Звернення З’їзду підписантів Етичного кодексу українського журналіста до всіх журналістів України напередодні президентських виборів
м.Київ, 24 квітня 2004р.
Через півроку народ України обиратиме свого президента. Це формально, а по суті — обиратиме шлях розвитку суспільства і держави, як мінімум, на наступне десятиріччя. Якою ти хочеш бачити Україну, своє власне життя в ній, свою журналістську професію? Задумайся над цими словами, бо без тебе справжні вибори насправді не відбудуться. Голос кожного виборця у державі, яка прямує до демократії, — це цінність, особлива цінність — якщо його віддають на підтримку кандидата свідомо і вільно. Без твоєї участі неможливо забезпечити громадянам України їх право обирати главу держави: жоден із кандидатів неспроможний зустрітися з 36 мільйонами виборців; жоден із кандидатів, без твоєї участі, не може доносити до людей свою правду, так само, як і свою брехню.
Від твого голосу, що звучить з телеекрана чи радіоприймача, від твоїх слів, одягнутих в офсет чи Інтернет, залежить майбутнє країни.
Ти можеш розділити її на Схід і Захід, спровокувати міжнаціональні або міжконфесійні конфлікти, — а можеш допомогти людям і регіонам об’єднатися заради спільної та гідної мети.
Ти можеш доносити до виборців міфи та іміджеві образи кандидатів, відсторонено ретранслювати їх нездійсненні, популістські програми, а можеш інформувати людей про конкретні справи і результати діяльності кандидатів, а відтак — їх спроможність реально поліпшити життя людей після виборів.
Ти можеш не втриматися перед спокусами чи зламатися під тиском, — а можеш вистояти і залишитися вірним своїй професії журналіста, а не замовного піарщика.
Ти можеш стати на сторону влади або опозиції, — а можеш залишитися над політичним двобоєм.
Ти можеш відробляти чужі гроші, — а можеш працювати на своє ім’я.
Ти можеш нехтувати принизливими десятьма відсотками повної довіри населення до ЗМІ, — а можеш спробувати підняти цей відсоток.
Ти можеш позбавити виборця права на свідомий вибір, — а можеш повернути йому це значною мірою втрачене право.
Від рівня твоєї самоповаги і професійної гідності залежить, яким восени цього року буде вибір мільйонів, яким шляхом піде Україна, як швидко відбудуться зміни на краще всередині країни і як зміниться ставлення до неї у світі.
Усе це залежить не тільки від кандидатів, партій та агітаторів, а й насамперед від тебе. Бо саме тебе чують і читають мільйони. З тобою звіряють свої рішення і до тебе прислуховуються, віддаючи свої голоси.
На тобі лежить відповідальність за свідомий і вільний вибір. А відтак, твій голос — найважливіший.