Після публікації в DT.UA статті «Розпаювання Криму», в якій ішлося про розподіл території та сфер бізнесу на півострові між близькими до президента Януковича олігархами і так званою Сім’єю, а зокрема - про особливий режим сприяння «сонячним» проектам братів Клюєвих і можливу «межигірську» частку в них, автору зателефонував представник компанії ActivSolar. Окрім запрошення на екскурсію на сонячну електростанцію, було обіцяно відповісти на запитання - для повного й достовірного інформування суспільства про діяльність компанії, що прозора і доступна. Хоча компанія обмежилася лише письмовими відповідями на письмові запитання, ми вдячні Activsolar за цей крок відкритості. А принципові питання, котрі залишилися без відповідей, надихнули нас на продовження журналістського розслідування, що підтвердило нашу версію: численні кримські «сонячні» фірми ActivSolar, які побудували чотири електростанції, тут-таки були продані (або переоформлені) на офшорні компанії або непублічних фізосіб із сільською пропискою.
Два перші тижні травня Європа вже традиційно проводила Дні сонця - кампанію з популяризації використання сонячної енергії, під час якої відбуваються просвітницькі заходи для дорослих та дітей, усілякі виставки, обмін думками й досвідом. Дні сонця - це свято, покликане об’єднати всі верстви суспільства: від пересічних громадян-споживачів і популяризаторів чистої енергії, асоціацій виробників сонячної енергії та окремих комерційних структур - до урядів держав і Європарламенту, в якому 10 травня відбулися дебати високого рівня. Головний меседж цих обговорень, донесений до нас медіа, звучить так: «Європейці вимагають зробити політичний акцент на децентралізації сонячної енергетики». Думка, звісно, цікава, але для більшості українців, і особливо правлячої еліти, дуже далека (або надто глибока?).
Ні, в нашій країні теж проходили Дні сонця, уже вдруге. Правда, влада там не відзначилася (окрім Нацагентства з інвестицій та національних проектів). І в партнерах Європейських SolarDays від України, судячи з інформації на сайті, була тільки громадська організація «Інформаційний центр «Зелене досьє». Це при тому, що саме в Україні тепер розміщений найбільший і найпотужніший геліопарк у світі - «Перове» під Сімферополем.
Тим часом про розвиток сонячної енергетики в Україні в європейській пресі тими ж днями писали дуже багато, тільки привід був інший - бойкот європейських лідерів, оголошений Віктору Януковичу, і зрив Ялтинського саміту країн Центральної та Східної Європи. І фокус цих новин - не про децентралізацію сонячної енергетики, а навпаки - про її фактичну концентрацію в руках окремо взятих сімей. Журналістські розслідування Сергія Лещенка про зв’язки зареєстрованих в Австрії компаній із братами Андрієм та Сергієм Клюєвими, про майже пряму нитку, яка з’єднує «сонячний» бізнес ActivSolar, що користується підтримкою держави, з «Танталітом», який здає резиденцію «Межигір’я» для президента Януковича, отримали нове життя. Австрійська Die Presse, не добираючи політкоректних фраз, так і написала: хочете вплинути на Януковича - займіться його грішми, захованими в Європі. Однак, судячи з нових даних, які ми отримали з держреєстру, географія місць та країн, куди виведено активи, значно ширша.
Відповідати на запитання DT.UA компанія ActivSolar уповноважила Михайла Черевка, генерального директора своєї української «дочки» - ТОВ «Актив Солар» (зареєстроване за адресою головного офісу братів Клюєвих - вул. Різницька, 3, у Києві). Трудова біографія самого Михайла Михайловича також тісно пов’язана з сімейством Клюєвих. До призначення в Київ, із 2007-го по 2010 рік, він очолював донецьке підприємство «Gbm-Україна», засноване на власності австрійської фірми GBM Handels - und Vertretungs Gmbh. Тієї самої, якій, за документами, опублікованими «УП», належить особняк у Тульбінгу і адреса якої значиться австрійською реєстрацією Ірини Клюєвої - дружини народного депутата Сергія Клюєва.
Але повернімося до ТОВ «Актив Солар». Ця київська фірма - де самостійно, а де разом із австрійською «мамою» - виступила засновницею цілої плеяди фірм, у назвах яких є або слово «солар», або - «піві» (від абревіатури PV, якою позначають фотоелектричні станції), другим словом у назвах містяться небесні світила або ж букви грецького алфавіту. Статутні фонди різняться істотно - від 66 тис. грн. до 285 мільйонів. Реєструвалися цілими пулами, як правило - за однією адресою і за один-два дні, потім так само отримували землю під будівництво станцій, а після введення в експлуатацію - «зелений тариф» НКРЕ. Логіка проста: пули фірм відкривалися під черги станцій (приміром, «Родникове» будували «Крайміа солар» із цифрами від 1 до 5 в назві).
За нашими підрахунками, кількість таких фірм, зареєстрованих у Криму, Миколаївській та Одеській областях, уже сягає під 40. Однак на наше запитання про кількість таких фірм Михайло Черевко не відповів. Але пояснив тактику компанії: «Будівництво промислових об’єктів альтернативної енергетики великою кількістю окремих черг - нормальна загальносвітова практика, частина технологічного процесу проектування та будівництва. Оскільки залучити фінансування на невеликий проект простіше, ніж, наприклад, на великий 100-мегаватний парк. Тому під кожну чергу створюється окрема юридична особа. Це нормальна світова практика».
