UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вибори нашвидку

Вибори в одномандатному виборчому окрузі № 114, призначені на 17 липня 2016 р., можуть бути зірвані. У цьому обвинувачують одна одну різні політичні сили. Тим часом усі 107 кандидатів напружилися і ввійшли в завершальний тиждень виборчого процесу.

Автор: Володимир Лермонтов

Вибори в одномандатному виборчому окрузі № 114, призначені на 17 липня 2016 р., можуть бути зірвані. У цьому обвинувачують одна одну різні політичні сили. Тим часом усі 107 кандидатів напружилися і ввійшли в завершальний тиждень виборчого процесу.

Увечері 4 липня в Сєвєродонецьку двоє невідомих жорстоко побили голову окружної виборчої комісії Євгена Байрамова біля під'їзду його будинку. За словами лікарів, потерплого привезли із закритою черепно-мозковою травмою, множинними забиттями мозку та тяжкою травмою ока. Поліція за фактом порушила кримінальну справу за ст. 296, ч. 2 КК України "хуліганство", але можливо, справу перекваліфікують на важчу статтю.

Голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Юрій Гарбуз дав доручення правоохоронцям провести розслідування, а органам виконавчої влади - забезпечити безпеку всім учасникам виборчого процесу. Проміжні вибори було призначено у зв'язку з тим, що Юрій Гарбуз, обраний народним депутатом по цьому окрузі у 2014 р., склав свої повноваження після призначення його головою Луганської обласної ВЦА. Фактично, нинішні вибори - це іспит для губернатора. І річ зовсім не в тому, хто переможе. Головне - повна безпека, забезпечити яку за 15-20 кілометрів від лінії фронту непросто.

В "Опозиційному блоку", за квотою якого був обраний головою ОВК Євген Байрамов, кажуть, що побиття має замовний політичної характер.

Тим часом депутати, як вони самі себе називають "демократичних сил Сєвєродонецької міської ради" - Юрій Фурман ("Наш край"), Олена Ніжельська ("Самопоміч"), Ірина Сафронова (Радикальна партія), Сергій Самарський (БПП "Солідарність") та інші, мають свою думку. Депутати стверджують, що Євген Байрамов був одним з організаторів так званого референдуму про від'єднання "ЛНР" від України, який відбувся 11 травня 2014 р. Вони вважають, що саме з його подачі шляхом шахрайства скасували реєстрацію понад 300 членів ОВК від демократичних політичних сил. Депутати кажуть, що з сейфу окружкому було вкрадено печатку, пропажу якої намагаються приховати за "гучнішими" пригодами, а сам Євген Байрамов робить усе, аби уникнути відповідальності. Депутати впевнені, що дії "Опозиційного блоку" можуть зірвати вибори.

За нашою інформацією, печатка ОВК вже знайшлася. Як з'ясувалося, вона в Євгена Байрамова в лікарні. Представники практично всіх кандидатів упевнені, що треба виготовити нову печатку, однак остаточно це питання не вирішене.

До округу входять виключно сільські райони: Біловодський, Марковський, Міловський, Новопсковський, Станично-Луганський, Слов'яносербський і частина Новоайдарського району. Частина територій перебуває або в окупації, або на лінії вогню, отже вибори там не проводитимуться. На сайті ЦВК центром округу визначено Станицю Луганську. Насправді ж, згідно з повідомленням Луганської обласної ВЦА, окружна комісія працює в Біловодську.

Всього зі 197 виборчих дільниць в окрузі, фактично, зможуть працювати 133. На інших працювати просто небезпечно.

Орієнтовна облікова кількість виборців - 149 тис. 945. Однак під час проведення виборів 2014 р. кількість виборців, внесених до списків на момент закінчення голосування, становила 68 тис. 663 чоловік. Фактично проголосували (отримали бюлетень) 27 тис. 437. Експерти кажуть, що явка буде низькою, і, відповідно, для перемоги достатньо набрати 5-7 тис. голосів. Ось чому (зважаючи на швидкоплинність кампанії та малу кількість голосів, потрібних для перемоги) багато хто називає цю кампанію "виборами нашвидку".

Зрозуміло, що більшість кандидатів на Луганщині так і не з'явиться, але, швидше за все, їхніх людей у комісіях використовуватимуть лідери виборчих перегонів. Це звичайна практика на багатьох довиборах.

