UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Борітеся — поборете»

Обласний суд міста Саболч-Сатмар-Берег (Угорщина) визнав неправомірними дії угорських прикордонників, які намагалися обмежити строки перебування громадян України у своїй прикордонній зоні...

Обласний суд міста Саболч-Сатмар-Берег (Угорщина) визнав неправомірними дії угорських прикордонників, які намагалися обмежити строки перебування громадян України у своїй прикордонній зоні.

Як повідомили агентству «Інтерфакс-Україна» в департаменті інформаційної політики Міністерства закордонних справ України, склалася така ситуація, коли угорські прикордонники хибно застосовували норми угоди про правила місцевого прикордонного руху та Регламенту Євросоюзу (1931/2006) щодо строків перебування в прикордонній зоні.

Зокрема ч. 5 ст. 1 угоди про малий прикордонний рух визначає, що жителі прикордонних районів мають право на багаторазовий в’їзд і безперервне перебування впродовж максимум трьох місяців у рамках шести місяців у прикордонній зоні держави іншої договірної сторони. А ст. 5 Регламенту ЄС передбачає право договірних сторін самостійно приймати рішення щодо строку безперервного перебування на території прикордонної зони, який не має перевищувати трьох місяців.

«Таким чином, застосування угорською стороною принципу підрахунку сумарної (а не безперервної) кількості днів у рамках шестимісячного строку суперечить угоді та Регламенту», — зазначають у МЗС.

У відомстві інформують, що відмови у в’їзді в Угорщину дістали більш як сто українців, і така ситуація спровокувала невдоволення й загострення і без того непростої ситуації на україно-угорському кордоні. У цьому зв’язку консул України ухвалив рішення подати позови в інтересах українських громадян до угорського суду. Як повідомляє департамент інформаційної політики МЗС України, було подано 29 позовів. «За результатами судового засідання, перші три позови консула в інтересах громадян України було задоволено в повному обсязі, а рішення прикордонних органів Угорської Республіки визнано неправомірними», — підкреслюють у МЗС.

Своїм рішенням суд постановив, що громадяни України, які наділені правом на малий прикордонний рух, мають право перебувати на прикордонній території Угорщини безперервно впродовж трьох місяців у рамках шести місяців.

Це рішення суду є остаточним і оскарженню не підлягає. «Рішення суду на користь України слід розглядати не тільки як перемогу української дипломатії, а й як таке, що може мати прецедентарний характер і вплинути на виконання аналогічних угод про малий прикордонний рух, підписаних Україною і з іншими країнами-сусідами — Польщею і Словаччиною», — констатують у МЗС.

У Міністерстві закордонних справ України констатують також і поліпшення ситуації з оформленням шенгенських віз для громадян України. «Станом на сьогодні я відзначаю поступове поліпшення загальної ситуації з оформленням віз для громадян України», — заявив глава МЗС України Костянтин Грищенко, відкриваючи 11-ту міжвідомчу нараду з питань координації діяльності органів виконавчої влади у сфері зовнішніх зносин у четвер у Києві.

К.Грищенко нагадав, що Україна як європейська держава насамперед зацікавлена в запровадженні безвізового режиму та поїздок її громадян до ЄС. Він додав, що рух у цьому напрямі вже розпочато. «Певною мірою ми вже почали процес безвізових поїздок наших громадян у ЄС», — підкреслив міністр. «Маю на увазі підписання угод про місцевий прикордонний рух з Польщею, Словаччиною та Угорщиною, положення яких передбачає спрощений, безвізовий перетин державного кордону зазначених країн нашими громадянами, які проживають у прикордонній зоні», — зазначив К.Грищенко. Водночас, за його словами, потрібно усвідомлювати, що лише запровадження європейською стороною повноцінного безвізового режиму для громадян України зніме всі проблемні питання у візових відносинах з ЄС.