UA / RU
Підтримати ZN.ua

Договір помер. Хай живе договір!

Ракети середньої і меншої дальності в Європі перестають бути поза законом, але навряд чи вони залишаться без міжнародного контролю.

Автор: Олексій Іжак

Другого лютого сплив термін ультиматуму, висунутого Сполученими Штатами Америки Росії, щодо повернення до виконання Договору про ракети середньої і меншої дальності (ДРСМД).

Сполучені Штати вимагали знищити крилаті ракети наземного базування 9М729, випробувані на заборонену дальність понад 500 км. Претензії було пред'явлено Росії ще 2014 р. Відтоді пройшло понад 30 консультацій, у тому числі й на вищому рівні. Весь цей час Росія розгортала нові ракети і гралася зі США в піжмурки. Спочатку вона довго заперечувала саме існування забороненої ракети, потім зізналася, що ракета є, але взялася доводити, що обмеження ДРСМД вона не порушує.

Вашингтон, своєю чергою, поступово втрачав терпіння. У законі про військові асигнування, прийнятому наприкінці 2017 р., Конгрес передбачив витрати на попередні дослідження нових ракет середньої та меншої дальності (РСМД) і зобов'язав адміністрацію до 15 січня 2019 р. надати звіт про доцільність для США і далі дотримуватися договору, при тому що його порушує Росія. У жовтні минулого року, напередодні проміжних виборів, Сполучені Штати анонсували намір вийти з договору, провели консультації з союзниками, але до юридичних процедур не дійшло. На початку грудня держсекретар Майк Помпео озвучив ультиматум Росії: протягом 60 днів повернутися до дотримання ДРСМД - або ж США призупинять свою участь у ньому.

Напередодні спливання американського ультиматуму російська влада провела покази контейнерів ракет 9М728 і 9М729. Російські пояснення полягали в тому, що ракети 9М728 розміщуються у стандартних пускових установках "Искандер-М", мають дозволену дальність до 500 км і ніколи не викликали заперечень у США. Ракети 9М729 є модернізацією 9М728, вони довші на півметра, тому для них, за словами росіян, потрібна інша пускова установка. Більша довжина нової ракети нібито пов'язана виключно з тим, що на ній встановлені важчий боєзаряд та точніша система наведення. Двигуни ж і паливні баки залишилися попередніми. Це означає, що нова ракета летить на меншу дальність, ніж дозволена стара. Розрізнити їх можна за розміром пускової установки, що важливо для процедур із дотримання договору.

Сполучені Штати ігнорували проведені Росією брифінги. Москва ніби пішла на поступки, виявивши відкритість, але зробила це в маскарадній формі. Показаний контейнер ракети 9М729 з нанесеними на ньому білими смугами, покликаними переконати гостей показу, що саме таке внутрішнє компонування, - це не сама ракета, з якої справді можна було б судити про її енергетику й, відповідно, дальність. Місцем показу вибрали парк "Патріот" під Москвою. Для розуміння нюансу з місцем показу досить згадати, що влітку 2017 р. в цьому парку ряджені війська у присутності міністра оборони РФ Сергія Шойгу та потішного Гітлера вели постановочні бої за зменшений макет Рейхстагу. На показах наприкінці січня доказів не було. По суті, було представлене тільки слово Росії, непорушне, як сам Будапештський меморандум.

Останню спробу врятувати ДРСМД зробили на переговорах у Пекіні минулого четверга. Сторони залишилися на своїх позиціях: США вимагали знищити заборонені ракети, Росія не погоджувалася з тим, що ракети порушують договір, не кажучи вже про їх знищення. Американський вердикт виклала заступник держсекретаря Андреа Томпсон: "Ми призупинимо свою участь на шість місяців, упродовж цього часу Росія може повернутися в рамки договору". Припинення не означає виробництва й розгортання заборонених ракет, тільки - дослідницькі роботи.

