Найважливішою новиною для Кіровограда стали навіть не вибори президента, а те, що місто лишилося без голови. Ні, тут на дільницях не було бюлетенів із прізвищами кандидатів на посаду очільника міста, городяни не робили цього вибору, щоб якось його провалити. Просто міський голова Олександр Саінсус з третьої спроби таки пішов у відставку. Якраз після закінчення виборів.
Вони на Кіровоградщині, як і в більшості областей України, пройшли на диво спокійно. Проте навряд чи такі добрі новини чекатимуть кіровоградців на майбутніх виборах міського голови.
Що помістилося між довірою і недовірою?
Олександр Саінсус - колишній директор ВАТ "Червона зірка", людина незлобива й немолода, у міські голови не рвався. Просто голова наглядової ради "Ельвортігруп", куди входила й "Червона зірка", Павло Штутман після перемоги Януковича дуже вчасно зрозумів, що дотримуватися політичного нейтралітету, як він це робив досі, не вдасться, і пристав до регіоналів. У цей час ларінсько-шаталовська команда, що прибула в область, мала досить обмежений кадровий ресурс, який міг би перемагати на виборах, отож шукали когось із місцевих, бажано без політичних скелетів у шафі. "Місту потрібен господар!" - кричали сіті-лайти по всіх усюдах. Важко сказати, що воно здобулося таки на господаря. Швидше - просто на керованого владою мера. Проте не злісного, совісного і досить поступливого.
Після 20 лютого Олександр Дмитрович, як порядна людина, оголосив про свою відставку. Але депутатський корпус, більшість якого становили нині вже колишні регіонали, не прийняв її, натомість відправив у відставку секретаря міськради - затятого русофіла Ігоря Волкова, проте не призначив на цю посаду одного з організаторів Євромайдану в обласному центрі Сергія Михайльонка. "Батьківщина" ж, яка нібито прийшла до влади в області, бо обласну раду очолив голова обласної організації ВО "Батьківщина" Олександр Чорноіваненко, у міській раді має категоричну меншість. Саме вона тоді й виступила за збереження Олександра Саінсуса на посаді, а заручившись його підтримкою, зуміла пропхнути у крісло секретаря міської ради очільника своєї фракції - людину глибоко пенсійного віку Івана Марковського.
Тим часом "Батьківщина", як це не раз уже бувало у міській раді, знайшла спільну мову із двічі переформатованими колишніми регіоналами, створила ситуативну більшість, яка домоглася звільнення заступників міського голови, а за тим - ухвалення рішення, яке дозволяє пропонувати кандидатури на ці посади не лише міському голові, як було досі, а й фракціям, групам і навіть рядовим громадянам. За цим показним демократизмом стоїть явне бажання вхопити побільше впливу у виконавчій владі і скористатися ним у власних інтересах. Адже кістяк цієї ситуативної більшості становлять підприємці, які давно збагнули і прийняли правила гри: що ближче до влади, то більший доступ до ресурсів і преференцій.
Очевидно, розуміючи це і не бажаючи брати відповідальність за зголоднілу нинішню більшість, Олександр Саінсус подав у відставку, яку тепер з радістю було прийнято. Іван Марковський швиденько призначив трьох заступників міського голови. Але з депутатською підтримкою (тобто остаточним затвердженням) їх вийшла осічка - забракло голосів. До фінішу прийшов тільки один - Геннадій Осетров, та й то за рахунок того, що сам за себе проголосував. Із цього приводу на сесії виник скандал, мовляв, конфлікт інтересів. Але погаласували та й затихли, а посада лишилася. Осетров має прямий стосунок до ПП "Укравтоінвест", яке є одним з ключових перевізників у місті, - знайшли кого лякати конфліктом інтересів… На наступному засіданні сесії мінімальною кількістю голосів затвердили ще двох заступників від "Батьківщини".
Ситуативну більшість чекав іще один казус: своїм останнім рішенням Олександр Саінсус поновив на посаді першого заступника міського голови Анатолія Перевозника. Це - чиновник ще комсомольсько-партійного призову, який устиг поміняти кілька партій і якого незаконно звільнив з посади ще попередній міський голова Володимир Пузаков. Анатолій Перевозник не пошкодував семи років життя, отримав понад сто рішень судів різних рівнів, більш як 400 тис. грн матеріальної та моральної компенсації з міського бюджету і таки повернувся у своє, як він вважає, крісло.
Кіровоград і досі не вирізнявся особливими успіхами. Тепер же - як би дожити до наступних виборів…
Їх потребує і Олександрія. Представники громадських організацій міста надали голові облдержадміністрації Олександрові Петику документи, розглянувши які й перевіривши викладені в них факти, той вважає за потрібне звернутися до Верховної Ради з проханням про призначення позачергових виборів міського голови Олександрії.
Привид Ларіна блукає Кіровоградщиною…
Як відомо, колишній перший заступник керівника президентської адміністрації
та екс-очільник Кіровоградщини Сергій Ларін поринув у створення нового політичного проекту. Водночас, очевидно, має певні плани й щодо Кіровоградщини, яку він так вправно інформаційно зачищав і де проявив себе як політтехнолог №1.
Інакше з якого б це дива соціологи компанії Research & Branding Group раптом зацікавилися - за кого жителі Кіровоградщини проголосували б на виборах… губернатора. На городі бузина, а в Києві дядько… Ще й виборів таких не оголошено, а нам уже повідомили, що обрали б ми таки "дядька" Ларіна. Хто замовляв опитування, ясна річ, невідомо. Але відомо, що в інформаційному просторі області Сергій Миколайович і далі утримує досить міцні позиції.
І, як виявилося, не лише в інформаційному просторі. Багатьох здивував меморандум, який нещодавно підписали кілька великих підприємців міста. Суть його в тому, що влада, мовляв, хоч би яка вона була, повинна продовжувати втілювати започатковані Ларіним програми, зокрема й суперпопулістський "Центральний регіон-2015", і дбайливо ставитися до кадрового потенціалу області, який продемонстрував високий професіоналізм. Очевидно, йдеться про кадровий потенціал Партії регіонів. Так само очевидно, і про це писали місцеві ЗМІ, що весь цей цирк із меморандумом не міг бути, як мінімум, не узгодженим з екс-головою облдержадміністрації.
Позачергових виборів іще не оголошено, проте неформальна підготовка до них, принаймні в нашому обласному центрі, уже розпочинається. Вибори закінчилися. Хай живуть вибори?