UA / RU
Підтримати ZN.ua

В адмінресурсі по-одеськи немає почуття гумору та міри

Боротьба за голоси виборців на Одещині, як, утім, і по всій країні, точиться переважно між двома фаворитами гонки — Віктором Ющенком і Віктором Януковичем...

Автор: Ніна Перстньова

Боротьба за голоси виборців на Одещині, як, утім, і по всій країні, точиться переважно між двома фаворитами гонки — Віктором Ющенком і Віктором Януковичем. Для обох претендентів на головну посаду в державі цей регіон є непростим електоральним полем. Для Ющенка особливо. І не лише тому, що кандидату від опозиції навісили ярлик націоналіста. Одеса з відомих часів — чуже поле для опозиції взагалі. Гра тут іде в одні ворота. Голи забиває переважно влада. І все-таки, як свідчать соціологічні опитування, два фаворити передвиборних перегонів ідуть, можна сказати, «ніздря в ніздрю». У самій Одесі Ющенко навіть лідирує, хоч і з невеликим відривом. Сьогодні за нього готові проголосувати близько 24% одеситів.

Щоправда, є й інші дані. І лише вони були опубліковані в місцевих ЗМІ. Дослідження проводилися одеським соціологічним центром «Пульс» за результатами опитування одеситів у другій і третій декаді липня. Тобто перед початком старту, коли ЦВК продовжував реєстрацію претендентів на посаду глави держави. Отже, серед населення найпопулярнішими є три кандидати. За В.Януковича віддали б свої голоси 20% тих, хто має намір голосувати. Якщо брати від загальної кількості потенційних виборців, то 28%. А за його найімовірніших конкурентів, тобто за В.Ющенка та П.Симоненка, відповідно — 13% і 6% (або 17% і 10%). Категорично проти Ющенка висловилися 22%. Проти Януковича та Симоненка відповідно — 12% і 7%. Щодо кандидата в президенти О.Мороза, котрий, за деякими джерелами, посідає четверте місце, дані не наводилися. Голосів його прихильників у Одесі практично не чути.

Важливо те, що про свій намір брати участь у виборах заявили 69% одеситів. І 50% із них твердо впевнені, що 31 жовтня прийдуть на дільниці. При цьому громадяни мало вірять, що вибори пройдуть чесно, а життя в Україні після них зміниться на краще. Влада, на їхню думку, залишиться у старих руках. Соцопитування в цілому по області свідчать, що кожен другий виборець із тих, хто готовий віддати свій голос за Ющенка, не вірить у те, що він стане президентом — влада не дозволить. Такі песимістичні настрої серед населення, безсумнівно, на руку владі, для якої чим менше людей візьме участь у голосуванні, тим краще.

Як переконати населення, що саме від їхніх голосів на виборах залежить подальша доля країни? Як людям зробити правильний вибір? Як донести всю інформацію про кандидатів? Перші місяці президентської кампанії засвідчили: телебачення у цьому не помічник. Місцева телекомпанія «АРТ» щодня у вигляді рекламного ролика нагадує одеситам: «Обраний президент обміну та поверненню не підлягає». Це все, на що здатне сьогодні місцеве телебачення. За даними штабу Ющенка, «АРТ» навідріз відмовилася розміщувати рекламні матеріали їхнього кандидата. З усіх телекомпаній погодилася поки лише одна — «Репортер». В умовах наявної інформаційної блокади єдиний спосіб досягти мети — це самому дійти до кожного виборця. Такий вихід на сьогодні бачить штаб Ющенка. Ставка робиться насамперед на сільські райони, які перебувають у найбільшому інформаційному вакуумі. Дотепер існуючу порожнину заповнювала влада, даючи свої поради та вказівки, за кого голосувати. Або ж комуністи, котрі, як і раніше, «виїжджають» на все ще не втраченій тут вірі людей у світле майбутнє. До речі, на парламентських виборах 2002 року КПУ лідирувала у всіх обласних округах і в ряді одеських. Хоча, зазначте, при цьому не пройшов жоден комуніст-мажоритарник.

Загалом свою агітаційну поїздку Україною Ющенко розпочав із сільських районів Одещини. За два дні він побував у шести районах області й об’їхав 18 населених пунктів. Масштабну акцію «від дверей до дверей» нині продовжують його агітатори та волонтери. Саме за рахунок зустрічей із людьми в містах, селах і селищах прихильники Ющенка сподіваються одержати підтримку з боку населення.

