Більшості підозрюваних вдалося зникнути відразу після затримання |
Закарпатська міліція вже вдруге нинішнього року змусила заговорити про себе всю Україну. І вдруге це пов’язано з виборами. Читачі «ДТ», без сумніву, добре пам’ятають події навколо повторних виборів мера міста Мукачевого в квітні цього року, котрі супроводжувалися погромами виборчих дільниць і побиттям народних депутатів від опозиції. Після виборів парламентарії обвинуватили в організації безладь губернатора Закарпаття І.Ризака та керівництво УВС (до того ж багато хто стверджував, що кримінальні авторитети відкрито давали офіцерам міліції вказівки, які ті слухняно виконували). На позачерговій сесії, присвяченій мукачівським подіям, парламент висловив недовіру начальнику УВС В.Варцабі та його першому заступнику В.Русину і рекомендував звільнити їх із займаних посад за співробітництво з криміналітетом. Всупереч рекомендації керівництво УВС не лише утрималося у своїх кріслах, а й до Дня Незалежності В.Варцаба навіть отримав генеральські погони. Безкарність, як відомо, породжує вседозволеність. Минулого тижня історія з недовірою керівництву УВС повторилася з тієї різницею, що цього разу її висловив не парламент, а офіцерські збори.
Події в Ужгороді розвивалися таким чином. На початку минулого тижня в офіцерів різних служб УВС з’явилася інформація про групи озброєних людей, котрі збираються в готелі «Спорт» біля стадіону «Авангард» (на стадіоні тренується ФК «Закарпаття», почесним президентом якого є Н.Шуфрич). За оперативною інформацією, ті, хто зібрався, готувалися до провокацій стосовно учасників мітингів, які протестували проти фальсифікації виборів, про що офіцери неодноразово доповідали своєму начальству. Проте ніякої реакції від нього не дочекалися. Підозрілі особи тим часом в очікуванні вказівок до дії «розважалися» тим, що ображали й грубо зривали помаранчеві стрічки зі школярів, які поверталися додому. Коли серед постраждалих виявилося кілька дітей працівників УВС, терпець останніх урвався, і вони звернулися до начальства з проханням видати зброю і знешкодити злочинців. На що отримали відмову. У п’ятницю вранці близько сорока офіцерів Управління по боротьбі з оргзлочинністю і карного розшуку звернулися в УСБУ з проханням виділити для затримання підозрілих осіб спецпідрозділ «Альфа». А отримавши ту ж відмову, вирушили на «Авангард» без зброї і знешкодили злочинців за власною ініціативою.
У затриманих вилучили кілька нарізних, перероблених для автоматичної стрільби полювальних карабінів «Сайга», чотири помпові рушниці, пістолет-кулемет УЗІ, три пістолети для стрільби комбінованими кулями, бойовий пістолет ПМ, 75 дерев’яних біт, а також велику кількість кастетів і «їжачків» для проколювання автомобільних шин. При вигляді такого арсеналу мимоволі виникає запитання, як саме злочинці збиралися застосувати вогнепальну зброю? У середу в прямому ефірі на каналі УТ-1 народний депутат Ю.Оробець (про його «пригоди», пов’язані із цією справою, трохи нижче) заявив, що злочинці за планом губернатора і начальника міліції мали намір захопити одну з міських шкіл, поставивши на її даху помаранчевий прапор і влаштувавши тут від імені В.Ющенка другий Беслан. На сьогодні важко судити, наскільки обгрунтовані настільки серйозні обвинувачення, хоча аналогічна інформація на початку тижня з’явилася й у деяких закарпатських газетах. Керівництво міліції офіційно її не підтверджує і не спростовує.
