UA / RU
Підтримати ZN.ua

Як Порошенко Обаму з теплої ванни виймав

З однієї сторони, тактика, обрана українським президентом, була помилковою. Але, з другого боку, після виступу Петра Порошенка Україну почали краще сприймати на Капітолійському пагорбі. Порошенко створив дискомфорт Обамі в надії на те, що Конгрес в майбутньому буде активно підтримувати Україну.

Виступ Петра Порошенка в американському Конгресі не зрадив очікувань. Він сказав те, що від нього чекали: Крим - український; іде війна з Росією; ми готові воювати; наш вибір - це вибір між цивілізацією і варварством; народ України бореться за демократію в усьому світі...

З погляду емоцій і піару - все добре. Далі - гірше. До зустрічі з Обамою Порошенко заявив. Україна розраховує здобути особливий статус союзника США поза НАТО і закликав Сполучені Штати надати нелітальну та літальну допомогу. Але американський президент відмовив у статусі і не дав зброї. Звичайно президенти не нариваються на "Ні".

Недоробка президентської команди? Чи Петро Порошенко вкотре проігнорував рекомендації експертів і зайшов у заявах далі, ніж слід було? Такі чутливі ініціативи озвучуються тоді, коли їх уже обговорили і затвердили на робочому рівні. Своєю риторикою Петро Порошенко роздратував Володимира Путіна і при цьому не отримав від Барака Обами того, на що розраховував.

За інформацією DT.UA, українській стороні запропонували дві концепції виступу Петра Порошенка в Конгресі. Одна з них ішла від Білого дому, який рекомендував, щоб український президент сказав конгресменам про те, які реформи треба провести в країні, повторив, що Україна за мирне розв'язання конфлікту, і подякував Сполученим Штатам за підтримку. Але ж Обама обирався на хвилі втоми американського суспільства від активного військового втручання США в усі війни.

Та політика невтручання адміністрації Обами не всім до душі серед демократів, серед республіканців у Конгресі, члени якого, за винятком кількох людей, хотіли б активнішої ролі Сполучених Штатів у вирішенні української кризи.

Тому в концепції виступу Петра Порошенка, пошепки запропонованої Конгресом, наголос робився на те, що реально потрібно Україні від Сполучених Штатів. Виступ не повинен був Обамі привід відсторонено дивитися на те, що відбувається в нашій країні. А в результаті - "злити" Україну.

Порошенко вибрав другий варіант. Зважаючи на те, що Обама не захоче втратити голоси напередодні проміжних виборів до конгресу в листопаді. Адже тоді американський
президент ризикує отримати палату представників і сенат, у якому буде більшість республіканців.

Не вийшло.

З однієї сторони, тактика, обрана українським президентом, була помилковою. Але, з другого боку, після виступу Петра Порошенка Україну почали краще сприймати на Капітолійському пагорбі. Порошенко створив дискомфорт Обамі в надії на те, що Конгрес в майбутньому буде активно підтримувати Україну.

А Обама... Американський президент згодом надасть реальну підтримку нашій країні. Якщо не сьогодні, то завтра. Згодом і санкції подіють на Росію. Проблема в тому, що Україна не може чекати.