Як повідомили в обласному штабі Віктора Януковича, передвиборна кампанія їхнього кандидата поки що не розгорнулася на повну силу. І тому робити висновки на сьогодні передчасно. Прем’єр-міністр за два останні місяці тричі відвідав Одещину з робочим візитом. Зустріч із трудовими колективами та діловими колами, зі студентами та простими людьми на вулицях і площах, у торгових центрах і спортзалах явно носили агітаційний характер. Останній дводенний візит, що відбувся минулого тижня, широко висвітлювався місцевими ЗМІ. Газети цій події відвели величезні розвороти з докладним звітом. Жителі міста й області могли дізнатися, що Віктор Янукович обіцяє і робить. Так, на реконструкцію історичної частини Одеси уряд виділив 5 млн. грн., 31,5 млн. грн. спрямовано на закінчення реконструкції оперного театру, більш як 36 млн. грн. — на будівництво дамби на Хаджибеївському лимані. В Овідіополі на відкритті спорткомплексу глава уряду повідомив, що разом із губернатором Сергієм Гриневецьким вони подарують спортсменам тренажерний комплекс і мікроавтобус. У прикордонному селі Яськи він запевнив людей, що виділить бюджетні кошти на газифікацію. А також допоможе повернути втрачені в банках заощадження громадян. І все зробить для стримування росту цін на ринках. «У нас є потужна команда, ми об’єдналися, і постійно покращуватимемо життя.

Ясна річ, можливості кандидата від влади роздачею обіцянок і виділенням з панського плеча солідних бюджетних сум на цьому не закінчуються. Горезвісний адмінресурс був і поки що залишається головним гарантом перемоги провладного кандидата. Цікаво, що на Одещині він має своє політичне забарвлення.

У лещатах адмінресурсу

Результати президентських виборів, поза сумнівом, можуть внести істотні корективи в розстановку сил на місцевому олімпі. І перспектива вже кидає одних у крижаний піт, інших — у гострий жар. Боротьба між двома основними претендентами Віктором Ющенком і Віктором Януковичем виливається на Одещині, крім усього іншого, в останній і рішучий бій між місцевою владою й опозицією. Причому йдеться насамперед про владу міську та опозицію, яка існує лише щодо мера Одеси Руслана Боделана. Та ще президентську, але також у особі Боделана. Протистояння між владою і її опонентами не поширюється на губернатора області Сергія Гриневецького, який, до речі, в Одесі, за даними соцопитування, має вищий рейтинг довіри, ніж мер міста.

Річ у тім, що опозиція сформувалася після відсторонення від влади Гурвиця та складалася з його прихильників. Після появи блоку «Наша Україна» опозиція плавно влилася разом із екс-мером у її лави, оскільки завжди була кровно зацікавлена у відставці Руслана Боделана. А прихід до влади Ющенка може покласти кінець його правлінню. Гори зібраного компромату вистачить, аби достроково відправити мера у відставку, вважає опозиція. Так що теперішня пропаганда за лідера блоку «Наша Україна» будується в Одесі також за принципом: якщо ти проти Боделана, голосуй за Ющенка. Тому що Янукович завтра — це Боделан назавжди.

Опозиція вважає, що на Одещині немає штабу Януковича як такого, а є штаб влади, для якої президентські перегони — це боротьба за власне виживання. Офіційно міський штаб єдиного кандидата очолює перший заступник мера, член Української морської партії Леонід Сушкін. Хоча керує процесом, як запевняють знаючі люди, особисто Руслан Борисович, котрий очолює міську організацію Партії регіонів. У стані опозиції не виключають, що він поширює свій вплив і на низку районів області.

Так що міська влада, керуючись насамперед почуттям самозбереження, відразу включилась у боротьбу за Януковича. Ще не був остаточно визначений кандидат від влади, а за результатами загальноміських зборів уже було заявлено, що Одеса виступає за висування кандидатом у президенти Віктора Януковича. Сьогодні на вулицях Одеси лише білборди із зображенням прем’єр-міністра. «Одеса за Януковича» — промовляють вони. Нещодавно було підписано угоду про створення коаліції на його підтримку. До неї увійшли 100 обласних партійних і громадських організацій. Апофеозом усього можна вважати форум демократичних сил Одеси на підтримку Януковича, який зібрав на стадіоні «Спартак» понад 6,5 тис. людей. Захід відбувся з участю міського голови, губернатора області Сергія Гриневецького та митрополита Одеського й Ізмаїльського Агафангела.

Ще наприкінці липня під час візиту Януковича до Одеси найпревелебніший Агафангел благословив прем’єр-міністра. В інтерв’ю для православних ЗМІ він пояснив, що Янукович — людина високих державних дарувань і глибоко віруюча. Він регулярно відвідує храми, його успішне паломництво до святинь Афона є «прямим свідченням благословення Божого». Тому у православної України немає сумнівів, за кого голосувати на майбутніх виборах — за того, «кого благословила сама Цариця Небесна». Поруч із цим інтерв’ю, надрукованим у газеті, що має назву «Справедливість» і видається з благословення митрополита Агафангела, були розміщені статті і про Ющенка, але як про людину зі слабким духом, невдаху, американську маріонетку, який кинув свою першу дружину заради американки... Комусь потрібні коментарі?

