UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зураб Аласанія: "За претензіями до мене не стоїть нічого, крім дрібних шкурних інтересів"

Гендиректор НТКУ Зураб Аласанія в інтерв'ю DT.UA розповів про ймовірність своєї відставки, про падіння рейтингу каналу і про складнощі реформування НТКУ на Громадське телебачення.

Автор: Оксана Денисова

Інформаційний простір в останні дні підірвали кілька медійних скандалів. Причиною одного з них послужила ініціатива Національної спілки журналістів про відставку гендиректора Національної телекомпанії України Зураба Аласанії. У своєму зверненні до Кабміну, який, відповідно до нинішнього закону, може вирішити це питання, спілка журналістів вимагає звільнити Аласанію через падіння рейтингів Першого національного телеканалу. Крім того, нинішнього голову НТКУ звинувачують у необґрунтованих скороченнях штату.

"Замість того, щоб оголосити конкурси та умови переатестації, на всі регіональні ТРК із центру прийшов лист із рекомендацією скоротити штат на 30-50%. Ми звертаємося до прем'єр-міністра Володимира Гройсмана з вимогою звільнити Аласанію через невиконання ним трудових обов'язків, неналежну реалізацію інформаційної політики телекомпанії. Також ми вимагаємо оголосити прозорий конкурс на заміщення цієї посади, з метою реорганізації НТКУ, відповідно до закону", - сказано в заяві.

У НСЖУ зазначили, що виступають виключно за реформування НТКУ, а не за її знищення. Гендиректор НТКУ Зураб Аласанія розповів в інтерв'ю DT.UA, що й сам він керується такими самими принципами. Ось тільки бачить їх трохи інакше.

- Отже, Зурабе Григоровичу, Національна спілка журналістів вимагає вашої відставки. Чи збираєтеся ви підкоритися цій вимозі?

- Ні спілка журналістів, ні профспілка не є для мене авторитетом. Це стара зашкарубла контора, яка ніяк себе не проявляє та не є експертом у наших справах. Понад те, на жаль, я знаю всі підґрунтя та підводні течії цієї ситуації, і від цього мені ще гірше.

З бюрократичної точки зору, їхні заяви та звернення не мають жодного сенсу взагалі. Цим питанням (звільнення голови НТКУ. - О.Д.) займається Кабмін. Але я переконаний, що новопризначений прем'єр Гройсман ніколи в житті не візьме на себе таку відповідальність. Від цього буде стільки галасу, що воно йому 100 років не потрібно. Насправді, наші колеги роздмухали абсолютно порожню мильну бульбашку.

- Формальні претензії до вас полягають, насамперед, у тому, що в телеканалу впали рейтинги до 1%, і це при покритті в 97%. Чому рейтинги впали?

- Я пояснював уже тисячу разів, але поясню ще раз. З погляду реклами та доходу, комерсанти міряють рейтинги в містах-мільйонниках та в населених пунктах "50 +" (понад 50 тис. жителів - О.Д.). Таких великих міст у нас у країні всього 14, отже, виміри не відображають загальної картини. Тому Суспільне телебачення ніколи не ганятиметься за комерційними рейтингами, вони взагалі не мають до нас ніякого відношення.

Крім того, якщо ви простежите тенденцію за останні 10 років, то побачите, що рейтинги національних каналів, які розпочиналися з 25%, нині становлять максимум 7%. І після цього вони мені розповідатимуть, що в мене впали рейтинги? Ось чому мене мало цікавить думка цих людей, тим паче, що справжня причина їхніх вимог - не в цьому.

- А в чому тоді?

- Не буду заглиблюватися в деталі, оскільки довести поки що нічого не можу. Скажу тільки, що в будь-якій країні є консервативна частина суспільства, яка боїться будь-яких змін і відмовляється їх приймати. І є люди, які цим користуються.

- Вас обвинувачують також у необґрунтованому скороченні штату співробітників НТКУ.

- Я не знаю, як всі ці думки поміщаються в одній голові обвинувача. Вони скаржаться на скорочення, прекрасно знаючи, що за півтора року ніяких скорочень проведено не було, тому що НТКУ - державна компанія, і державна система не дозволяє цього зробити. Навіщо ж брехати?