Результати діяльності компанії - темпи й потужності станцій, звісно ж, вражають. Дарма що вироблена електроенергія - наразі крапля в морі енергобалансу країни і навіть Криму. З жовтня 2010-го по травень нинішнього року ActivSolar побудувала близько 227 МВт «сонячних» потужностей у Криму, до мережі по черзі були підключені станції «Роднікове», «Охотникове», «Перове» і «Митяєво». Торік вони виробили 30 млн. кВт.год електроенергії, за перший квартал 2012 року - вже 70 млн. «Усі станції вироблятимуть близько 300 млн. кВт.год на рік», - повідомляє Михайло Черевко.
За його інформацією, на будівництво станцій у Криму компанії ActivSolar вдалося залучити 8,1 млрд. грн. інвестицій. «Переважно це позикові кошти від закордонних банків. Кредитні кошти означають, що, крім повернення тіла кредиту, виплачуватимуться й відсотки. Жодної копійки бюджетних грошей на будівництво сонячних парків використано не було», - підкреслює гендиректор «Актив Солар». Наше запитання про те, що кредити бралися під державні гарантії, було проігнороване. Тим часом питання про найбільший із відомих широкій спільноті кредит - на суму понад 195 мільйонів євро в лондонської дочки російського ВТБ-банку VTB Capital PLС (як зазначено в тендерних документах - сума еквівалентна 3,5 млрд. грн.) - дуже незрозуміле з погляду відповідності тендерному законодавству. У вільному доступі є документація тендера, що свідчить про проведення процедури закупівлі в одного учасника, яку проводила Державна кредитно-інноваційна установа, котра надає підтримку інноваційним проектам, - але через чотири місяці там само можна знайти інформацію про скасування вже проведеної закупівлі. В «Актив Солар» телефоном стисло уточнили, що цей кредит компанією взятий не був.
Проте частка підтримки держави в розвитку зазначеного бізнесу, безперечно, величезна. Від податкових та митних пільг, надання землі без аукціону і під низький відсоток оренди (до речі, минулого тижня Радмін Криму прийняв черговий пакет рішень для нових «соларів» та «піві») - і до «зеленого тарифу». Нинішнього року НКРЕ не змінює його вже п’ять місяців - 505,09 коп. за кВт.год, а це - найвищий серед «альтернативників» тариф в Україні й один із найвищих у світі.
І один із найбільш непрозорих. Оскільки не можемо ми з вами сьогодні сказати, кому наша держава так сприяє, у кого ми купуємо таку дорогу чисту енергію і хто є кінцевим вигодоотримувачем. Попри всю невідпорність доказів журналістських розслідувань про афілійованість «сонячних» структур із братами Клюєвими, вони вперто це заперечують. Правда, фото й резюме Каве Ертефая, зятя С.Клюєва, як керівника й співзасновника Activsolar тепер уже розміщені на офіційному сайті компанії. Також «Кореспондент» отримав офіційне підтвердження компанії, що син Андрія Клюєва Богдан працює менеджером Activsolar. Михайло Черевко на наше запитання про кінцевих бенефіціарів компанії відповів так: «Компанію заснувала у Відні в 2008 році група європейських і американських приватних інвесторів. Акціонерами компанії є європейські й американські інституціональні та приватні інвестори. Українських приватних інвесторів або компаній, пов’язаних з Україною, серед пулу акціонерів ActivSolar немає. Ніхто з власників компанії не має контрольного пакета акцій».
Власне, у сказаному новини немає. Вона в іншому: і президент Янукович, який недавно побував на станції «Перове», і всі кримські політики при владі називають ActivSolar великим інвестором. Тим часом вона сама визначає себе останнім часом як девелоперська компанія. Тобто як така, що залучає ресурси для створення якогось продукту з тим, аби його потім продати. І Михайло Черевко нам чесно на це запитання й відповідає: «Компанія ActivSolar є девелопером, оскільки проектує й будує сонячні парки в інтересах інших інвесторів. Компанія активно шукає інвесторів на всіх етапах діяльності - як стратегічних для запозичення коштів, так і пайових для фінансування наших сонячних парків і збереження темпів розвитку».
Проте на другу частину запитання - чи правда, що станція «Роднікове» вже продана чи ведуться переговори, прямо відповідати гендиректор відмовився: «ActivSolar дотримується політики не коментувати конкретних постачальників, ділових партнерів або клієнтів».
Відсутність заперечної відповіді підштовхнула нас до тотальної перевірки всіх кримських «дочок» «Актив Солар» на предмет зміни засновників. І ми виявили майже тотальну зміну власників у тих ТОВ, котрі будували черги всіх чотирьох станцій, а потім отримали «зелений тариф» на 20 років. Не втомлюватимемо читачів розлогим переліком, тим більше що зміни відбулися майже пакетні. Новими власниками пулу трьох «Крайміа солар» (станцією «Родникове») стали не відомі Google жителі Чернігівської області: основна частка - у Вікторії Беспалої з села Дрімайлівка, у жителя с.Новосілки Київської області Сергія Надточія - скромна частка на 12 гривень. Зате він присутній у співзасновниках ще двох плеяд фірм станцій «Митяєво» і «Охотникове», причому партнер у нього вже солідніший - фірма «Красоліна інвестмент ЛТД», з адресою прописки Нікосія, Кіпр. На Кіпрі зареєстрований і новий співвласник фірм, які будували «Перове», - «Оурніа Комершл ЛТД», хоча 15-гривнева частка дісталася ще одному жителю Чернігівської області - Сергію Розю, який також значився раніше керівником або співвласником кримських фірм.
Одне слово, схоже, ніхто нікуди далеко не пішов. Крім країни, - вона відступила назад. Гарна казка про прозорий європейський бізнес закінчилася, і, як каже наш президент, «велком», та тільки не в Україну, а в офшори і до старих недобрих схем підставних осіб.