У день спливання терміну ультиматуму Путін у присутності своїх найбільш пізнаваних міністрів, відповідно, закордонних справ Сергія Лаврова та оборони Сергія Шойгу, повідомив російському телебаченню, що Росія відповідає дзеркально на дії США і призупиняє виконання ДРСМД. При цьому військові витрати не зростуть. "Ми не мусимо й не будемо втягуватися у витратну для нас гонку озброєнь", - сказав Путін. Цим він послав сигнали країні та світу: росіяни можуть не турбуватися, що постраждають і так куці соціальні програми, американці ж можуть не сподіватися, що Росія буде підірвана економічно.

Путін доручив своїм міністрам не ініціювати жодних переговорів, а чекати, поки США дозріють для "рівноправного діалогу". Свої настанови він завершив "міркуванням", що Росія не розміщуватиме ракети середньої і меншої дальності ні в Європі, ні в інших регіонах світу, якщо тільки у відповідних регіонах світу не з'явиться схожа американська зброя. Важко сказати, чого тут було більше, - бравади російською присутністю в Центральноафриканській Республіці та Венесуелі чи страху, що американська зброя наблизиться до російських кордонів.

Заява російського президента про дзеркальне призупинення ДРСМД відбиває прагнення Росії не здаватися в очах світової спільноти причиною його краху. У договорі не прописане "призупинення". Процедура, яка прописана в його тексті, допускає вихід (якщо виняткові обставини поставили під загрозу вищі інтереси), про що слід за шість місяців попередити повідомленням із викладенням таких виняткових обставин. У заяві держсекретаря Майка Помпео від 2 лютого сказано саме те, чого вимагає процедура: США повідомили Росії та іншим учасникам договору про вихід через шість місяців із викладенням причини, якою є відкрите порушення ДРСМД Росією. Двері все-таки залишили відчиненими: ДРСМД буде збережений, якщо Росія повернеться до його повного й верифікованого виконання. Дзеркального повідомлення не було: Росія просто вважатиме договір таким, що втратив силу після виходу з нього США. Це випливає з уважного прочитання сказаного з цього питання Сергієм Лавровим, хай навіть російські ЗМІ написали, що ідеться про дзеркальний вихід.

Росія вочевидь побоюється розгортання американських ракет середньої і меншої дальності поблизу своїх кордонів. Але вона вважає, що втратить обличчя, якщо погодиться на дальші поступки, крім проведених брифінгів та показів у парку "Патріот". Росія однозначно не погодиться на ліквідацію ракет 9М729, пускових установок до них та супутнього обладнання, як того вимагає американське повідомлення про вихід із договору. ДРСМД приречений... у його нинішньому вигляді. Крапку поставлено. Але вона може перетворитися на три крапки.

Що буде далі, прозвучало 5 лютого у щорічному посланні президента США. Заяву про кінець американського терпіння та близький вихід США з ДРСМД зустріли бурхливими оплесками з уставанням приблизно половина конгресменів. Потім, витримуючи драматичну паузу, Дональд Трамп сказав: "Можливо, ми зможемо виробити нову угоду, додавши Китай та інших. Але, можливо, ми й не зможемо. У такому разі ми набагато перевершимо решту в асигнуваннях та інноваціях". Оскільки остання перед анонсом про вихід із ДРСМД зустріч США і Росії відбулася в Пекіні, нові консультації вже почалися. Путін заборонив своїм підручним ініціювати переговори, але це не означає, що Росія не братиме участі в переговорах, ініційованих США.

Доки є надія на новий, ще більш фундаментальний, ніж ДРСМД, договір, ніхто не зацікавлений у різких рухах. Росія, мабуть, швидше за США здатна розгорнути у своїй європейській частині поки що заборонені ракети середньої і меншої дальності. Але США швидше за Росію можуть наростити потугу свого флоту ударними ракетами великої дальності та розгорнути їх у Чорному і Балтійському морях. І США, і Росія пам'ятають, що ДРСМД - не останній ядерний рубіж. Є ще СНВ-3 (але це тема окремої розмови) і так звані "президентські ядерні ініціативи" 1991 р., згідно з якими, серед іншого, нестратегічну ядерну зброю, включно з ядерними боєголовками для "Томагавків", було прибрано з флоту, проте не знищено. До речі, саме виконанню США і Росією "президентських ядерних ініціатив" Україна зобов'язана несподіваним для себе вибавленням від тактичної ядерної зброї в першій половині 1992 р. Є ще стародавні підвалини, які небезпечно руйнувати.