- Що скажете щодо обвинувачень у неналежних змінах редакційної політики телекомпанії?

- Знаєте, що це означає? Що в ефірі немає Поплавського, Гордона та Шустера. З одного боку, комерційні рейтинги робили саме ці люди. Але ми свідомо забрали цей контент, оскільки вважаємо, що він виходить за межі цінностей суспільного мовника. І я є гарантом того, що в ефірі не з'являється ні "заказуха", ні джинса. Так, новини стали нудними. Зате вони стали чесними.

Зробити з компанії щось нове, по-справжньому суспільне, не дозволяє стан самої компанії, оскільки вона дотепер є державною. Так, на даний момент, я - не будівник нового, у мене зв'язані руки. Тому чекаю потрібного моменту (перетворення в акціонерне товариство. - О.Д.), а доти ми завойовуємо довіру в населення та донорів.

- Донори вже готові давати гроші?

- Вони вже "на низькому старті". Але знову-таки вони хочуть знати, що протягом наступних чотирьох років матимуть справу з однією людиною та з однією компанією, яка не стане знову державною.

- Чи не вважаєте ви, що причиною вимог про вашу відставку могли стати критичні журналістські матеріали, які виходять в ефірі Першого каналу? Наприклад, сюжет "Слідство.інфо" по офшорах президента Порошенка...

- Ні, я так не думаю. Про Порошенка в нас виходили й більш серйозні сюжети. Наприклад, "Схеми" робили матеріали про його землю в Києві. Порівняно з тією темою матеріал "Слідства" - дурниця. Якби Порошенко справді хотів моєї відставки, то за логікою він би дочекався кінця року. Тому що саме тоді Наглядова рада має обирати правління, і можна було б спробувати знайти способи тиску на Наглядову раду. Хоча до складу правління входять 18 чоловік, і я сумніваюся, що він би знайшов ці способи. Тому я не прив'язую одне до іншого та думаю, що це - власна дрібна ініціатива НСЖУ.

- А з Кабміном у вас є якісь складності в процесі реформування НТКУ в Суспільне телебачення?

- Точно такі самі складності, як і в будь-якої іншої бюджетної організації по всій країні. Насамперед, причина в тому, що Кабмін ось уже місяць як нічого не робить. Наприклад, ми не можемо поїхати на Євробачення, тому що пан Кириленко не підписує відрядження. Каже, що в них відбуваються зміни, тому зараз він не може.

- Кириленко був і в минулому уряді. Що йому заважало зробити це раніше?

- Запитайте про це в нього. І річ не тільки в ньому, подібних проблем багато, але вони є стандартними для всіх. А в мене, наприклад, у всьому Кабміні найкращі стосунки з Арсеном Аваковим, у силу того, що ми обидва - з Харкова. І це попри те, що людина на мене страшенно ображена.

- Чому він ображається?

- На моєму каналі показували сюжети про його сина, про рюкзаки, і про те, як його підлеглі не штрафують машину батька Порошенка.

- Однак Аваков був чи не єдиною людиною, яка публічно вступилася за вас...

- Так, він ображається. Так, він емоційний. Але він написав все справді так, як думає. Ви ж бачили, там є і про "Схеми", і про те, що він іноді вважає нас "заказушниками" та непрофесіоналами. Скажу чесно: у мене теж іноді бувають претензії до людей. Я навіть одного разу скаржився в Незалежну медійну раду.

- Кажуть, у вас взагалі складний характер...

- А чого б це моєму характеру бути простим на такій посаді? Не хочете помінятися?

- Не хочу. Повернемося до вашої безпосередньої роботи. Як проходить процес реформування НТКУ в Суспільне телебачення?

- Ви в курсі, що ми все ще - державне підприємство?

- Так, я саме про це й запитую: чому ви дотепер - державне підприємство?

- За законом "Про суспільне мовлення" ця реформа припускає два етапи - об'єднання всіх 32 підприємств в одне та перетворення цього одного підприємства в акціонерне товариство. Об'єднання підприємств не завершено. Ми не можемо приєднати "Укртелефільм", який судиться з державою за два незаконно виведених з держвласності будинки разом із землею. На УТФ працюють 46 людей літнього віку, яких обманюють їх же керівники, кажучи про те, що прибуток від продажу квартир у цих будинках є власністю працівників. Люди вірять і не пускають туди ні виконавчої служби, ні фіскальних органів, ні перевіряючих - нікого. Ми ходимо в суди. Суди постановляють допустити туди виконавчу службу, а вони не пускають навіть поліції. Ну не буде ж поліція бити цих пенсіонерів!

