UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Чудова вісімка» імпортерів

Сукупний обсяг продажу озброєнь країнам, що розвиваються, торік досяг 21,8 млрд. дол. Таким чином, цей показник зріс на 44,4% порівняно з 2003 роком, коли він досягав 15,1 млрд...

Сукупний обсяг продажу озброєнь країнам, що розвиваються, торік досяг 21,8 млрд. дол. Таким чином, цей показник зріс на 44,4% порівняно з 2003 роком, коли він досягав 15,1 млрд. дол. Ці дані, інформує «Інтерфакс-Україна», містяться в щорічному дослідженні, опублікованому аналітичною службою Конгресу США.

У доповіді зазначається, що серед країн, що розвиваються, першу трійку покупців зброї утворюють Індія, Саудівська Аравія та Китай. Упродовж минулого року індійський уряд уклав контракти на імпорт озброєнь на суму 5,7 млрд. дол., Саудівська Аравія — на 2,9 млрд. дол., а Китай — на 2,2 млрд. дол.

Водночас, згідно із дослідженням, в останні чотири роки Пекін був основним покупцем озброєнь серед країн, що розвиваються. У період між 2001 і 2004 роками на ці цілі він витратив 10,4 млрд. дол. На другому місці за цей період — Індія (7,9 млрд. дол.), а на третьому — Єгипет (6,5 млрд. дол.).

Також у доповіді аналізується ситуація, що складається в основних постачальників зброї на міжнародний ринок. Основним експортером і далі залишаються США. На цю країну припадають 33,5% усіх укладених у світі контрактів. Загальний обсяг продажу озброєнь обчислюється сумою в 12,4 млрд. дол., що дещо нижче від показника 2003 року, коли він дорівнював 15,1 млрд. дол.

Друге місце серед постачальників озброєнь на міжнародний ринок посідає Росія, обсяг продажу якої сягнув торік 6,1 млрд. дол., що становить 16,5% від загальної суми контрактів, підписаних у світі. На третє місце в списку постачальників вийшла Великобританія. Її контракти за 2004 рік обчислювалися сумою 3,2 млрд. дол. Четверте і п’яте місця посіли Ізраїль (1,2 млрд. дол.) і Франція (1 млрд. дол.) відповідно.

Значно збільшили сукупний продаж озброєння країнам, що розвиваються, і основні його виробники в Європі — Великобританія, Франція, Німеччина та Італія. Обсяг їхнього продажу в період 2003 — 2004 рр. зріс з 830 млн. до 4,8 млрд. дол.

Що ж до України, то за підсумками 2004 року вона посіла 8-ме місце у світі за обсягом продажу зброї, а також за обсягами укладених контрактів, опустившись на один рядок у рейтингу ліги найбільших постачальників зброї у світі. За даними Конгресу Сполучених Штатів, наша країна торік уклала угод на продаж звичайних озброєнь на суму 400 млн. дол. і реалізувала зброї на суму 300 млн. дол. Тим часом, повідомляє «Дефенс-експрес», за даними експертів Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння, показник збройового експорту за підсумками 2004 р. становив не менше ніж 600 млн. дол.