Прем’єр України Юлія Тимошенко просить Верховну Раду разом з урядом вжити заходів з перегляду угоди про розподіл продукції (УРП), укладеної між урядом України і Vanсo International у жовтні 2007 року, щодо освоєння Прикерченської нафтогазоносної ділянки в межах українського шельфу Чорного моря.
«Україна все це багатство віддала одній компанії, при тому — коли через Держфінмоніторинг розібралися, то вона зареєстрована в офшорах на чотирьох студентів віком від 20 до 22 років», — заявила вона, виступаючи в парламенті 11 квітня. За словами прем’єра, передача такої великої ділянки, тоді як інші країни «роздають шельфи інвесторам по квадратних сантиметрах», межує з «глобальними злочинами», повідомив «Інтерфакс-Україна».
У ході виступу Ю.Тимошенко не називала компанії, проте Україна за всю історію незалежності уклала тільки одну УРП — із Vanсo International.
Vanсo International Limited, дочірня компанія Vanсo Energy Company, у квітні 2006 року за прем’єрства Ю.Єханурова перемогла в конкурсі на право укладення угоди про розподіл продукції, видобування якої здійснюватиметься на Прикерченській нафтогазоносній ділянці площею 12,96 тис. кв. км. До речі, всупереч протестам Міноборони, компанії була відведена частина акваторії полігона, що спричинило порушення питання про його перенесення! А вже якою кількістю снарядів, що не розірвалися, за багато років покрито дно в районі буріння...
Vanсo International і Кабмін підписали УРП тільки у жовтні 2007 року вже за прем’єра Януковича. Після цього Vanсo переуступила свої права та обов’язки з УРП компанії «Венко Прикерченська ЛТД», зареєстрованій в Україні для реалізації цього проекту.
«Венко Прикерченська ЛТД» у лютому поточного року передала на затвердження Міжвідомчої комісії з організації укладення та виконання УРП програму робіт на Прикерченській ділянці в 2008 році вартістю
87,5 млн. дол.
Міністр охорони навколишнього природного середовища України Георгій Філіпчук у недавньому інтерв’ю «ДТ» заявив, що Прикерченська нафтогазоносна ділянка має бути розділена на ділянки значно меншої площі й передана на розробку закордонним інвесторам, оскільки «Венко» не спроможна освоїти всю цю ділянку. Г.Філіпчук також припустив, що «Венко» може переуступити свої права та обов’язки з УРП іншій компанії без узгодження з державою.
Відповідно до закону України «Про угоди про розподіл продукції», інвестор має право передати повністю або частково свої права та обов’язки, визначені УРП, будь-якій юридичній чи фізичній особі лише за узгодженням із державою і за умови, що така особа має досить фінансових і технічних ресурсів, а також досвід організаційної діяльності, необхідний для виконання відповідних робіт.