UA / RU
Підтримати ZN.ua

Віктор Матчук: «Війна без правил уже не приносить політичних дивідендів»

Рівненщина перегорнула ще одну сторінку політичного і господарського життя. 15-місячне керівництво областю Василя Червонія і команди завершене на форс-мажорній ноті...

Автор: Роман Якель

Рівненщина перегорнула ще одну сторінку політичного і господарського життя. 15-місячне керівництво областю Василя Червонія і команди завершене на форс-мажорній ноті. 4 травня новообрані депутати обласної ради 58-ма із 80 голосів висловили недовіру голові обласної державної адміністрації. У боротьбі проти себе Василь Михайлович зумів об’єднати політиків щонайширшого спектра — від крайніх лівих до помірковано правих. Минулого тижня президент Віктор Ющенко звільнив Василя Червонія і призначив головою Рівненської ОДА Віктора Матчука. Хто ж він, новий рівненський губернатор, за якого агітували представники різних політичних сил?

— Пане Вікторе, сподіваюся, ви усвідомлюєте неминучість змін до Конституції в частині реформи місцевого самоврядування. Раніше чи пізніше функції обласних адміністрацій буде істотно звужено, і посада голови ОДА втрачає вагу. Чому ж погодилися керувати виконавчою владою, якщо завтра від вас мало що залежатиме?

— Сьогодні від обласної адміністрації залежить багато. А коли настане час ліквідації адміністрацій, я хочу прямо дивитися у вічі людям і сказати: я багато для вас зробив. Функції виконавчої влади нікуди не подінуться. Їх просто буде передано іншому органу.

— Подання Кабінету міністрів президентові на призначення Віктора Матчука головою Рівненської облдержадміністрації ваш попередник на цій посаді — Василь Червоній — назвав «інтернет-штучками» Порошенка. Ви — людина Петра Порошенка?

— Пан Червоній може іноді такого наговорити, що сам дивується. З Порошенком я зустрічався три-чотири рази в житті. У нас не було жодних спільних справ, проектів, хоча під час виборчої кампанії він сюди приїздив, зустрічався з виборцями. За це я йому вдячний. І сьогодні вважаю Порошенка потужним політиком із великим майбутнім. Але, повторюю, якоїсь особистої взаємної підтримки у нас ніколи не було.

— На першу посаду в Рівненській облдержадміністрації, наскільки мені відомо, претендував колишній народний депутат від Сарненського району, бізнесмен і нинішній голова облради Олександр Данильчук. Але він вийшов із гри, очоливши представницьку владу в області. Отож ви залишилися поза конкуренцією?

— Та ні, конкуренції між нами не було. Ми ще на березі владної ріки дійшли порозуміння: висуванець однієї політичної сили — БЮТ — повинен очолювати представницький орган, а іншої — «Нашої України»— виконавчу владу. Бо це — два блоки, які здобули перемогу на виборах у Рівненській області. За таких умов неможлива узурпація влади однією партією, працює система противаг, взаємного контролю.

— Тобто призначення вас на посаду голови облдержадміністрації виглядає як завершення боротьби проти Червонія і Ко, як вихід із глухого кута?

— Уряд і президент керувалися єдиною логікою — війні в регіоні має бути покладено край. Більшість політичних сил розглядали мою кандидатуру як таку, що може їх примирити, а не продовжувати лінію на конфронтацію, взяту раніше. У Кабінет міністрів із цього приводу зверталися і безпартійний міський голова Рівного, і нинішній голова облради — представник БЮТу, і його заступник — соціаліст, і голова обласної організації НСНУ народний депутат Віталій Цехмістренко. Для прем’єра це була приємна несподіванка. Бо, як правило, в областях не вщухають конфлікти між головою ОДА і міським головою або між губернатором і головою облради. А Рівненщина, виходить, здатна створити конфігурацію, в якій ворогів узагалі немає, а є нормальна людська співпраця. Ось така мотивація мого призначення на цю посаду.

— Як будете уникати помилок свого попередника, допущених на етапі кадрових призначень? Бо з цього, власне, і розгорілося полум’я війни.

