UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зона особливої неуваги

Заявлена лідерами Меджлісу кримськотатарського народу акція з блокування поставок товарів на анексований півострів викликала великий резонанс і миттєву реакцію з боку окупаційної адміністрації Криму. А керівництво України - як води у рот набрало. Ні так, ні ні, ні спроб розібратися в тому, що відбувається. Відсутність оперативної офіційної реакції з боку президента і прем'єра - симптом нехороший, хоча вже звичний.

Автор: Валентина Самар

Заявлена лідерами Меджлісу кримськотатарського народу акція з блокування поставок товарів на анексований півострів викликала великий резонанс і миттєву реакцію з боку окупаційної адміністрації Криму.

Від шапкозакидацького "нас і Росія непогано годує" з вуст Аксьонова - до погрози кримінальним переслідуванням організаторів та обвинувачень України у спробі заморити голодом жителів Криму від колаборантів різного штибу.

Соцмережі вибухнули постами патріотів з окупованих територій: "Давно пора! Давите - мы потерпим. Пусть холодильник выключит в головах телевизор".

Експерти, журналісти й блогери пишуть тексти з безліччю запитань, у тому числі й з такими, що вимагають гранично чесних відповідей: чи не погіршить блокада: а) становище кримських татар і всіх політичних українців у Криму; б) чи не призведе до гуманітарної катастрофи; в) якщо закон про ВЕЗ "Крим" скасовувати - що натомість; г) чи погоджено блокаду з президентом? Останній враховує і ту обставину, що і Рефат Чубаров, і Мустафа Джемілєв - народні депутати від Блоку Петра Порошенка, а Мустафа-ага до того ж - уповноважений президента з питань кримськотатарського народу. Обидва лідери старанно обходять пряму відповідь на це запитання, що породжує конспірологічні версії.

А керівництво України - як води у рот набрало. Ні так, ні ні, ні спроб розібратися в тому, що відбувається. Відсутність оперативної офіційної реакції з боку президента і прем'єра - симптом нехороший, хоча вже звичний. Чекають смаженого півня. Або у вигляді глибоко занепокоєного дзвінка від наших європейських та американських друзів, або різкої "отвєтки" з Кремля щось на кшталт чергового візиту ФСБ на липецький "Рошен". Або ж, у разі повного блокування руху на Крим хур, - наполегливих прохань "щось зробити" від друзів-бізнесменів - виробників і продавців алкоголю, курятини та будматеріалів, скромних контрабандистів і верховодів тіньових схем з ПДВ та "сірим" експортом...

Так ось, поки не почалося, є велика потреба розкласти по поличках вимоги організаторів акції протесту - для адекватного розуміння її мети, адресатів, можливих наслідків і планування наступних і попереджувальних кроків влади. З огляду на те, що на тему вивихнутої політики Києва щодо окупованого Криму DT.UA впродовж півтора року публікувало безліч матеріалів, чимало моментів дозволю собі перераховувати через кому. Для кращого сприйняття відповідей на споконвічне (на жаль!) запитання "чого хочуть кримські татари?", але в цій конкретній акції, з дозволу голови Меджлісу Рефата Чубарова деякі його змістовні цитати будуть викладені тезисно і структуровано.

Насамперед вичіткуємо суть заявленої лідерами Меджлісу акції. Це не продовольча блокада Криму, як повідомляють ЗМІ, з різних причин інтерпретуючи слова лідерів кримських татар (у тому числі і для простоти викладу інформації). Рефат Чубаров особливо наголошує, що йдеться про громадянську блокаду, що передбачає комплекс заходів і перелік вимог як до влади РФ, так і України.

Другий істотний момент: блокада поставок у Крим не є акцією виключно кримських татар і не є акцією Меджлісу, попри те що була озвучена його лідерами. Це буде акція всіх кримських політичних українців, які втомилися чекати від влади реальних кроків з деокупації півострова та захисту прав його жителів по обидва боки Перекопу, але яка не забуває дбати про інтереси вигодоотримувачів "кримської офшорки", породженої законом про ВЕЗ "Крим". Зауважте: в озвучених вимогах ініціаторів блокади немає традиційних політичних вимог Меджлісу про статус кримськотатарського народу, національно-територіальну автономію, захист прав тільки цього народу - є вимоги, які стосуються кожного кримчанина, незалежно від національності. І кожного українця, який хотів би найбільш безкровного виходу з війни з Росією, але ця війна апріорі закінчиться тільки тоді, коли буде повернуто Крим.

"Усі вчинені до цього моменту дії - і з боку України, і з боку міжнародного співтовариства - не дали результатів не тільки у плані деокупації Криму, а й дотримання прав і свобод людини на окупованій території. Репресії щодо кримських татар та інших українських громадян - викрадення, вбивства, арешти, обшуки, "видавлювання" з Криму незгодних, порушення прав на свободу слова та мирних зібрань, діяльності релігійних організацій - тривають і посилюються. Водночас українські товари на пільгових умовах (безмитно - завдяки закону про ВЕЗ "Крим", тобто на збиток бюджету України) постачаються на півострів. І разом з тим Україна вимагає від ЄС і США посилення санкцій, щоб зробити ціну анексії Криму для Росії непід'ємною", - каже Рефат Чубаров.

