UA / RU
Підтримати ZN.ua

Життя після виборів, що не відбулися

Такої післявиборної веремії, як цього разу, в Україні ще не було. Та навіть у цій круговерті хмельницькі події вирізняються особливо...

Автор: Світлана Кабачинська

Такої післявиборної веремії, як цього разу, в Україні ще не було. Та навіть у цій круговерті хмельницькі події вирізняються особливо. Тут 26 березня вибори відбулися тільки до Верховної Ради. А депутатів обласної, міської рад та міського голову хмельничани не обирали. Про причини такої безпрецедентної ситуації «ДТ» вже писало у статті «Бомба, на якій підірвалися всі» (№ 12 від 1.04.2006 р.). Коротко нагадаємо суть: за позовом кандидата на посаду міського голови від «Нашої України» В.Коліщака, обласний апеляційний суд за три дні до виборів зобов’язав міську територіальну виборчу комісію зняти з реєстрації чинного міського голову Миколу Приступу, найрейтинговішого на той час кандидата, за зловживання адмінресурсом. Після цього половина комісії враз захворіла, і кворуму до виборів зібрати не вдалося. Справжню причину зриву виборів знавці місцевих політичних перипетій вбачали в тому, що Микола Приступа незадовго до самовисунення на посаду міського голови вийшов із «Нашої України» — тож наступні події, мовляв, уже розвивалися за традиційним сценарієм вендети.

Але ж і після виборів щось треба було вирішувати. Тобто — протягом місяця міськтервиборчком усе одно мав зібратися, виконати чи ні рішення суду (в розмові з кореспондентом «ДТ» провідні судді Хмельницького апеляційного суду раз у раз зауважували, що нині в Україні виконуються тільки 30% рішень судів) і призначити день наступних виборів міського голови та депутатів міської ради. Що стосується виборів до обласної ради, то, відповідно до закону, хмельничани втратили шанс узяти в них участь: цей орган влади був обраний без них. Правда, за позовом міської організації Комуністичної партії України, Хмельницький міськрайонний суд вирішив поновити конституційне право жителів обласного центру проголосувати за депутатів обласної ради, але обласний апеляційний суд швиденько це рішення скасував.

А ось міська ТВК, на відміну від суддівських колегій, усе не могла зібрати кворум для ухвалення дати виборів. Тим часом 7 квітня сесія міської ради поіменним голосуванням вирішила цю комісію ліквідувати — всупереч пропозиції кількох «нашоукраїнців» та регіоналів або легітимізувати її усічений склад, або його дообрати. Нова комісія мала бути створена з поданих партійними організаціями кандидатур на сесії міськради 18 квітня. Проте до цієї дати, за позовом кількох суперників чинного міського голови на виборах та місцевого осередку Партії регіонів, міськрайонний суд скасував рішення сесії і зобов’язав депутатів дообрати склад комісії — до 19 квітня. У відповідь на оскарження міськради обласний апеляційний суд фактично підтвердив рішення міськрайонного, конкретизувавши прізвища тих членів комісії, яких треба було замінити.

21 квітня депутати міської ради таємним — бюлетенями — голосуванням не підтримали такого рішення. Але, що цікаво, відкритим голосуванням протокол свого таємного волевиявлення не затвердили. Зате в цей день — так уже збіглося, у Страсну п’ятницю, найчорніший день православного календаря — один із найближчих соратників Миколи Приступи, теж «афганець», завідувач організаційно-контрольного відділу міськвиконкому і, за його твердженням, керівник виборчого штабу чинного міського голови, О.Папуга «розіп’яв» свого шефа заявою про використання тим адміністративного ресурсу «впродовж усієї виборчої кампанії і по сьогоднішній день» і запропонував йому «добровільно скласти повноваження міського голови та щиро покаятися за застосування подвійних стандартів». Заява була підтверджена документами про безпосередню участь чиновників міськвиконкому у виборчій кампанії голови.

Одне слово, весела була п’ятниця.

А середа після Великодня, 26 квітня, — останній законний день прийняття рішення про дату наступних виборів — вписала в цей запаморочливий детективний сюжет чергову сторінку. Вже тричі похований міськтервиборчком ураз дивом воскрес (правда, в кількості не 15, а 13 чоловік) і прийняв рішення провести вибори Хмельницького міського голови та депутатів міської ради 25 червня. Легітимність його відродження напевно ж буде оскаржена в суді. Але передбачити черговий виток подій у цій історії непросто. Чи, навпаки, просто — якщо Приступа вже склав зброю у боротьбі за крісло мера.

Його ж суперники вочевидь боротимуться за це крісло й далі «не щадя живота своего». Причому поки що сильного конкурента з тих, хто не світився в «першому турі» виборів, у них немає. Що після такої нещадної боротьби на знищення — аж до «контрольного пострілу» в голову — й не дивно: кому хочеться стати наступною мішенню?

Та останні соціологічні опитування засвідчили, що в цій історії зазнав найбільших електоральних втрат не лише Приступа (який, попри це, однак — у кожному разі, до Великодньої п’ятниці — мав найвищий рейтинг серед імовірних кандидатів на посаду міського голови), а й його найактивніший опонент — В.Коліщак. Наразі його трішки обігнав власник популярного у Хмельницькому розважального закладу «СВ» В.Вікарчук (правда, Вікарчук уже рік як головує в Красилівській райдержадміністрації, але «СВ» досі асоціюється саме з ним). В Україні Вікарчук відомий як рятівник Насті Овчар: він ініціював лікування маленької героїні у Сполучених Штатах. На тлі цього благородного вчинку якось загубилася маленька брехня новоспеченого держслужбовця про наявність у нього вищої освіти: диплом виявився липовим, порушена з цього приводу карна справа завалялася в довгих шухлядах, Вікарчук наче почав-таки здобувати вищу освіту, а заодно — й посаду міського голови обласного центру, де закінчена вища освіта, мабуть, не обов’язкова. Приступі ж он і два вузівських дипломи, і навіть ступінь кандидата економічних наук не допомогли.

Тож у закрученому сюжеті виборів по-хмельницьки рано ще ставити крапку. Можливо, її таки поставить котрийсь із місцевих судів, що стали найактивнішими учасниками цих захопливих виборчих перегонів. А якщо ні, то чи не доведеться чекати якогось особливого рішення нової Верховної Ради щодо хмельницьких виборів — коли в неї дійдуть до цього руки.

Це в тих районах краю, де вибори пройшли тихо-мирно, передвиборне протистояння завершується логічним фіналом: обранням голів районних рад. Поки що перед ведуть бютівці. Є серед новобранців і «нашоукраїнці». У Віньковецькому районі — єдиному, де більшість голосів отримала Партія регіонів — раду очолив її представник. 4 травня стартує сесія обласної ради. Отож незабаром висока політична вода на Хмельниччині спаде, оголивши купу старих і нових проблем, і залишиться тільки один глибокий вир — у Хмельницькому.