справ «п’ятірки» заокеанського партнера. Більше того, як поділився з «ДТ» один західний експерт, вхожий у Держдеп і Білий дім, підтримка ГУУАМ із боку Вашингтона — явище не тимчасове. За його словами, політика, яку сьогодні проводить адміністрація Буша стосовно
ГУУАМ, відрізняється від дій попереднього керівництва США тим, що нинішнім американським можновладцям абсолютно байдуже, що думають про це об’єднання в Москві чи Брюсселі (ця обставина може позитивно позначитися й на наших євроатлантичних перспективах).
А якщо вже сусідам не до душі сам факт уваги американців до ГУУАМу, то тут нашим партнерам слід краще пильнувати за об’єднаннями «власного пошиття». За тією ж таки Організацією договору про колективну безпеку (ОДКБ), яку так ревно протиставляють ГУУАМ російські медіа. Поки тамтешні полісімейкери думали, як знищити у зародку будь-які рухи гууамівців, Таджикистан і США підписали угоду про військове співробітництво й реконструкцію злітно-посадкової смуги в аеропорту Душанбе.
«Ми повинні радіти, що знайшлася така країна, як Сполучені Штати, що взяла на себе велику відповідальність покінчити з міжнародним тероризмом». Думаєте, це заява секретаря національної безпеки Грузії чи міністра оборони Азербайджану? Ні, це лише реакція офіційного представника Киргизстану на обурену репліку О.Лукашенка стосовно появи іноземних військ на території країн–членів ОДКБ (у даному випадку Киргизстану. — Авт.) «без узгодження з іншими учасниками договору».
Хоч би там як, зрозуміло одне: Москва, як і раніше, не допускає реалізації на території СНД будь-яких ініціатив. Крім своїх власних. Попри те, що ГУУАМ не збирається ізолюватися в реалізації своїх проектів. Навіть навпаки: задум «п’ятірки» полягає саме в тому,
щоб за допомогою об’єднання здійснити ті задуми, які вже почали розроблятися в рамках інших міжнародних організацій (ООН, ТРАСЕКА, Європол), але потребують посилення. Так, приміром, гууамівський Центр із боротьби з тероризмом, розповсюдженням наркотиків та іншими видами небезпечних злочинів створюватиметься на базі регіонального офісу ООН із боротьби з наркотиками та злочинністю.