Схоже, Володимир Путін на пару із заступником глави президентської адміністрації Владиславом Сурковим знайшов у хитросплетіннях російської Конституції саме ту формулу влади, яка дозволить йому бути біля керма країни й після завершення другого президентського терміну. Ця формула більше підходить для диктатури, ніж для демократії. Але Путіна це, як видно, мало хвилює. На з’їзді пропутінської «Единой России» російський президент заявив про свій намір очолити список партії на майбутніх виборах до Держдуми, які відбудуться в грудні, вважаючи реалістичною ідею обійняти в майбутньому посаду глави уряду.
Правда, на думку пана Путіна, для цього потрібно дотриматися двох умов. По-перше, «Единая Россия» повинна перемогти на виборах. По-друге, президентом має бути обрана «порядна, дієздатна, ефективна, сучасна людина, з якою можна було б працювати в парі».
Як трохи згодом популярно пояснила член ЦВК РФ Майя Гришина, Володимир Путін, давши згоду балотуватися від «Единой России», має право зберегти президентські повноваження, але не може використовувати своє посадове становище для перемоги на виборах. Це роз’яснення, схоже, прикро вразило неабияку кількість людей. Адже своєю несподіваною заявою Путін поплутав карти багатьом амбіційним російським політикам. Наприклад, ВВП повністю перевернув усі колишні розклади в майбутній Держдумі, оскільки наявність у списках «Единой России» президента означає, що шанси інших партій потрапити до парламенту різко зменшуються.
Адже тепер і без того достатньо високий рейтинг «Единой России» буде зростати, оскільки Путіна підтримують близько 80% росіян. І якщо раніше ця пропутінська партія претендувала тільки на половину з 450 місць Держдуми, то тепер єдинороси замахнулися на конституційну більшість. Російські експерти прогнозують, що «Единая Россия» отримає 60—70% голосів виборців.
А от з інших партій реальну перспективу подолати семивідсотковий бар’єр на сьогодні має поки що тільки КПРФ. Не виключено, що в Держдумі буде представлена й ЛДПР. Що ж до іншої пропрезидентської партії — «Справедливая Россия», то після заяви Путіна вона має вкрай невисокі шанси подолати бар’єр на шляху до парламенту. Деякі експерти навіть припускають, що вона взагалі зникне з політичної карти Росії.
У будь-якому разі рішення Путіна своєю присутністю в списку підтримати «Единую Россию» означає, що в країні фактично встановлюється її монополія, оскільки інші партії, яким пощастить потрапити до парламенту, не зможуть жодним істотним чином впливати на діяльність Держдуми. Загалом, за прогнозами російських політологів, рішення Путіна підсилити своєю присутністю «Единую Россию» призведе до того, що процес становлення в Росії сильних і самостійних партій, незалежних від істеблішменту, дуже загальмується.
Більш ніж імовірно, що намір Путіна очолити уряд дуже прикро вразив тих п’ятьох-шістьох політиків із найближчого президентського оточення, котрі нишком уже приміряли на себе шапку Мономаха. Одне діло бути главою держави, коли Володимир Путін подібно до Ден Сяопіна грає публічну роль «морального авторитета» країни. І зовсім по-іншому можна оцінити ситуацію, коли Путін залишається активним офіційним гравцем в органах виконавчої влади. Це не може влаштовувати амбіційних наступників нинішнього господаря Кремля. Адже російські експерти, аналізуючи ситуацію з можливим прем’єрством Путіна, говорять про два сценарії розвитку подій.
Перший передбачає внесення змін до Конституції, які знижують вплив президента на користь уряду та його глави. З огляду на те, що в майбутній Держдумі пропутінська «Единая Россия» матиме конституційну більшість, фракція, котра своїм унікальним становищем завдячує Путіну, із легкістю проголосує за відповідні зміни в Основному Законі. І в цьому разі, Путін стає реальним главою держави при президенті з представницькими функціями.
Але такий сценарій передбачає, що форма правління в Росії з президентської трансформується в парламентсько-президентську, де центром влади нової політичної системи стане уряд. Ця система суперечить тій, яку створював усі останні роки нинішній лідер Росії — жорстко централізовану вертикаль влади із сильним інститутом президента. Крім того, в реалізації першого сценарію закладено досить ризиковану для Путіна ситуацію, коли він стає заручником парламентської більшості.
Тому існує другий сценарій, який передбачає, що Володимир Путін буде прем’єр-міністром лише деякий час. Після чого президент із різних причин іде у відставку, а Путіна знову обирають на посаду глави держави. Проте й у цьому сценарії є свої вади: завжди існує імовірність, що тимчасовий президент не захоче йти з посади й віддавати владу. Адже будь-яка маріонетка, навіть «порядна, дієздатна, ефективна», намагається вирватися з рук ляльковода. І, як показує досвід Туркменистану, за певного збігу обставин тимчасова фігура стає повноцінним володарем країни. Так що інтрига залишається.