Залякана територія

Незважаючи на те, що влада по всіх кутках кричить про демократію, демократичними методи проведення виборчої кампанії на ввіреній їй території не назвеш. Усі штаби основних кандидатів на посаду президента, крім, зрозуміло, одного, фіксують масу порушень законодавства з боку місцевої влади, яка від самого початку передвиборної гонки втручається у її процес. Щодо цього є як окремі, так і спільні заяви виборчих штабів. Зокрема штаб Ющенка назвав Комінтернівський район зоною, вільною від Конституції. Адже агітація за будь-якого кандидата, крім Януковича, тут переслідується і припиняється владою. Ось приклади. З допомогою співробітників міліції у селищі Комінтернівське влада розігнала інформаційний пікет прихильників Ющенка. Встановлений наступного дня агітаційний намет було блоковано працівниками райадміністрації на чолі з головою селищної ради Л.Каменовською і співробітниками міліції, очолюваними підполковником Кривоносовим. Запобігти інцидентові вдалося лише після телефонної розмови народного депутата України Ю.Кармазіна з начальником Комінтернівського РВ УМВС. Що ж до агітаційних матеріалів, із якими виборець може ознайомитись у громадських приймальнях, там наявна лише агітпродукція на підтримку Януковича.

Про те, що в Комінтернівському районі посадові особи селищних рад втручаються у перебіг виборчої кампанії і вимагають дозволу на проведення агітації і збору підписів, є заява й обласного штабу КПУ. У зв’язку з цим прихильники П.Симоненка на минулому тижні навіть пікетували районну прокуратуру, яка жодним чином не реагує на порушення виборчого законодавства.

Штаб Ющенка виступив і з низкою заяв щодо масового тиску, який чинить влада на вчителів, медиків, працівників держустанов, примушуючи їх ставити підписи на підтримку Януковича. Існують факти, які свідчать про те, що для заповнення передплатних листів провладного кандидата використовується база даних дєзів, тобто жеків. У зв’язку з цим опозиція провела пікетування міських управлінь освіти, охорони здоров’я і прокуратури. Є заяви ющенківців щодо ситуації у селах, які повністю перебувають у лещатах адмінресурсу. Особливо це проявилося при формуванні дільничних виборчих комісій. Усупереч законодавству цим займаються місцеві ради. Вони ж формують і списки. Є спільна заява «нашоукраїнців», соціалістів і комуністів щодо ситуації у Красноокнянському районі. Вражає те, що практично в кожному селі імена членів виборчкомів на чолі з головами, заступниками і секретарями були явно відомі ще до надходження заявок у територіальну комісію від потенційних кандидатів. У селах діють, як вони себе називають, координатори з виборів, які пропонують жителям села писати заяви на роботу в комісіях від будь-якого кандидата, але тільки не від опозиційного. І в жодному разі не від Ющенка. Більше того, тих, хто вже написав, під тиском змушують відмовитися. У результаті люди оформлюють заяви взагалі без посилання на конкретного кандидата. Особливо сильний тиск відчувають учителі, бібліотекарі, робітники культпросвіту. В результаті близько 40% людей, яких протягом півроку навчав штаб Ющенка, взагалі відмовилися від роботи у виборчкомах.

Що ж до територіальних виборчих комісій, то вони теж сформовані таким чином, що серед керівного складу немає представників від Ющенка. За винятком одного голови виборчкому в Ананіївському районі. Хоч і йому дозволили працювати лише на громадських засадах. Очолюють комісії переважно представники від так званих технічних кандидатів, які працюють на перемогу Януковича.

Остання заява штабу Ющенка стосувалася роботи в Одесі «П’ятого каналу», з яким відбуваються всілякі метаморфози. Останнє непорозуміння — під час виступу на сесії Верховної Ради Юрія Кармазіна щодо прийнятих одеською мерією рішень не в інтересах міської громади. Воно було перервано... рекламою каналу «1+1». Прихильники Ющенка не сумніваються, що це було політичне замовлення міської влади.

За оцінкою керівника Одеського регіонального штабу Ющенка Володимира Курінного, ступінь застосування адмінресурсу під час нинішньої президентської кампанії набагато вищий, аніж на парламентських виборах 2002 року. «Влада перегинає палицю, — сказав він, — але результату може досягти цілком протилежного».