Після публікації в попередньому числі «ДТ» статті Віктора Каспрука «Курдська головоломка Туреччини» ми отримали листа від посла Туреччини в Україні пана Ердогана Ішджана, в якому дипломат виражає незгоду з автором статті і вважає зроблені в ній висновки упередженими. Редакція люб’язно погодилася надати йому слово на шпальтах «ДТ».
Я вважаю за свій обов’язок повідомити таке. РПК — терористична організація, визнана такою, зокрема, США і ЄС. РПК має повну свободу пересуватися на півночі Іраку майже безкарно. З огляду на труднощі, з якими зіштовхується уряд Іраку, Туреччина протягом тривалого часу демонструвала своє розуміння, сподіваючись, що нарешті буде вжито ефективних заходів, щоб зупинити терористичні напади з територій північного Іраку. Незважаючи на це, жодних дій не було здійснено.
Кожна країна має законне право захищати свою національну безпеку та життя своїх громадян. Туреччина й надалі буде сповнена рішучості користуватися своїми правами згідно з міжнародним правом для того, щоб знищити цю загрозу. Дії Туреччини повністю відповідали і відповідатимуть міжнародному праву (зокрема Резолюціям 1373 і 1566 Ради Безпеки ООН).
Водночас політичні пріоритети Туреччини щодо Іраку були й залишаються незмінними: це збереження територіальної цілісності і національної єдності Іраку.
Всупереч твердженню, висловленому у статті, Туреччина не здійснювала вторгнення до Іраку і навіть не мала наміру робити це. Це була законна операція, спрямована на знищення терористичної загрози. Турецькі війська вже повернулися назад. Туреччина неодноразово публічно пояснювала свою позицію.
Пан Каспрук запитує, чому міжнародне співтовариство, і зокрема арабський світ, «не виступили з рішучим осудом». Відповідь проста: тому що операція Туреччини була законною і мала достатньо обґрунтовані підстави згідно з міжнародним правом.
Пан Каспрук запитує, «чому курдські повстанці вважаються терористами». Відповідь знову проста: тому що вони — терористи, і США та ЄС визнали їх як таких. Чи має пан Каспрук на увазі, що США і ЄС також помиляються?
Пан Каспрук посилається на «придушення курдського народу» у Туреччині. Це твердження безглузде. Туреччина є членом Ради Європи. У 2004 році ЄС зробив висновок, що Туреччина «задовільно відповідає політичним критеріям». Переговори про вступ до ЄС ведуться з 2005 року. Чи має пан Каспрук на увазі, що ЄС співпрацює з Туреччиною для «придушення курдського народу»?
Пан Каспрук висловлює думку, що «у Туреччині курдів називають «гірськими турками». Ця неправда викликає обурення. У сьогоднішній Туреччині всі етнічні групи, включно з курдами, мають усі права згідно з міжнародним правом щодо прав людини. Важливу інформацію щодо цього містять звіти поважних міжнародних організацій, які здійснюють моніторинг Туреччини.