UA / RU
Підтримати ZN.ua

ТРОЄ В КРИМСЬКОМУ ЧОВНІ, НЕ РАХУЮЧИ ТИХ, ХТО НА БЕРЕЗІ

Аналізуючи розвиток подій довкола протестів кримських татар, що тривали в Криму з 18 травня аж до м...

Автор: Володимир Притула

Аналізуючи розвиток подій довкола протестів кримських татар, що тривали в Криму з 18 травня аж до минулої суботи, спала на думку стара дитяча загадка про вовка, цапа і капусту, яких човняреві треба перевести на протилежний берег, а у нього — лише двоє «посадочних місць». Слід знайти таку комбінацію, щоб ніхто нікого не з’їв. Думаю, ніхто з учасників кримських травнево-червневих політичних процесів не образиться за таке порівняння, бо якщо політичним вовком обізвати, то ще так-сяк, а от за козла відповідати не хотілося б. Втім, найважливіше у цій ситуації те, що президентська адміністрація, як і мудрий перевізник, комбінацію з трьома малосумісними дійовими особами — парламентом Криму, урядом автономії і меджлісом кримських татар — розв’язала як і було заплановано (якщо продовжувати використовувати фольклор, то всі залишилися цілими і головне — ситими).

Наметове містечко із понад 20 наметів, розбите учасниками кримськотатарських акцій протесту під стінами Верховної Ради Криму, як і виникло, було ліквідоване за одну ніч. Кілька десятків активістів національного руху згорнули намети, підмели майданчик перед місцевим парламентом і подалися до домівок у навколишніх селах і райцентрах. Розтанув легкий запах плову, і залишилися лише запитання про ціну компромісу.

Отже, меджліс погодився припинити акції протесту (а це не тільки наметове містечко перед ВР Криму, а й перекриття залізниці та автомо- більних шляхів, блокування райдержадміністрацій, інші акти громадянської непокори, що в багатьох регіонах півострова проводили місцеві меджліси) після того, як прем’єр-міністр автономії Сергій Куницин підписав урядову постанову «Про забезпечення соціально- економічного та етнокультурного розвитку раніше депортованого кримськотатарського народу». Крім того, постійний представник Президента України в Криму Анатолій Корнійчук розпорядився створити робочу групу, яка має опрацювати пропозиції щодо змін в українському законодавстві про вибори до ВР Криму, а також вирішувати земельні питання. До її складу увійшли кримські урядовці, депутати ВР автономії і члени Ради представників кримськотатарського народу при Президентові України (фактично — члени меджлісу). Як повідомив «Дзеркалу тижня» представник Президента Анатолій Корнійчук, з понеділка робоча група розпочне працювати.

Голова меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілев визнає, що акція під стінами парламенту автономії не повною мірою досягла своєї мети. (Леонід Грач як сів на антимеджлісівського коня, так з нього не зліз. На політичний діалог з меджлісом спікер місцевого парламенту не пішов. І тут, на думку місцевих спостерігачів, суть не в тонкому політичному розрахунку вмілого гравця, а в банальних амбіціях і нетерпимості лідера місцевих комуністів. Втім, Л.Грач не залишився у програші: він продемонстрував своєму електорату твердість у стосунках з «націоналістами» та «екстремістами», хоч і певною мірою залишився осторонь розв’язання складної проблеми. А це засвідчило, що і без Л.Грача в Криму можна щось вирішувати.) В інтерв’ю для «Дзеркала тижня» М.Джемілев заявив, що останні дії виконавчої влади Криму спрямовані на подолання багатьох нерозв’язаних проблем репатріантів, і на урядовий крок назустріч меджліс зробив свій крок.