Стислі терміни і драматичний розвиток подій у державі (анексія Криму Росією, дії сепаратистів і антитерористична операція на Cході України) задали тон проведенню дочасних президентських виборів - зокрема й на Рівненщині. Жителів цієї поліської області охоплює, з одного боку, відчуття тривоги й розгубленості, а з іншого - бажання якнайшвидше побачити цілком легітимну, некорумповану й професійну владу, яка знає, що потрібно робити для розвитку держави. Навіть з неглибоких спостережень автора цих рядків видно: рівнян дратує велика кількість кандидатів у президенти, більшість з яких усвідомлює нульові шанси потрапити в другий тур. "Мозаїчність" цих виборів позначається і на роботі їх організаторів - виборчих комісій.
Окружні виборчі комісії формуються тепер за іншими принципами, ніж під час парламентських виборів-2012, - вже без цілеспрямованої участі в жеребкуванні дрібних, маловідомих партій, щоб тодішня партія влади опосередковано отримала більшість своїх людей в ОВК. Однак велика кількість кандидатів у президенти, чимало з яких технічні і з низькими рейтингами, далася взнаки під час створення й початку роботи окружкомів. У чотирьох із п'яти ОВК Рівненщини одна або дві особи з керівного складу та ряд членів комісій, делегованих штабами Наталії Королевської, Василя Цушка, Вадима Рабіновича, Рената Кузьміна, Юрія Бойка, не з'явилися вже на перше засідання комісії. Більшість з них узагалі відмовилися працювати в окружкомах (дехто лише в керівництві). Причина банальна - вони проживають поза межами виборчого округу або навіть області. Повторилася ситуація, характерна для минулих парламентських виборів. В ОВК №155 (із центром у селищі Гоща) все керівництво комісії (голова - від Петра Порошенка, заступник - від Петра Симоненка, секретар - від Олега Ляшка) не прибуло на перше засідання. Проте кворум для початку роботи в усіх ОВК таки був. На початку травня прогульників, а також усіх представників Наталії Королевської, яка припинила участь у виборчих перегонах, в усіх ОВК замінили. Чого й слід було очікувати. Найбільш раціонально вчинили кандидати у президенти Олег Царьов (згодом зняв свою кандидатуру) і Михайло Добкін. Не сподіваючись на значну підтримку в цій західній області, вони вирішили не витрачати зайвих коштів і часу і тому не подали своїх представників до складу окружкомів, а відтак і дільничних комісій. У нинішньому формуванні ОВК Рівненщини, на відміну від парламентських виборів-2012, спостерігачі громадських організацій побачили і значний плюс.
"Позитивним явищем є те, що ніхто з найбільш рейтингових в Україні кандидатів у президенти - ні Петро Порошенко, ні Юлія Тимошенко - за посередництва технічних кандидатів не має більшості в окружних комісіях, яка б впливала на роботу комісії і на результат виборів в межах округу. Вони мають у складі окружкомів загалом по троє своїх людей (із 16-18 членів ОВК.- Авт.)", - переконує координатор спостереження Громадянської мережі "Опора" у Рівненській області Анатолій Бондарчук.
Технічність і непривабливі перспективи багатьох кандидатів у президенти перемогти на виборах підтверджує і процес формування дільничних виборчих комісій. На Рівненщині утворено рівно 1000 ДВК. Найбільш рейтингові кандидати заповнили своїми представниками всі або майже всі дільничні комісії. Проте восьмеро претендентів на пост президента взагалі не подали своїх кандидатур до складу ДВК. Серед них Юрій Бойко, Андрій Гриненко, Михайло Добкін, Валерій Коновалюк, Ренат Кузьмін, Вадим Рабінович, Володимир Саранов і Василь Цушко. Штаб Олега Ляшка подав трохи більше ніж половину - 569 осіб. Дільничні комісії були доукомплектовані окружкомами за поданням їхніх голів, як велить закон. Таких подань виявилося понад 1300. Отож мінімальну кількість членів (нещодавно ВР внесла зміни до Закону "Про вибори Президента України", зменшивши мінімум з 12 до 9 осіб) забезпечено в усіх дільничних комісіях Рівненщини. Серед кандидатур до складу ДВК, поданих від різних кандидатів у президенти - як менш, так і більш прохідних, - траплялися двійники. Проте неякісні списки членів низових виборчих комісій цього разу не стали масовим явищем, як це було під час виборів-2012.
У передвиборній агітації кожні наступні вибори аж ніяк не усувають помилок виборів попередніх. Злегка повторилося використання адміністративного ресурсу. Наприклад, новопризначений голова Рівненської райдержадміністрації свободівець Олексій Бучинський супроводжував кандидата у президенти Олега Тягнибока. Проте більший "чиряк", який важко лікувати, - це розповсюдження агітаційних матеріалів без вихідних даних. Закон "Про вибори Президента України" (ст. 59) забороняє це робити. Та на нього кандидати рідко зважають. У містах Рівному й Костополі спостерігачі "Опори" виявили такі листівки з Юлією Тимошенко, в обласному центрі роздавали газети "Правого сектора" без вихідних даних з агітацією за Дмитра Яроша. З аналогічними порушеннями з'явилися банери "А з нашого боку - Тягнибок" у Рівному. Але кандидатам у президенти або в депутати це традиційно сходить з рук. Бо ані громадські організації, ані конкуренти кандидатів не надають особливого значення "дрібним" порушенням і не звертаються із цього приводу до окружних комісій. Так сталося і на Рівненщині. Гарантовано, що замовників таких агітаційних матеріалів чи відповідальних за випуск осіб не буде притягнуто до адміністративної відповідальності.
Виборча кампанія вступає у завершальну стадію. Від кандидатів у президенти та їхніх штабів можна чекати різних несподіванок. Та рівняни, з якими вдалося поспілкуватися, впевнені, що вибори 25 травня відбудуться за будь-яких обставин.