— Я одразу вирішив, що при призначенні людей на посади у виконавчій владі області партійність не матиме жодного значення. На перший план ставлю моральні якості людини і професіоналізм. У нас немає багато часу на розбіг, втрачено весь рік. Не дивно, що пан Червоній був звільнений із посади за «погіршення соціально-економічного стану в області». Але в цьому винен не тільки він, а й його заступники, голови райдержадміністрацій. Жителі області повинні зрозуміти мотиви відставки пана Червонія.

У вівторок я скликав голів РДА і запропонував їм написати заяви на звільнення. Це не означає, що люди, котрі набули певного досвіду управлінської роботи, опиняться на вулиці. Деякі з них знову будуть призначені на ці посади, декому будуть запропоновані посади заступників голів РДА, для інших підшукаємо роботу. І звільняти їх будемо не з формулюванням «за власним бажанням», а — «за взаємною згодою сторін», бо тоді держслужбовець користується соціальними пільгами. У нього тривалий час почергово зберігається 90, 80 і 70 відсотків заробітку. Але більшість керівників районів цього не бажають розуміти. Вони поїхали в Київ, організували прес-конференцію, на якій заявили, що Матчук розпочав репресії проти інакодумців…

— Гаразд, економіка області за попереднього керівництва прийшла в занепад. З чого почнете вичищати «авгієві стайні»?

— Відповідь на це запитання потребує ґрунтовного аналізу. Ми поки що не маємо широкого та об’єктивного бачення стану справ у різних галузях області. Але критичні точки видно неозброєним оком — дороги, сільське господарство, поганий інвестиційний клімат. Я думаю, що впродовж місяця ми вникнемо в усі сфери економічного й соціального життя, стабілізуємо ситуацію, і тоді почнеться зростання всіх важливих показників життя області… Люди повинні відчути ефективні дії влади, приходячи на роботу, в лікарню, кінотеатр і т.п.

— Які перспективні проекти в економічній сфері проштовхуватиме облдержадміністрація під керівництвом пана Матчука, там, де в попередньої влади руки не доходили?

— Задуми у нас є, але про багато які з них говорити ще трохи рано. Наприклад, у Рокитнівському районі повним ходом іде будівництво склозаводу, обсяг інвестицій — 24 млн. євро. І взагалі, три із п’яти найбільших склозаводів України, які активно працюють, містяться в нашій області. Вони нарощують виробництво, здійснюють технічне переоснащення. І оновлена обласна влада надаватиме їм ще більшу підтримку.

— Ваша область у сфері житлово-комунального господарства — унікальна в Україні. Водоканал, тепломережі, які обслуговують мешканців Рівного, перебувають у комунальній власності області. Облдержадміністрація ініціюватиме їх передачу місту чи шукатиме для них іншого господаря?

— Уявіть собі ситуацію: ваші туфлі носить сусід і не дозволяє вам їх чистити, ремонтувати. Він чистить, підбиває як сам хоче, а ви маєте в них ходити. Абсурд, правда? Так само й місто Рівне не може впливати на рішення «Комуненергії» і водоканалу, на їхню тарифну, технологічну політику і т.п. Воно не може виділити з міського бюджету кошти на ремонт, переоснащення, не може залучити інвестиції ззовні, бо це не його власність. Де ж розвиток? Тому і водоканалізаційне, і теплопостачальне господарство потрібно передати місту. І розпочати роботу з чистого аркуша. А тоді вже люди можуть запитати владу, чому такі тарифи, чому стан мереж погіршився і т.п.

— Нарешті, як нова регіональна влада вибудовуватиме стосунки із засобами масової інформації? За часів пана Червонія загальна сума заявлених у судах моральних відшкодувань до місцевих ЗМІ перевищила мільйон гривень. Вам не кортить приструнити «писак» і підзаробити на них?

— Боронь Боже. Деякі газети подавали про мене неправдиву інформацію, але жодного позову до них із мого боку не було й не буде. Я постійно контактую з пресою, щодня до години спілкуюся з журналістами. Вважаю, що засоби інформації мають спонукати владу приймати зважені рішення.