Китай, своєю чергою, маючи значну кількість дозволених йому, але поки що заборонених для США і Росії ракет середньої та меншої дальності, може замислитися над наслідками для себе від розміщення нових американських ракет на японській Окінаві.

І Китаю, і Росії слід побоюватися анонсованих Трампом військових витрат і військових інновацій, які можуть знецінити китайський і російський ядерні потенціали. Але і в США є важливіші - торгові завдання, ніж військове протистояння з Китаєм та Росією. Нові переговори - це те, що потрібне всім, але поки що, ймовірно, буде приховане від очей. Усі запрошені Сполученими Штатами до участі країни - Росія, Китай "та інші" - прагнутимуть поліпшити свої переговірні позиції.

Росія поки що піднімає найпотужнішу інформаційну хвилю. У російські ЗМІ рясним потоком полилися заяви й інсайди про близькі перемоги на ракетно-ядерному фронті. У 2019-2020 р. Росія планує провести роботи з "приземлення" морських крилатих ракет великої дальності "Калибр-НК". Обіцяно прискорення робіт над гіперзвуковою ракетою "Циркон", яка, за повідомленнями російських ЗМІ, з посиланням на ЗМІ американські, успішно випробувана у грудні і показала швидкість вісім махів.

Нарешті, російський президент анонсував нові покази ядерної зброї. Путін нагадав про системи озброєнь зі своєї торішньої комп'ютерної анімації, показаної в його посланні Федеральним зборам. Тепер він висловив намір оглянути промислові об'єкти, на яких виготовляються, і військові частини, в які поставляються системи "Кинджал" (гіперзвукова ракета на існуючому винищувачі МіГ-31), "Пересвет" (бойовий лазер), "Авангард" (маневруючий бойовий блок для старої МБР УР-100Н УТТХ), "Сармат" (нова важка МБР), "Посейдон" (підводний надшвидкий ядерний дрон). З анонсованих рік тому Путін не згадав тільки про крилату ракету необмеженої дальності з ядерним двигуном. Не інакше як вона полетіла назавжди після перших випробувань. Для решти систем озброєння, очевидно, є хоча б макети, на тлі яких прес-служба російського президента зможе зробити вдалі фото.

Майбутнє "ядерне турне" Путіна по Росії і буде першим результатом повідомлення США про вихід із ДРСМД. Але значно важливіший імовірний результат - початок нових переговорів. У зв'язку з цим корисно порівняти два контексти використання слова "інші" у заявах Трампа й Помпео. Держсекретар сказав, що США повідомили про свій вихід із ДРСМД, у тому числі, інші сторони цього договору. Президент США сказав, що до вироблення нового договору залучені Китай та інші.

Крім США й Росії, сторонами ДРСМД є Україна, Білорусь і Казахстан. Україна приєдналася до договору без ратифікації, але сумлінно його виконувала. Таким чином, повідомлення про вихід США з ДРСМД Україна отримала. І, як можна зрозуміти Трампа, це повідомлення може означати запрошення до роботи над новим договором про ракети середньої та меншої дальності. У Вашингтоні цього тижня пройшли переговори міністра закордонних справ України Павла Клімкіна з радником президента США з питань національної безпеки Джоном Болтоном, зокрема з питання ДРСМД. Наш міністр заявив, що "ми повинні використати все для того, аби себе захистити... Україні треба буде відповідати на нові виклики. І ми маємо відповісти на них достойно, оскільки в нас є досвід, у нас є необхідний інтелект, у нас є необхідність захищати нашу країну".

Україна має бути готовою як до участі в новому договорі, так і до захисту своїх інтересів поза ним. За великим рахунком, різниці в інструментах немає. Ракетний потенціал, достойний України, однаково важливий і для формування переговорних позицій на міжнародних майданчиках, і для стримування країни-агресора у разі провалу переговорів.