Нагадаємо не один раз написане: залежність Криму від постачання з материкової України життєво важливих ресурсів (електроенергії, води, продовольства - від 60 до 80% від потреби) давала можливість Україні з перших днів окупації чинити ефективний економічний тиск на агресора, однак її не було використано. І лідери Меджлісу, і представники громадянського суспільства неодноразово зверталися до влади України з закликом використати формулу "продовольство - в обмін на права людини" як мінімум для того, щоб у Криму припинилися репресії за політичними та етнічними мотивами. Тому перша мета блокади - правозахисна.

Від РФ її організатори вимагають.

1. Звільнення українських політв'язнів, яких тримають під арештом як у Криму, так і на території Росії: Ахтема Чийгоза, Мустафи Дегерменджі, Алі Асанова, Таіра Смедляєва, Олександра Костенка, а також Надії Савченко, Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Геннадія Афанасьєва та ін.

2. Припинення політично мотивованого кримінального та адміністративного переслідування громадян України в Криму.

3. Усунення незаконних перешкод для роботи кримськотатарських та українських ЗМІ, безперешкодного допуску в Крим іноземних журналістів і міжнародних спостерігачів.

4. Зняття заборони на в'їзд у Крим лідерам кримськотатарського народу Мустафі Джемілєву і Рефату Чубарову, активістам національного руху Ісмету Юкселю і Сінаверу Кадирову.

Друга мета блокади - економічна. Ідеться про докорінну зміну державної політики України щодо діяльності юридичних і фізичних осіб на окупованій території АР Крим і Севастополя, порядок руху товарів і пересування людей. У результаті російська адміністрація в Криму має отримати максимум проблем для утримання Криму, а українські громадяни - мінімум проблем із перетином адмінкордону та забезпеченням себе продуктами першої необхідності.

У принципі, так і передбачалося півтора року тому, коли ухвалювався закон про гарантування прав і свобод громадян України на тимчасово окупованих територіях. Аби прискорити його ухвалення, з проекту вилучили розділ про економічну діяльність - щоб виписати якісно і без поспіху. У результаті замість урядового проекту було вкинуто і "продавлено" лобістський закон про ВЕЗ "Крим" (авторства К.Ляпіної і С.Терьохіна), завдяки якому олігархи дістали можливість зберегти свої активи і працювати "на два фронти", отримавши російську реєстрацію, а дехто - і "ярлик" від Аксьонова на нелегальний експорт з України транзитом через Крим (за експертним даними, на експорт таким чином безмитно йде до 80% поставок у Крим). При цьому Кабмін максимально ускладнив порядок перетину "кордону" для людей, а Нацбанк, відповідно до закону про ВЕЗ, нагородив українців з кримською реєстрацією (фізичних і юридичних осіб) статусом нерезидентів, позбавивши їх банківських послуг. Тому мета акції - не просто блокувати поставки, а примусити владу України скасувати закон про зону "Крим", повністю ліквідувавши корупційний гнійник на адмінкордоні, а також у фіскальному та прикордонному відомствах, і створити прозорі умови для переміщення людей і товарів.

Відповідаючи на запитання, яке часто риторично ставиться в публікаціях і коментарях ЗМІ, - а як блокада працюватиме і що замість ВЕЗ пропонується, - повідомляємо, що все вже розроблено.

По-перше, у Верховній Раді зареєстровано два законопроекти, які передбачають скасування закону про ВЕЗ "Крим", - ми докладно про них писали в матеріалах "Замок на міжкімнатні двері" та "Вільна економічна блокада". Вибирати є з чого, головне - наявність у нардепів політичної волі та відсутність шкурних інтересів.

Детально прорахована "програма" блокади розроблена експертами Фонду "Майдан закордонних справ" і багатосторінково викладена на розвиток його ж Стратегії деокупації Криму. Включаючи інформаційну кампанію, яка поки що є слабкою ланкою в діях ініціаторів акції - звідси стільки нерозуміння і фобій. Головна з них - загроза "гуманітарної катастрофи" - уже щосили використовується для контрпропаганди.

Рефат Чубаров, у свою чергу, повідомляє, що після липневої наради в Кабміні з проблем економічних відносин з окупованими територіями Криму й Донбасу, Держслужба у справах Криму надала в Мінекономрозвитку свої пропозиції.

