"Ги-Ги, щаз Луценко заб'є Ситника", - так, мигцем глянувши у вічно працюючий телевізор, чиновник АП прокоментував той факт, що генеральний прокурор призначив свій звіт перед парламентським комітетом Андрія Кожем'якіна на той самий день і час, коли мав відбутися й давно запланований звіт голови НАБУ перед парламентським комітетом Соболєва.
І тут чиновник мав рацію. Що ж це Ситник з граблями та на сонце поліз? Його екстенсивний піар приречений на тлі сфокусованої інтенсивності досвідченого Луценка. Намір зняти депутатську недоторканність з трьох членів парламенту, озвучений генеральним прокурором, став головною новиною дня. Бо роздягання будь-якого буржуя, з абсолютно зрозумілих причин, широкою громадськістю категорично вітається. Чому з величезного стада обрано саме цих трьох, цікавило небагатьох. Правомірність дій і їхня результативність - ще менша кількість коментаторів. А от нам стало цікаво.
Джерела DT.UA дають підстави припустити, що один з братів Карамазових - В'ячеслав Константиновський - потрапив до списку, бо за нього заступитися особливо нема кому, а головне - догодити прокурорському корпусу, який дуже вже косо дивиться на роль позафракційного нардепа у "справі діамантових прокурорів". Бумеранг.
Екс-зять Черновецького - В'ячеслав Супруненко виявився куркулем нетямущим і через це - геть не охочим ділитися.
А Нестор Шуфрич дістав очільника держави не тільки своїми недоречними й шкідницькими коментарями на російському телебаченні, а й неповагою до фантомних болів Петра Порошенка, якими йому дошкуляє "Нафтогазвидобування". От Ахметов усе "полікував" - і він Петрові Олексійовичу не болить. А Шуфрич - болить…
Що ж, якщо ці персонажі відмовилися ділитися з конкретними людьми, то нехай поділяться з Батьківщиною. Ми, наприклад, - за. Але чи поділяться? Чи не стане ця історія черговим епізодом у серіалі "Активний піар і пасивний професіоналізм"?
Отже, генеральний прокурор заявив про підготовку клопотання щодо зняття депутатської недоторканності з перших трьох фігурантів перевірок електронних декларацій і закликав заплатити 60, 50, 40 млн грн і далі жити спокійно.
Ось тільки цього тижня, 13 лютого, Мін'юст зареєстрував багатостраждальний Порядок проведення контролю та перевірки декларацій осіб, уповноважених для виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а вже є перші успіхи! В усіх на вустах. Усе, можна рапортувати про досягнуті результати й чекати надходжень до українського бюджету!
Перша хвиля електронного декларування завершилася 31 жовтня 2016 року.
Було подано понад 100 тисяч декларацій чиновниками найвищого рангу.
Кілька днів кожен з нас читав публікації в ЗМІ як цікавий епізод з роману про графа Монте-Крісто: переліки колекцій картин, зброї, вин, чогось іще екзотичнішого (винні етикетки, нецке, ікони, вишивки тощо), а вже обсяги готівки наших чиновників усерйоз змушували обговорювати питання: "А чи не відмовитися нам від третього траншу МВФ?"
З 1 січня 2017 року очікуємо другої хвилі електронного декларування - з'являться ще два мільйони декларацій. Багатство нашої країни приросте ще більшими досягненнями. А там, дивись, зобов'яжуть здати декларацію кожного громадянина, і ми прокинемося у квітучій і багатій країні.
Але розберімося, що і як насправді.
От ви, наприклад, інвестували гроші в купівлю цінних паперів або, як зараз модно говорити, в start up. Минуло кілька років, і ви вирішили продати ці самі цінні папери, частку в підприємстві. Будьте уважні, бо дуже може бути, що ДФС висуне вам претензії щодо сплати податку з усієї суми угоди, а не тільки з різниці (прибутку) між отриманим доходом і витратами на придбання. "Не може бути, - скажете ви. - А як же Податковий кодекс?" А от якщо визнають, що ваші доходи за останні три-п'ять років не відповідають вартості вашого майна (усього, включаючи подарунки улюбленої бабусі), то ваш дохід швиденько збільшать, оцінюючи майно навіть без вашої участі. Наприклад, подарунок вашої бабусі фігуруватиме вже як певна сума коштів. Як? Та на підставі невиїзної перевірки, навіть без огляду цього самого подарунка. І оперативно запропонують сплатити 15% від донарахованої суми. У тому числі з суми заявлених готівкових коштів. Ніхто не розбиратиметься при складанні акта податкової перевірки, звідки взялася ця готівка і скільки років ви її збирали чи просто зберігали після чудового й екстремального досвіду 2008 року, довіряючи, звісно, українській банківській системі, але якось не особливо. От не відповідають ваші заявлені в деклараціях за останні три роки доходи всьому тому, що оточує вас у вашому побутуванні (неважливо, коли й ким з ваших предків воно зібране чи 10–15 років тому придбане безпосередньо вами), заплатіть з донарахованого доходу і живіть спокійно, якщо зможете.
Справедливості заради зазначимо, що таке "ноу-хау" ДФС теоретично може вирішити проблему дефіциту бюджету. Адже досить згадати декларації народних депутатів з так званого списку 17: Олеся Довгого, Геннадія Бобова, Руслана Демчака, Андрія Журжія. А втім, дві третини високопоставлених декларантів повинні, згідно з методикою ДФС, сплатити мільйони гривень податків на наявні майно й цінності: міністр Аваков - на 786 пляшок дорогого колекційного вина, на 2652 стародавні монети з однієї колекції і 24 особливі монети з іншої; прем'єр-міністр - на колекцію дорогих брендових годинників і задекларовану готівку; пан Демчак - на 133 млн грн; пан Гринів, власник Острозької Біблії й "Апостола" XVI століття, повинен звернутися до експертів, щоб уточнити вартість воістину унікальних видань; депутат Аркадій Корнацький - на 34 млн грн, відомі депутати брати Дубневичі - з загальної готівки на суму близько 25 млн дол. Список можна продовжити, бо генеральний прокурор іще 9 грудня 2016 року оголосив про відкриття кримінального провадження щодо всіх декларантів, у яких задекларована готівка в еквіваленті перевищує 100 тис. дол. А любов до японського мистецтва допоможе мерові Дніпра Борису Філатову сплатити податки з заявленої колекції нецке (618 фігурок) на оцінну суму понад 163 млн грн.
Хоча, звичайно, у випадку з оголошеними кандидатами (Супруненко, Константиновський, Шуфрич) хочеться повірити у вищу справедливість, але важливо бути впевненими, що всі ці звинувачення ґрунтуються на серйозній професійній експертизі і будуть доведені в суді, а не виявляться просто черговою гучною піар-акцією.
А якщо без іронії, то за останні три роки суспільство було свідком багатьох резонансних заяв влади, які пов'язані з корупційними розслідуваннями, економічними злочинами, злочинами проти державного устрою, резонансними подіями. Але подальша доля тих заяв і розслідувань, на жаль, не дозволяє говорити про реальні кроки й покарання винних.