UA / RU
Підтримати ZN.ua

ВИБОРИ МЕРА В МУКАЧЕВОМУ — ЧИЙ АДМІНРЕСУРС СИЛЬНІШИЙ?

Цими днями найбільш жорстке й принципове протистояння між «Нашою Україною» та СДПУ(о) на регіональному рівні відбувається в Закарпатській області...

Автор: Володимир Мартин

Цими днями найбільш жорстке й принципове протистояння між «Нашою Україною» та СДПУ(о) на регіональному рівні відбувається в Закарпатській області. В неділю, 29.06., у другому за значенням місті області, Мукачевому, відбудуться вибори міського голови, на яких обидві політичні сили просувають своїх кандидатів. Закарпатські та загальнонаціональні засоби масової інформації подають перебіг виборчої кампанії схематично просто — як боротьбу національно-демократичних сил (що їх уособлює Василь Петьовка, підтримуваний «Нашою Україною») з кланово-олігархічними (Ернест Нусер, якого підтримує обласна влада, очолювана СДПУ(о)). Однак, якщо придивитися пильніше, насправді ситуація в Мукачевому далеко не така однозначна. Розглянемо кожного з кандидатів окремо.

36-річний Василь Петьовка — позапартійний, голова правління ТОВ «Барва» — на сьогодні найпотужнішої бізнес-структури регіону, односелець і двоюрідний брат лідера обласного осередку «Нашої України», депутата Верховної Ради Віктора Балоги. У 1999 — 2001 роках В. Балога був головою Закарпатської ОДА, і часи його правління асоціюються в закарпатців не лише з післяпаводковими відбудовними роботами, а й з так званою «барвизацією» області. Весь адмінресурс обслуговував інтереси цієї фірми, конкуренти пресувалися силовими структурами або взагалі не допускалися в область, бюджетники отримували в рахунок погашення заборгованості із зарплат продуктові пакунки з «Барви» за цінами, значно вищими, ніж ринкові. З часу зміщення В. Балоги з посади губернатора його вплив у області значно знизився, однак у Мукачевому авторитет «Барви» залишається незаперечним. Городяни пам’ятають, як В.Балога (ще мером, до призначення губернатором) зі своєю командою реставрував занедбаний центр міста і скільком безробітним «Барва» надала роботу. У березні минулого року В. Балога впевнено переміг на виборах у Верховну Раду по Мукачівському мажоритарному округу після того, як суд зняв з реєстрації його єдиного більш-менш серйозного конкурента від СДПУ(о), голову райдержадміністрації Віктора Дядченка (задля справедливості слід сказати, що перемогти Балогу у Дядченка ніяких шансів не було). Крім того, В. Балога переміг і на виборах мера Мукачевого, однак вибрав роботу в парламенті, і саме тому у неділю в Мукачевому відбудуться повторні вибори.

46-річний Ернест Нусер — позапартійний, заступник голови обласної ради другого скликання, корінний мукачевець, у 1990 — 1998 роках (до приходу до влади В. Балоги) був заступником і першим заступником міського голови Мукачевого. Про авторитет Е. Нусера свідчить той факт, що в березні минулого року на виборах в обласну раду він без видимих зусиль зайняв по Мукачевому перше місце, потіснивши розрекламовану п’ятірку «Нашої України», включно з В.Петьовкою. А на виборах мера поступився лише В. Балозі. І це при тому, що активної підтримки у Е. Нусера з боку тодішньої обласної влади не було, оскільки вона більше переймалася мажоритарними округами та партійними списками. Більшість підприємницьких структур, що працюють у Мукачевому поза інтересами «Барви», свої сподівання про рівність можливостей у бізнесі пов’язують саме з Е. Нусером.

Таким чином у Мукачевому склалася парадоксальна ситуація — місцевого олігарха підтримує «Наша Україна», а демократа — СДПУ(о). У кого ж із них більше шансів здобути перемогу? Спробуємо проаналізувати дії виборчих штабів обох кандидатів, але спочатку вдамося до невеликого порівняння. Схожа виборча ситуація на Закарпатті вже була торік. Нагадаємо, що в березні 2002 р. впевнену перемогу по Ужгородському мажоритарному округу, а також по самому Ужгороду на виборах мера, здобув Сергій Ратушняк, якого називають найбільш харизматичним і непередбачуваним політиком Закарпаття. На повторних виборах міського голови у вересні (С. Ратушняк, як і В. Балога, вибрав роботу в парламенті) основна боротьба точилася між двома кандидатами — «провладним» і «демократичним». «Наша Україна» підтримувала підприємця й відомого письменника-гумориста Павла Чучку, а обласна влада — начальника одного з управлінь ОДА, колишнього заступника і першого заступника міського голови Ужгорода Віктора Погорєлова (крім «провладних» мінусів, проти В. Погорєлова працювало й те, що свого часу, на посаді малого клерка в мерії, він попався на хабарі й відсидів у в’язниці сім років). «Наша Україна» в особі В.Балоги забезпечила свого кандидата потужною підтримкою своїх та незалежних ЗМІ, агітувати за П. Чучку за кілька днів до виборів приїхали особисто Віктор Ющенко та відомі українські артисти. Натомість обласна влада пішла доволі нетрадиційним шляхом. Тодішній губернатор Геннадій Москаль, що був дуже популярним у закарпатців, неодноразово наголошував на особистій підтримці В.Погорєлова й особливо акцентував під час кампанії не на провладних, а на незалежних ЗМІ. Крім того, Г. Москаль зумів залучити на бік В. Погорєлова С. Ратушняка, що плекав намір посадити в крісло мера зовсім іншу людину (до речі, сам С. Ратушняк згодом перейшов у жорстку опозицію до В. Погорєлова, який зі зміною обласної влади миттєво переорієнтувався під СДПУ(о)). У результаті з великим відривом переміг саме висуванець влади — В. Погорєлов. А сам Г. Москаль, що перебуває зараз на посаді голови Державного комітету з питань національностей та міграції, в одному зі своїх інтерв’ю висловив жаль із того приводу, що вибори мера в Мукачевому відбудуться не при ньому, бо тоді перемога Е. Нусера ні в кого не викликала б ніяких сумнівів.