"Через тиждень після наради Держслужба спрямувала детальні пропозиції щодо змін Порядку перетину адмінкордону з Кримом громадянами та переміщення товарів (з трьома таблицями). Пропонується повна заборона на ввезення в Крим підакцизних товарів. Без обмеження дозволити провезення всіх інших товарів вартістю до 10 тис. грн і вагою до 50 кг (це для фермерів і дрібних підприємців). А харчових продуктів для особистих потреб - вартістю до 5 тис. грн і вагою до 50 кг. У переліку дозволених товарів для особистих потреб - борошно, хліб, макарони, крупи, м'ясо, сало, птиця, молочні продукти, цукор, картопля... Таким чином гуманітарний аспект буде забезпечено, а ось торгівлю "на крові" з окупантами виключено, як і "лівий" транзит, і корупцію на КПП", - каже Рефат Чубаров.

Добре каже - та тільки в Кабміні мовчать. Пропозиції Держслужби, за словами народного депутата, спочатку вивісили на сайті Мінекономіки для громадського обговорення, а після прес-конференції про блокаду - зняли без пояснень. Така ж відсутність реакції і у відповідь на пропозиції, спрямовані у МВС, щодо зміни порядку перетину адмінкордону з Кримом для громадян України та іноземців, що знімає всі незаконні і навіть дискримінаційні обмеження, які за півтора року окупації встигли ухвалити. "Лежать мертвим вантажем. А мені, у переддень Курбан-байраму телефонують безперервно представники нашої діаспори: як нам в'їжджати в Крим - через Москву чи Херсон, і скільки часу тоді треба для отримання спецдозволів? Я не знаю, що відповідати", - скаржиться Чубаров, вважаючи при цьому, що акція протесту буде тим імпульсом, який "включить" урядові структури у вирішення проблем, які порушують права громадян.

Ключовий аспект - наскільки безпечно, а відтак доцільно розгортати масові акції в зоні, що межує з напханим російськими військами та озброєнням Кримом? Сподіваємося, ініціатори акції адекватно оцінюють як власні потенції щодо контролю за проведенням блокадних дій у рамках законодавства України, забезпечення заходів безпеки для їх учасників, так і ступінь загрози ззовні у вигляді можливих провокацій. Утім, після кривавих подій біля Верховної Ради виключати нічого не можна не тільки ззовні, а й зсередини. У тому числі "приватних армій" олігархів, яким можуть перекрити канали нелегального експорту. Ще раз озвучимо ціну питання, що лише почасти дає зрозуміти обсяг поставок, - ми можемо оперувати тільки офіційними даними Державної фіскальної служби. У перші п'ять місяців дії закону про ВЕЗ у Крим з українського материка було поставлено товарів на понад півмільярда доларів. Експерти стверджують, що повз лічильник проходить як мінімум ще стільки ж. До бюджету України не потрапляє ні копійки. По суті, створено систему, за якої вітчизняному виробникові набагато вигідніше торгувати з окупованим Кримом і інвестувати у свій бізнес у Криму (росіяни теж створили свою "ВЕЗ"), ніж в Україні.

З іншого боку, завдяки акції влада України нарешті побачить (хоч по телевізору!) всю необлаштованість і дірявість "кордону". І, сподіватимемося, відразу ж візьметься його облаштовувати. Оперативно розгляне звернення херсонських депутатів, які просять Кабмін створити робочу групу для розробки програми розвитку прикордонних із Кримом районів, де найбільші витрати на сьогодні, як бачиться, - це ремонт доріг. Розбитих насамперед тисячами хур, що везуть товари на півострів. І, за великим рахунком, усвідомить, що зачистка Херсонщини від корупції та нехлюйства - це теж питання безпеки. Як і створення ешелонованого захисту по всій довжині "кордону". У цьому зв'язку не можна не згадати заяви президента Порошенка про те, що адмінкордон з Кримом треба зміцнити підрозділами з кримських татар. Руху для втілення в життя цієї ідеї Мустафи Джемілєва так і не дочекалися - добровольців з підрозділу "Крим" Іси Акаєва потім довго по кабінетному колу водили. Ну, тепер, виходить, вони самі прийдуть…

І останнє. Організаторам акції доведеться докласти чимало сил для того, щоб до "кримської проблеми" повернулася голова не тільки у влади, а й у простих українців. Для цього інформація про цілі та дії має йти попереду людей. Кожен житель Херсонщини, в якій уперше висаджується такий протестний контингент, мусить розуміти, що особисто йому, його сім'ї, майну та бізнесу ця й інші акції загрози не становлять. Навпаки - боротьба з корупцією і створення прозорих правил на "кордоні" принесе йому користь, допоможе зробити державу сильнішою, і вона його краще захищатиме. Для цього, зокрема, Херсонська область має стати вітриною європейської України і плацдармом для повернення Криму.

Неминуче буде так, що звичний устрій життя жителів Херсонської області змінюватиметься. І, щоб уникнути спекуляцій і провокацій, знайомих кримчанам з початку 90-х минулого століття, лідери Меджлісу просто зобов'язані нині докласти максимуму зусиль, щоб пояснити, дійшовши до свідомості кожного жителя Херсонщини, що кримські татари йдуть не відбирати в них землю, не претендувати на соцдопомогу тощо. Вони хочуть повернутися в Крим і повернути його Україні. Тоді й закінчиться війна.