- Тобто процес об'єднання з "Укртелефільмом" тепер триватиме вічно?

- Принаймні доти, поки влада не прокинеться та не усвідомить, що в неї ось так тупо забрали державне майно. Правильним ходом було б зайти туди силовим методом, але тоді поліцію назвуть рейдерами, а це їм не потрібно.

Парламентський комітет з питань свободи слова провів там виїзне засідання, і вихід уже знайдено. У закон було внесено поправку про вилучення "Укртелефільму" зі списку запланованих до об'єднання підприємств, і після її прийняття "Укртелефільм" можна буде приєднати до вже перетвореного в акціонерне товариство підприємства, тобто до нової юридичної особи.

- Чи існує хоча б приблизна дата, коли ви вийдете та скажете: "Дорогі телеглядачі, розпочинаючи від сьогодні, ми - суспільне телебачення"?

- Це буде в серпні або у вересні, після підписання статуту.

- І відразу ж після його підписання Національна суспільна телекомпанія України розпочне повноцінну роботу як суспільне мовлення?

- Ні. Після цього потрібно ще буде вийти на фондову біржу, яка протягом кількох місяців перевірятиме наявність претензій до кожної з 32 компаній - учасниць підприємства. Після підписання статуту Кабміном розпочне роботу Наглядова рада, яка давно існує, але поки що не працює. Вона має зібратися, обрати голову та правління. Потім розпочнеться бійка за бюджет. За законом "Про суспільне мовлення" він має становити 0,2 бюджету країни, а це - 1 млрд 100 млн грн. А нині він у нас - 654 млн не тільки на НТКУ, а й на всі 32 підприємства. Поки що міністерство фінансів уповає на те, що ми дотепер є державною організацією, подивимося, що буде з бюджетом на наступний рік, який прийматиметься вже після перетворення НТКУ на НСТУ. Після цього буде рутинна робота, система мовлення буде вибудовуватися роками.

А з приводу правління можу сказати, що вже з'явилася купа людей, які бажають його очолити. Ну так, чому б і ні? Два роки були невідомо де, а тепер, коли вже все зроблено, можна й очолити.

- Про кого ви кажете? У медіа писали, що на ваше місце пророкують чи то Савіка Шустера, чи то Вікторію Сюмар...

- На моє місце не планується ніхто, поки компанія є державною. А на вибори (голови правління НСТУ. - О.Д.) претендує, по-перше, голова Комітету з телебачення та радіомовлення Олег Наливайко, він же - голова Національної спілки журналістів. Думаю, що ще на цю посаду може претендувати Віктор Набруско, який очолював колись Національне радіо, до якого в мене є питання щодо землі по вул. Городецького, а також по його особнячку на вул. Ярославів Вал. Поки що я не можу цього довести, але коли "зайду" на радіо, документи будуть у мене. Вони це знають. І саме цим пояснюються всі ці заяви Спілки журналістів.

- Тобто ви вважаєте, що вимога вашої відставки була ініційована виключно НСЖУ?

- Я вас прошу!.. Теорія змови, у цьому випадку, була б прекрасною, оскільки вона звеличує тих, хто стоїть за нею. А знаєте, як соромно розуміти, що за цим не стоїть нічого, крім особистих інтересів? Ось це є найбільш образливим.

- Виходить, ви думаєте, що головна причина ініціативи про вашу відставку - ваші підозри з приводу можливих майнових махінацій деяких членів НСЖУ?

- А ви вважаєте, що цього мало? Ви знаєте, що вони зробили на вулиці Леоніда Первомайського, там, де розташована студія звукозапису НРКУ? Там уже земля відрізана. Так, вони там справді ще не встигли нічого побудувати, але земля вже відрізана. Я ж кажу: ми думаємо, що йдеться про велику політику, а насправді - про дрібні шкурні інтереси.