Дії «Нашої України» під час теперішньої кампанії відрізняються від попередньої значно більшою потужністю, адже в Мукачевому вплив цієї політичної сили більший, ніж в Ужгороді. Крім того, теперішні вибори мають принциповий характер, оскільки програш «Нашої України» в Мукачевому автоматично означав би зведення до мінімуму її впливу в регіоні і майже автоматичну втрату домінування «Барви» в бізнесі. Тому для перемоги тут докладається максимум зусиль. «Барва» вже надала пенсіонерам та незаможним «продуктову» допомогу на кілька сотень тисяч гривень, плакати та бігборди В. Петьовки в Мукачевому виставлені на кожному розі (тоді як Е. Нусера майже немає), на «нашоукраїнського» кандидата працює величезна кількість ЗМІ. Не варто, мабуть, і згадувати, що теперішній в. о. міського голови — людина В. Балоги, а всі дільничні виборчі дільниці теж формувалися «відповідним чином». У цьому зв’язку слід згадати слова Петра Порошенка, який, очевидно не розібравшись у політичному моменті, заявив у вівторок на «Форумі демократичних сил Закарпаття» таке: «Незважаючи на високі рейтинги наших кандидатів, якщо влада має виборчі комісії, має гроші, вона впевнена в перемозі своїх ставлеників». Ця фраза якнайкраще характеризує позиції самої «Нашої України» в Мукачевому. «Опозиційний» В. Петьовка має тут такий адмінресурс, якому позаздрив би будь-який провладний кандидат. На додачу до всього, цього тижня в Мукачеве агітувати за нього приїхав В. Ющенко.

На такому тлі дії обласної влади викликають нерозуміння й подив. Теперішній губернатор, а заодно голова обласного осередку СДПУ(о) І. Різак жодного разу прилюдно не заявив про свою підтримку Е. Нусера (очевидно, він розуміє одіозність політичної сили, яку представляє), тоді як про те, що Е. Нусер — кандидат від СДПУ(о), — щосили трублять опозиційні мас-медіа. Передвиборного штабу в Е. Нусера практично немає, незалежні ЗМІ, з огляду на політичний «дах», співпрацювати з ним відмовилися, а провладні, на яких зроблено основний акцент, мають традиційно низький рейтинг. Харизматичний і непередбачуваний С. Ратушняк щосили підтримує В. Петьовку, а обласну владу й персонально губернатора критикує навіть більше й витонченіше, ніж представники «Нашої України» (при тому що сам депутат перебуває в парламенті у пропрезидентській більшості). Несприйняття на Закарпатті СДПУ(о) привело до того, що за В. Петьовку виступили вісім із дев’яти народних депутатів від Закарпаття, включно з комуністами та представниками пропрезидентської більшості. До всього цього, останніми тижнями в Мукачевому з’явився «чорний піар», завезений, як кажуть, бригадою СДПУ(о) з Києва і спрямований проти В. Петьовки (фальшиві заклики з’явитися на зустріч із В. Ющенком, листівки з підробленими підписами тощо). Такі дії аж ніяк не асоціюються з виваженістю та інтелігентністю Е. Нусера і більше йому шкодять, ніж приносять користі. Схоже на те, що політичний «дах» навіть не узгоджує дій зі своїм позапартійним кандидатом, що характерно для СДПУ(о). Маючи кандидата з найкращими стартовими можливостями, обласна влада не те що не використала його переваг, а своїми незрозумілими діями звела їх нанівець.

Млява й неефективна виборча кампанія Е. Нусера в багатьох викликала підозру, що в останні дні перед виборами обласна влада використає якийсь «технологічний трюк» на кшталт того, що відбулося під час перевиборів у Верховну Раду в Черкасах чи виборів мера в Сумах. Про це говорив і В.Ющенко, прибувши цього тижня в Ужгород на «Форум демократичних сил Закарпаття». За його словами, великий десант на Закарпаття чиновників високого рангу з Києва (включно з представниками АП) свідчить про те, що в останні дні в регіоні має щось відбутися, адже просто так ці люди ніколи не приїжджають. Не виключені кадрові зміни в керівництві Апеляційного суду (очевидно, В. Ющенко мав на увазі зміщення голови Апеляційного суду Андрія Стрижака, який перебуває в досить тісних стосунках із В.Балогою). За твердженням лідера «Нашої України», його блок уважно відстежує дії влади і діятиме адекватно (цікаво як — призначить свого суддю? — Авт.)

Однак навіть такі розклади навряд чи вже зможуть змінити ситуацію кардинальним чином. Адже кандидата на посаду міського голови зняти з реєстрації може не суд, а виборча комісія, яка повністю підконтрольна В. Балозі. Швидше за все, ніяких «технологічних трюків» у Мукачевому вже не станеться, вибори відбудуться без несподіванок. Усе вказує на те, що в неділю, 29.06., СДПУ(о) отримає на Закарпатті, яке називає своєю вотчиною, прилюдного ляпаса від «Нашої України».