Вода у Керченській протоці є відносно чистою. Такі результати експертизи води і донних осадів в місцях торішніх корабельних аварій у протоці, проведеної фахівцями Південного науково-дослідного інституту рибальства й океанографії (ПівденНДРО) на замовлення «Дзеркала тижня».
У місці загибелі сухогруза «Вольногорск» зафіксовано незначне перевищення норми концентрації нафто — й вуглеводнів у воді. Проте, там же учені виявили найбільшу концентрацію смол в донних відкладеннях. У кормової частини затонулої «Волгонефти» виявлено перевищення рівня забруднення донних відкладень нафтопродуктами.
Також в донних осадах в районі дослідження експерти виявили щільні утворення сірки у вигляді кристалів діаметром від 0,4 до 1,8 сантиметрів. На думку учених, це спростовує всі роздуми чиновників про інертність і нешкідливість затонулої сірки.
Крім того, фахівці ПівденНДРО повідомили, що порівняно з 2007 роком біомаса бентосу (організмів, що мешкають на морському дні) зменшилася в 27 разів. Ці тварини є важливою ланкою в екологічному ланцюжку, оскільки належать до кормових для риб, що тут мешкають.
Суперечки про те, наскільки небезпечно або безпечно для всього живого знаходитися в районі трагедії, могли б вирішити дані постійного моніторингу, проте він до цих пір не фінансується державою.
«На три роки був розписаний цей план дій, але досі фінансування цієї програми не почалося», — повідомив «ДТ» завлабораторією ПівденНДРО Олег Петренко, додавши, що вчені намагаються здійснювати моніторинг власними силами.
Тим часом, ліквідація наслідків розливу нафти продовжується до цих пір. З кінця квітня на острові Тузла знову працюють бійці МНС. Як і пророкували екологи, з потеплінням із дна почав підніматися затонулий взимку мазут. Очікується, що утилізація зібраної піщано-мазутної суміші в Керченському порту протриває все літо. На сьогодні утилізовано близько 1000 тонн суміші, а зібрано — близько 5000 тонн.
Докладніше читайте у статті Валентини Самар і Дмитра Низового «Сіра зона Керченської протоки» у свіжому номері «ДТ».