Крім зброї, в автомобілях затриманих було знайдено кілька комплектів міліцейської форми, посвідчення ДАІ, Інтерполу, балансова звітність багатьох підприємств області (включаючи дані про підприємців, які взяли банківські кредити від 50 тисяч гривень), а також своєрідні відомості з грошовими сумами навпроти прізвищ членів виборчих дільниць області, на яких програв В.Янукович. Судячи з виявлених документів, які неможливо отримати без сприяння податкової адміністрації, злочинці жваво цікавилися бюджетними справами великих підприємств області. Серед затриманих виявилося кілька кримінальних авторитетів, у тому числі президент футбольного клубу «Закарпаття» В.Паульо (він же Чалий), раніше суджений за згвалтування, грабіж і розбій. Він спробував організувати опір міліціонерам і навіть віддав наказ відкрити вогонь. Злочинці встигли зробити шість пострілів по беззбройних правоохоронцях, у тому числі на ураження, але ніхто з правоохоронців, на щастя, не постраждав. Як розповіли офіцери УБОЗу наступного дня на прес-конференції, відразу після обеззброєння злочинців на стадіон прибув перший заступник начальника УВС В.Русин, котрий пообіцяв міліціонерам, що жоден із затриманих не залишить межі стадіону. Але через кілька хвилин головні підозрювані (близько 150 чоловік, у тому числі Чалий) за безпосереднього сприяння В.Русина зуміли зникнути, а інших за відсутністю доказів (це були звичайні роботяги, котрі не мали стосунку до криміналітету) трохи пізніше міліції довелося відпустити самій. Наприкінці того ж дня офіцерів стали викликати до прокуратури і відділу внутрішньої безпеки. Виявляється, що зниклі зі стадіону злочинці, котрих устигли помітити біля будинку ОДА, встигли написати губернатору і прокурору області заяви, ніби міліціонери, перевищивши службові повноваження, незаконно затримали і побили їх.
У відповідь на це в суботу вранці в будинку УБОЗ особовий склад офіцерів різних служб УВС провели збори і висловили недовіру своєму керівництву. Міліціонери зобов’язалися строго дотримуватися положень Закону про міліцію і не виконувати розпоряджень керівництва, котрі йому суперечать. Виступаючі неодноразово повторювали, що їхня акція не має нічого спільного з політикою, головна мета міліції — боротьба зі злочинністю. У цьому контексті не можна не згадати слова міністра МВС М.Білоконя, сказані перед особовим складом закарпатської міліції 11 вересня минулого року під час представлення В.Варцаби новим начальником УВС. Міністр, зокрема, заявив: «Міліція не може бути поза політикою, поза державою. Прийде час, і більшість міліціонерів буде в тій чи іншій партії. Міліція повинна виходити із державних інтересів і брати найактивнішу участь у політичній реформі, запропонованій Президентом. Якщо ж комусь не подобається курс Президента, він повинен написати рапорт про звільнення і йти працювати в опозицію». Події на виборах мера Мукачевого і стадіоні «Авангард» чітко проілюстрували, яку саме партію мав на увазі міністр...
Як відзначили ті, хто виступив на зборах, керівництво УВС прекрасно знало, що в готелі «Спорт» біля стадіону протягом тижня збираються озброєні люди і готуються до провокацій, однак ніяких заходів для їхнього знешкодження не вживало. Навпаки, після інциденту на працівників, які брали участь у затриманні злочинців, почався тиск. Інакше як зрадою керівництва УВС своїх підлеглих це назвати не можна. Як розповіли кореспонденту «ДТ» після зборів деякі офіцери, дивна поведінка начальства почалася ще в жовтні минулого року зі зняття з посади начальника УБОЗу А.Зелінського. Після цього оперативна база даних УБОЗ (зокрема, інформація про воротил тіньової економіки) виявилася в розпорядженні криміналітету. Ці слова (а також виявлена балансова документація) підтверджують кількаразові заяви народних депутатів про те, що закарпатська влада за сприяння криміналітету і під прикриттям правоохоронних органів вибивала у бізнесменів гроші під виборчу кампанію провладного кандидата. На зборах офіцерів УВС виступаючі акцентували увагу на тому, що десятки злочинів, скоєних затриманими на стадіоні, за розпорядженням начальства не реєстрували. Щодо них не проводили жодних слідчих дій, і чимало потерпілих, знаючи про це, узагалі боялися звертатися в міліцію по допомогу. Однак тепер чаша терпіння чесних міліціонерів переповнилася, їм набридло ховати очі від людей, які вважають, що правоохоронцями Закарпаття керують бандити...
