UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄС—УКРАЇНА: РОЗВИВАЮЧИ СТРАТЕГІЧНЕ ПАРТНЕРСТВО

Сьогоднішня щорічна зустріч на вищому рівні між представниками Європейського союзу й України є щ...

Автор: Хав'єр Солана

Сьогоднішня щорічна зустріч на вищому рівні між представниками Європейського союзу й України є ще одним підтвердженням того великого значення, яке Європейський союз (ЄC), як і раніше, надає розвитку своїх відносин з Україною. І Україна, і Європейський союз зацікавлені в розвитку міцних довгострокових зв’язків. У нас є спільна зацікавленість у сприянні створенню стабільнішої, безпечної й процвітаючої Європи. Зустріч на вищому рівні стане ще одним кроком до досягнення цієї мети.

Українці завжди були тісно пов’язані з культурним і політичним розвитком усієї Європи. Наше географічне розташування й наша історія викликали в нас інстинктивне прагнення до тісного співробітництва. Україна є сьогодні позитивним чинником у розвитку регіонального співробітництва, стабільності та добросусідських відносин. Тому майбутнє України й надалі буде предметом надзвичайного інтересу з боку Європейського союзу.

Що це означає на практиці? Протягом останніх кількох років ми були свідками розвитку тісного партнерства між Європейським союзом і Україною. Це партнерство грунтується на Угоді про партнерство та співробітництво (УПС), яка виходить з того, що основою наших відносин є загальні цінності: демократія, верховенство закону й ринкової економіки. Ця угода окреслює рамки партнерства, яке охоплює різні галузі: торгівлю, економічне та фінансове співробітництво, а також політичний діалог, що дає нам змогу регулярно обговорювати будь-які питання, які представляють взаємний інтерес. На базі цієї угоди про партнерство та співробітництво ЄС не дуже давно прийняв Загальну стратегію щодо України. Ця стратегія вказує можливий напрямок розвитку наших відносин у майбутньому й засвідчує визнання європейських устремлінь України та її вибору на користь Європи. Нам слід ще багато чого зробити разом. Угода про партнерство та співробітництво надає нам значні можливості для поглиблення й розширення наших відносин, включаючи можливість створення зони вільної торгівлі. Належна реалізація Угоди про партнерство та співробітництво є першим кроком у напрямі розвитку ще тісніших відносин між Європейським союзом та Україною.

Протягом останніх років Україна підтвердила своє прагнення рухатися в бік цілком діючої демократії, і результати цього вже досить помітні. Багато чого зроблено, зокрема, для того, щоб забезпечити всім групам населення можливість знайти своє місце в українському суспільстві. Європейський союз активно підтримує співробітництво між Україною й ОБСЄ та Радою Європи в цій сфері. Ми також вітали плани уряду щодо реформування економіки й закликаємо Україну продовжувати рухатися вперед тим самим курсом. Економічна реформа гратиме ключову роль у справі просування України в бік вступу до Всесвітньої торгової організації. Для повної інтеграції України в систему світової торгівлі ця обставина має надзвичайно велике значення. Ми мали змогу практично посприяти й у тій і в іншій галузях шляхом надання необхідної підтримки в рамках програми ТАСІС. Надто важлива сфера нашого співробітництва була пов’язана з міжнародними зусиллями, спрямованими на подолання наслідків чорнобильської катастрофи.

Ми також з великим інтересом стежили за розвитком ситуації навколо конституційної реформи в Україні. Зокрема, ми з інтересом спостерігаємо за тим, як відповідно до Конституції реалізовуватимуться результати проведеного не дуже давно референдуму. Я переконаний у тому, що Україна буде й у майбутньому приймати рекомендації та сприяння міжнародних організацій, членом яких вона є, щоб повною мірою виправдати сподівання міжнародного співтовариства в згаданій царині.

Я знаю, що Україна, зі свого боку, пильно стежила за розвитком ситуації в Європейському союзі. Ключовим елементом цього розвитку є зміцнення загальної зовнішньої політики Європейського союзу та його політики в галузі загальної безпеки, зокрема, створення нових можливостей у сфері безпеки, завдяки яким ЄС зможе в разі потреби починати дії з метою подолання кризових ситуацій. Такі зміни є відбитком нашого бажання взяти на себе велику частку відповідальності за ситуацію на міжнародній арені. У нашому розпорядженні вже є великий набір необхідних для цього інструментів: дипломатичних, торгово-економічних, засобів в галузі гуманітарної допомоги й сприяння розвитку. До них ми додаємо нові можливості, включаючи військові, що в сукупності забезпечить Європейському союзу доступ до наявних ресурсів, які можуть бути використані для надання допомоги при вирішенні питань гуманітарного характеру, подолання кризових ситуацій і збереження миру.

Ми не маємо наміру дублювати роботу, здійснювану в цій галузі ще кимось. Це означає, зокрема, що нам необхідно тісно співпрацювати з НАТО. Європейські лідери ясно заявили, що метою Союзу є створення необхідних передумов для проведення керованих ЄС воєнних операцій у відповідь на виникнення кризових ситуацій на міжнародній арені.

Початок на 1-й стор.

Розробка політики в галузі безпеки й оборони включає в себе створення процедур, які регулюють як прийняття рішень усередині Союзу, так і співробітництво з іншими країнами. Це в нинішній момент і відбувається. Наш підхід полягатиме в тому, що ми, наскільки це можливо, вітатимемо участь інших країн в операціях з подолання кризових ситуацій. Це означає, що ми розробляємо шляхи для того, щоб у майбутньому мати змогу співробітничати з такими країнами, як Україна, хоча нам слід виконати дуже багато роботи всередині нашої організації перед тим, як можна буде чітко визначити всі деталі таких спільних дій.

Наш підхід абсолютно зрозумілий: ми хочемо мати у своєму розпорядженні повний набір можливостей, включаючи, як крайній засіб, і воєнні, щоб робити більший внесок у забезпечення миру та стабільності у світі. Цю мету переслідує не тільки Європейський союз. Там, де ми можемо діяти з іншими, ми будемо готові до таких дій. Ми разом можемо, приміром, пропонувати гуманітарну допомогу, проводити спільні рятувальні операції чи то діяти пліч-о-пліч в разі яких-небудь природних катаклізмів.

Усе це говорить про те, що порядок денний майбутньої зустрічі на найвищому рівні буде дуже напружений. Але ми підходимо до неї з готовністю до співробітництва, і я переконаний, що в нас відбудуться плідні дискусії, які дозволять розширити нашу нинішню співпрацю й прокласти шлях до зміцнення наших двосторонніх відносин у майбутньому.

Хав'єр СОЛАНА Брюссель, 11 вересня 2000 р.