Згідно з даними ЦВК, всі кандидати останні п'ять років живуть в Україні. 40 із них мешкають на території Луганщини, однак лише 8 кандидатів - у межах округу. Чимало кандидатів - уродженці тимчасово окупованих територій, що перебувають під "ЛНР".

Громадські активісти фіксують порушення виборчого процесу, але говорити про їх масштабність не доводиться. Називаються, наприклад, такі порушення: Благодійний фонд кандидата Валерія Мошенського встановив дитячий майданчик у Білолуцьку, в Новопскові машини швидкої допомоги з наклейками фонду цього ж кандидата; розповсюдження партійної газети "Свобода" у приміщенні Новопсковської сільської ради; порушення в зазначеннях вихідних даних на листівках одного з кандидатів; листівки без вихідних даних в іншого кандидата, наклейки схожого з партійним логотипа на місцевих маршрутках, листівки на деревах... Природно, всі кандидати впевнено відбиваються: "не наші листівки", "виготовлення друкованої продукції на власному обладнанні", "допомагаємо дітям завжди", "машини подарували 2014 р.".

Із серйознішого - деякі кандидати стверджують, нібито нинішній депутат Сєвєродонецької міськради від партії "Наш край" бізнесмен Сергій Шахов скуповує голоси виборців. І навіть суму називають - 200 гривень. Однак жодних достовірних фактів опоненти Шахова навести не можуть, заяв до правоохоронних органів немає. Тим часом громадські активісти відзначають, що представники партії "Наш край" під час зустрічей збирали паспортні дані виборців.

Чи не найбільш колоритний і дуже активний кандидат - Андрій Лесик. Зустрічаючись із виборцями, він каже, що є чинним депутатом Харківської міськради. Але забуває уточнити, що ще 17 травня на позачерговій сесії харківські депутати позбавили Лесика повноважень на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування". За кілька днів до того його виключили з фракції "Відродження" з мотивуванням "за численні виступи та дії всупереч рішенням і позиції партії та її фракції, дешевий популізм і самопіар".

Андрій Лесик - давній прибічник медведчуківського руху "Український вибір", постійно бере участь у ток-шоу на російському ТБ. На його сторінці у Фейсбуку можна побачити його недавній виступ на Першому каналі (РФ) у програмі "Время покажет". Деталь - при цьому значка українського депутата він не знімає. Андрій Лесик побудував свою кампанію на ідеї "дружби з братнім російським народом". У районах поблизу україно-російського кордону цей слоган може мати успіх. Ба більше - багато жителів округу через тотальне безробіття змушені працювати в Росії, крім того - в багатьох супутникові антени, й вони, як і раніше, дивляться російські канали.

21 червня народні депутати від "Опозиційного блоку" Юрій Бойко та Сергій Дунаєв особисто приїжджали на округ, щоб підтримати чинного голову Новопсковської райради Бориса Лебедєва як свого кандидата в парламент. Лебедєв, на відміну від колег по партії, не красномовний і здебільшого відмовчувався. Шанси в нього є: сталий електорат Партії регіонів і багато тих, хто незадоволений своїм скрутним становищем. Лебедєв був депутатом Луганської обласної ради і навесні 2014 р. серед інших засудив "криваву хунту" й підтримав сепаратизм (зі 124 депутатів тоді проти висловилося четверо).

Крім названих кандидатів, активну участь у кампанії беруть місцеві партійні лідери: глава Луганської територіальної організації "Блок Петра Порошенка "Солідарність" Денис Денищенко, глава Луганської обласної організації ВО "Батьківщина" Ірина Веригіна, Олексій Малеванець від Аграрної партії та Сергій Шахов від партії "Наш край".

Для сільських районів, особливо для віддалених сіл, нинішні вибори - справжнє свято, яке, на жаль, скоро закінчиться. А поки що… поки що дорослим - крамнички в дворах, а дітям - морозиво від Валерія Мошенського, концерти від "Батьківщини", дискотека й пінна вечірка на 15 липня від Аграрної партії. Самовисуванець Сергій Зарецький поставив намети: вимірюють людям тиск і рівень цукру в крові. Сергій Шахов возить за собою київського композитора Володимира Бистрякова, який розповідає анекдоти…

Кожен кандидат старається по-своєму. Місцеві жителі не плекають ілюзій: "Байдуже, хто виграє… Все одно поїде в Київ, але хоч щось корисне залишиться…"