До речі, серед затриманих на «Авангарді» виявилися люди, котрі громили виборчі дільниці під час повторних виборів мера Мукачевого в квітні нинішнього року, а також під час другого туру президентських виборів. Деякі з них побили народних депутатів С.Хмару і Ю.Оробця, котрі спостерігали за ходом голосування 21 листопада в Тячівському районі (згодом Ю.Оробець впізнав одного з нападників у телевізійному сюжеті).
Через кілька годин після зборів біля будинку УВС відбувся мітинг — кілька тисяч жителів Ужгорода прийшли підтримати міліціонерів, які висловили недовіру своєму керівництву. Наступні події не забарилися. Губернатор області І.Ризак, начальник УВС В.Варцаба і прокурор області В.Лемак прибули в УДАІ і наказали віддати затримані біля стадіону автомобілі (у деяких із них усе ще знаходилася зброя) їхнім власникам. Але отримали з боку бійців «Беркута» таку відсіч, що змушені були рятуватися втечею. Наступного дня в деяких із машин вилучили карабін «Сайга», 175 грамів вибухової речовини пластид, пістолет «Браунінг» із глушником і бойовою гранатою РГД-5. До речі, уся вилучена мисливська зброя виявилася зареєстрованою. Дозволи на її носіння були підписані одним із керівників УВС. При цьому власниками нарізної зброї (переробленої пізніше для автоматичної стрільби) виявилися і раніше засуджені персонажі.
А в понеділок в УВС відбулися збори особового складу офіцерів міліції, перед якими виступив В.Варцаба. Несподівано для багатьох він заявив, що підтримує дії своїх підлеглих і пообіцяв, що ніяких репресій чи тиску стосовно тих, хто брав участь в операції на стадіоні «Авангард», не буде. Можливо, начальник УВС відчув, що ситуація йде з-під контролю і вирішив зберегти хоча б видимість керування особовим складом. Відразу після зборів було створено оперативно-слідчу групу, котра зайнялася пошуком зниклих підозрюваних. Учасники групи в одному з ужгородських ресторанів і затримали В.Паульо. У момент затримання Чалий чинив запеклий опір і був доставлений в УБОЗ, а потім перепроваджений у камеру міськвідділу міліції силою. Після півночі в міськвідділ явилися народний депутат України від Закарпаття, член фракції СДПУ(о) І.Гайдош і радник губернатора, а заодно родич глави адміністрації Президента по лінії дружини, І.Чубирко, котрі зажадали пропустити їх до затриманого. А отримавши відмову, викликали в міськвідділ «швидку допомогу». Лікарі міської лікарні встановили, що В.Паульо абсолютно здоровий. Після чого нічні візитери викликали ще одну «швидку» — з обласного кардіоцентру, спеціалісти якого виміряли затриманому тиск (він виявився 150 на 90) і рекомендували госпіталізацію. Тепер В.Паульо перебуває в обласній лікарні під охороною кількох бійців «Сокола». Тільки у вівторок, після численних вимог правоохоронців, міська прокуратура нарешті порушила кримінальну справу за фактом погроз і зазіхання на життя працівників міліції, котрі мали місце на «Авангарді». Ще кілька кримінальних справ — за фактом незаконного зберігання зброї — порушені міліцією. Попри це, а також запевняння В.Варцаби, що міліція працює в звичайному режимі, довіри особового складу УВС до свого начальства досі немає. За словами багатьох офіцерів, центр управління міліцією поступово переміщається в Ужгородський міськвідділ міліції, очолюваний колишнім начальником УБОЗу А.Зелінським. У нестабільному режимі працює й облдержадміністрація. Останніми днями з внутрішнього дворика ОДА можна помітити клуби диму. Там посилено готуються до відставки губернатора, спалюючи документацію. З початку тижня по місту завзято ходять чутки, що І.Ризак намагався вивезти свою сім’ю спочатку до Угорщини, а потім Словаччини, однак його не пропустили туди митники цих країн. Сам губернатор ці чутки не спростовує.
Після минулої п’ятниці якихось серйозних інцидентів на Закарпатті не зареєстровано, хоча ні губернатор, ні начальник міліції повною мірою ситуацію в області не контролюють. Закарпаття, як і вся Україна, живе в очікуванні змін...